Drama pripala Srbiji: "Orlovi" na Jokićev pogon savladali Grčku (VIDEO, FOTO)

Košarkaši Srbije su ostvarili značajnu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Savladali su „Orlovi“ u prepunoj beogradskoj areni Grčku sa 100:94 i tako zadržali šanse za odlazak na Mundobasket.

Od starta utakmice izabranici selektora Svetislava Pešića imali su prednost, u drugoj četvrtini je ona iznosila i devet poena, bilo je prilika i da se ode na dvocifrenu razliku, ali su ti napadi završili neuspješno.

Tako se na veliki odmor otišlo sa „plus sedam“, odnosno rezultatom 51:44.

Otežavajuća okolnost za domaće bila je činjenica da se jedini pravi plejmejker Vasilije Micić povrijedio, tako da nije mogao da nastavi igru, ali su srpski reprezentativci igrali veoma borbeno, a njega je odlično zamijenio prvo Marko Gudurić, zatim i Ognjen Jaramaz.

Velika borba vodila se u trećem periodu poslije kog je odstojanje ostalo isto, a malo čudo izveo je Nikola Milutinov u posljednjim trenucima ovog perioda.

Poslije šuta Nikole Kalinića, koji je bio fauliran ali bez sviranog prekršaja, lopta nije došla do obruča, međutim centar Srbije ju je uhvatio i odmah bacio prema košu, a ona je prošla kroz obruč za 70:63.

Došli su domaći polovinom posljednjeg perioda ponovo do “plus devet”, ali je onda uslijedio pad u igri i kocentraciju, pa su >Grci napravili seriju od 6:0, te prišli na 79:76.

Pogodio je zatim Nikola Jokić dva slobodna bacanja, a onda Jaramaz trojku od tablu za “plus osam” na dva minuta i devet sekundi do kraja i tada su tribine proključale.

I onda je krenuo obračun Trojkama – prvo Nik Kalates uzvraća, zatim Jokić s jedne noge pogađa u posljednjoj sekundi napada preko Janisa Adetokumba, da bi ovaj uzvratio.

Promašio je Jokić dva bacanja na minut i 15 sekundi do kraja, a onda su Janis sa dva poena i Tajeler Dorsi trojkom donijeli izjednačenje Grčkoj na 11,5 sekundi prije kraja.

Loše su odigrali posljednji napad “Orlovi”, Jaramaz je šutirao za pobjedu, ali je lopta završila na prvom obruču.

Velika bitka uslijedila je u produžetku, Srbija je povela sa 4:0 i konstantno držala prednost koja se kretala od dva do šest poena.

Jokić je u dodatnih pet minuta dominirao u napadu, ali je presjekao i važan napad gostiju poslije pasa Kalatesa.

Pola minuta prije kraja otišla je domaća selekcija na “plus šest” ali nije sve bilo gotovo, došli su Grci na četiri poena zaostatka preko Janisa koji je pogodio bacanja, zatim je Jokić opet promašio dva penala, ali je Kalinić na osam sekundi prije kraja ukrao loptu, te bio siguran sa linije slobodnih bacanja za konačnih 100:94.

Uprkos promašajima koji poslije kojih je došlo do drame Jokić je bio junak susreta, a završio ga je sa 29 poena, osam skokova i šest asistencija. Jaramaz je dodao 14, Vladimir Lučić 13, a Nikola Milutinov 12 poena.

Na drugoj strani Janis je imao 40 poena, osam uhvaćenih lopti i pet dodavanja, Dorsi je ubacio 13, a Tanasis Adetokumbo 12 poena.

“Orlovi” će 28. avgusta gostovati selekciji Turske.