Đalović je 1. septembra dobio otkaz u Rijeci, već devet dana kasnije preuzeo je Maribor, da bi urnebesnih 25 dana zaokružio ostavkom koju je u Mariboru podneo 25. septembra. Đalović je u intervjuu otkrio kako je došlo do ostavke.
– Imali smo trening na kojem je u jednom trenutku došlo do iznenadnog i vrlo eksplozivnog sukoba između dva igrača, koji je odmah prerastao u fizički obračun. Nakon početnog šoka, potrčao sam kako bih razdvojio dvojac koji se tukao, a kako oni toga u svojoj tuči nisu bili ni svjesni, jedan udarac je pogodio mene. Naravno da je nakon toga tuča odmah prestala, ali šteta je već bila napravljena i bila je jako velika. Tako nešto malo koji trener doživi u karijeri. Srećom, ostao sam pribran i sa svojim stručnim štabom sam se uputio u svlačionicu. Postojala su samo dva moguća scenarija: ili ćemo otjerati oba igrača ili ćemo mi kao stručni štab kolektivno otići. Svako drugo rješenje za mene kao trenera nije postojalo. Mogao sam da izaberem ostanak i da otjeram dva igrača, ali procijenili smo da bi to bio ogroman udarac za klub od kojeg se mjesecima ne bi mogao oporaviti. Dva igrača koja su se potukla ujedno su i dva najbolja igrača Maribora, oni su kičma tima, stubovi koji ga nose. Maribor nema igrače koji ih mogu adekvatno zamijeniti. Stoga smo procijenili da je za klub ipak znatno bolja opcija da mi kao stručni štab odstupimo. Čelnici kluba ostali su u šoku, kao i svi igrači, svi su nam redom poslali poruke – rekao je Đalović.
Odrekao se otpremnine
Đalović je potpisao fiksni ugovor na dvije godine, a činom ostavke automatski se odrekao bogate otpremnine.
– U Mariboru smo bili ukupno 25 dana i zaista smo uživali u svemu što smo tamo zatekli. Maribor je veliki klub, odlično organizovan, sa sjajnim navijačima, sa odličnim uslovima za rad. Tamo smo došli puni ambicija da napravimo pravi posao i da se borimo za trofeje. U dva kola upisali smo dvije pobjede, a u Kupu ostvarili istorijsku pobedu 13:0, najveću od kako postoji Maribor. Zaista smo u kratkom vremenu pronašli hemiju u svlačionici i izašli na veoma obećavajući put. Nažalost, dogodio se taj incident na treningu, ali on ne može promijeniti ono što smo živjeli tih 25 dana i način na koji su nas ljudi u klubu primili. Zato nismo gledali svoje interese i otpremninu koju spominjete, nego isključivo interes Maribora. Najlakše je bilo otjerati tu dvojicu, pa čekati da sezona donese šta bi već donijela, ali nikada neću biti trener koji bi tako gledao na svoj posao. Ostavka je bila najbolje rješenje za Maribor, a to je bilo najvažnije – objasnio je Đalović.
S Rijekom osvojio duplu krunu, pa dobio otkaz
Đalovićev odlazak sa Rujevice je šokirao fudbalsku javnost, kako u Hrvatskoj tako i na Balkanu. Senzacionalno je u debitantskoj sezoni osvojio duplu krunu, potom izborio Ligu konferencija, a onda je uslijedio otkaz.
– Kad sam odlučio da postanem trener, jednu sam stvar odmah sebi stavio u glavu: knjiga se zatvara čim napustiš klub. Nema smisla ni potrebe analizirati šta se sve ljetos događalo, da li je trebalo da budem smijenjen i zašto sam smijenjen. Nema u meni gorčine niti ljutnje, to vam najiskrenije kažem. Neizmjerno sam ponosan što sam bio trener Rijeke, što smo osvojili prvenstvo i Kup u okolnostima u kojima to baš niko nije očekivao, i izborili Konferencijsku ligu. Ponosan sam što smo sve to napravili nakon što smo najprije na ljeto ostali bez sjajnih igrača, onda su nam zimus otišla još tri važna startera, klub je na njima zaradio ogroman novac, a mi smo svejedno ispisali istoriju – naglasio je Đalović.
Radomir Đalović je u nešto više od godinu dana proživio nekoliko rolekostera, koje pojedini treneri ne dožive ni za cijelu karijeru.
– Sve što sam proživio u tih godinu dana doživljavam kao svoje neprocjenjivo bogatstvo. I kako kao anonimni trener sa ekipom u koju niko ne vjeruje možeš osvojiti dva trofeja, i kako tri mjeseca kasnije dobiti otkaz… I kako se suočiti s tim incidentom u Mariboru. Bilo je pregršt nevjerovatno dobrih stvari u tom periodu, ali i mnogo stresova, šokova, neprospavanih noći, upitnika, strahova… Vjerujem da sam s takvim iskustvom u tih godinu dana napravio veliki trenerski iskorak i da sam poprilično drugačiji trener nego što sam bio prije godinu dana kada sam u sve to kretao. Nakon Rijeke odmah mi se ukazala sjajna prilika da vodim Maribor. Vidjećemo koliko ću sad čekati novu dobru priliku. Neću srljati, ali neću ni ljenčariti, jer i trener bez angažmana uvijek može sebi da nađe puno posla. Planiram da obiđem neke trenere, da vidim kako oni rade, da naučim nešto novo… Jasno mi je da sam i dalje trener koji ima samo godinu dana staža, tako da je preda mnom jako puno gradiva koje tek moram da savladam. Ne bojim se toga, a prilika će se već negdje ukazati – istakao je crnogorski stručnjak.
“Prosinečki nije imao sreće sa Crnom Gorom”
Robert Prosinečki nije imao uspješnu epizodu kao selektor Crne Gore, zamijenio ga je Mirko Vučinić, a Đalović je stao u odbranu legendarnog Robija.
– Zadesila ga je baš jedna smjena generacija, a kad je tako, onda je strpljenje uvijek problem. Ne sumnjam da je smjena generacija nužna i da moramo otvoriti priliku talentima kakvi su Adžić, Bulatović, Kostić, Đukanović… I Krstović je mlad, ali je već dokazan i iskusan igrač, može biti odličan predvodnik. Crna Gora nikada nije izborila veliko takmičenje, ali ovi mladići su sposobni to da promjene. Samo će trebati malo vremena i strpljenja, koje Prosinečki nažalost nije dobio. Tako se to poklopilo – zaključio je Đalović
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.