O Gukešu se do sada znalo gotovo sve. Meteorski je rastao za tablom, a van nje pratio model duhovne snage svog sportskog idola Novaka Đokovića. U aprilu je opovrgao sve prognoze i postao najmlađi izazivač svjetskog prvaka u istoriji šaha, ali ni tu nije stao. U septembru je predvodio tim Indije do prvog olimpijskog zlata, sa 9 poena iz 10 partija i nivoom igre od 3.056 poena, jednim od najviših u istoriji. Od tada, svi u njemu vide novog svjetskog prvaka, ubjedljivo najmlađeg u istoriji borbi za šahovski tron.
Who does the challenger Gukesh D admire the most among sportspersons outside of chess?
He picked two sporting icons: @msdhoni, the former Indian cricket captain, and tennis player @DjokerNole!#DingGukesh pic.twitter.com/P4g7pYgGYJ
— International Chess Federation (@FIDE_chess) December 1, 2024
Ono što se zna o Dingu, a to su prije svega njegovi rezultati, slutilo je na odluku bez presedana, da odustane od odbrane titule. Na svom vrhuncu 2018-19. bio je uz rame Magnusu Karlsenu, a zatim su mnoge stvari pošle nizbrdo, uključujući karantinske zabrane u Kini, zbog kojih je imao minimalne šanse da stigne na Turnir kandidata 2022, piše Politika.
Zatim je iznenadio, preuzevši u direktnom susretu posljednjeg kola drugo mjesto Hikaru Nakamuri, a potom se to drugo mjesto pokazalo dovoljnim da igra za titulu protiv Jana Nepomnjaščeg, jer se Karlsen odrekao krune. Ni u jednom trenutku u tom meču nije vodio, uvijek se vraćao „iz minusa” i na kraju pobijedio u brzopoteznoj „armagedon” partiji.
Od toga eksplozivnog časa i dugog plakanja za tablom, Ding je postao sopstvena sjenka. Loš plasman na prvom sljedećem turniru, devet mjeseci odsustva sa turnira i liječenja od depresije, pa početak trnovitog povratka u jaunaru, sa devetim mjestom u Vajk an Zeu. Nastavak još gori. U narednih 28 partija na tri turnira nije dobio nijednu, a izgubio sedam. Tokom 2018. stigao je do 100 partija bez poraza, ali ove godine je njegova odbrana bila probijena. Otvoreno su ga sažaljevali najpoznatiji šahisti današnjice na čelu sa Karlsenom, svim srcem navijali da ponovo vide „starog” Dinga.
I šta je svijet mogao da očekuje 25. novembra, na startu Dingove odbrane titule? Sve, samo ne to što se desilo, da Kinez crnim figurama potpuno razbije vojsku mladog izazivača i besprijekorno počne meč. Bila je to prva pobjeda šampiona poslije više od 300 dana. Simbolično ili ne, prethodna je bila upravo protiv Gukeša, u Vajk an Zeu, početkom godine.
Od tada, u glavama navijača počinje da se odvija novi scenario. Da li je Kinez bio toliko uvjeren u svoju nadmoć protiv izazivača da je namjerno izbjegao međusobni susret na Olimpijadi? To je ipak malo vjerovatno. Prije će biti da je u prvom duelu u Singapuru dao sve od sebe da odbrani čast i postavi stvari onako kako njemu odgovara: da obezbijedi približnu ravnotežu i čeka svoj trenutak – sam kraj, kada se u njemu budi zaspali zmaj.
An exciting game of possibilities and decisions comes to a close with another handshake 🤝 #DingGukesh pic.twitter.com/L4hKobh8PU
— Chess.com (@chesscom) December 1, 2024
I stvari su brzo krenule upravo tim tokom. Poslije druge partije Karlsen ga je kritikovao što je bijelim figurama pristao na remi. U trećoj je posrnuo pod pritiskom oštrog napada i slabijeg vremena, a zatim tri partije remizirao, iako je u petoj i šestoj samo on mogao da igra na pobjedu.
I poslije svega, obojica rivala djeluju zadovoljno. Gukeš vjeruje da je prebrodio uvodnu krizu prvog svog maratonskog meča za titulu od 14 partija, u kakvom se i psihologija mijenja kao u krivom ogledalu, a Ding se oslobodio tereta vođstva, sačuvao čast i sada prati svoj karakter borca, koji ne juri da pobjeđuje, ali ne pristaje da bude pobijeđen. Njegovi su turniri oni koje slabo počinje, a sjajno završava. Na pitanje kako će da slavi ako pobijedi, odgovorio je: „Prošli put sam plakao, sada ću se smijati”.
Poslije te uvodne razmjene udaraca, iznenađenja i propusta, valja očekivati glavna uzbuđenja, već sutra od 10 sati po našem vremenu, u sedmoj partiji. Sviđalo se to kome ili ne, ovaj meč je prekretnica u istoriji šaha, prvi između dvojice asova iz „velikog grma” dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta. Ako smo psihologiju Dinga za tablom uspjeli donekle da upoznamo, sada je red na Gukeša da pokaže od čega je sazdan. Oči milijarde Indijaca uprte su u njega, dok Kineze ovaj duel ne dotiče ni desetinom takvog interesovanja. Kina je prošla zenit ulaganja u šah i osvojila sve što je mogla.
Prije pola vijeka, kada je u Kuala Lumpuru 1974. sačinjen šahovski „projekat velikog zmaja”, Kina je određena da načini prodor u svjetski vrh i otvori vrata ostalim azijskim zemljama, učesnicama tog sastanka: Singapuru, Maleziji, Japanu i Filipinima. Iako „prateće” sile nisu iskoristile taj prodor, a Japan je i dan danas jedina značajna zemlja bez ijednog velemajstora, Kina je zaključila svoj projekat Dingovom titulom, a Indija, koja tada nije bila ni u dalekom planu, sada je prva šahovska velesila svijeta. I ima nešto što Kina nema: šah i šahisti se u Indiji duboko poštuju i od srca vole, piše Marjan Kovačević za Politiku.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu