Fudbal

(VIDEO) Štimac otkrio šta očekuje pred veliki derbi "Majnc je ostavio posljedice, tražimo svježe noge za Borac"

U Mostaru će 12. kolo Wwin lige velikim zatvoriti dvije prvoplasirane ekipe, Borac i HŠK Zrinjski.

Igor Štimac
FOTO: HŠK ZRINJSKI MOSTAR/YOUTUBE/SCREENSHOT

Sudar Borca i Zrinjskog zatvoriće 12. kolo Wwin lige. Aktualni prvak u derbi ulazi kao domaćin, ali i samo nekoliko dana nakon teške utakmice s Majncom u Konferencijskoj ligi.

– Biće ovo derbi u svakom smislu riječi, novo uzbuđenje i novi dobar fudbal. Ali pitanje je koliko nam je svježine ostalo. Igranje s 9 igrača u polju nosi enormne napore, moramo vidjeti koliko imamo rotacije jer nam trebaju brze noge za Borac koji ima veliku kvalitetu, ekipno i individualno – rekao je trener Zrinjskog Igor Štimac uoči derbija.

Borac u Mostar stiže s četiri boda više od Zrinjskog, ali Štimac kaže da to ne mora biti nikakva mentalna prednost za goste, ne u ovom dijelu sezone.

Osim kiksa kod Željezničara Borac je sve ostale utakmice izdominirao, uz male teškoće protiv Veleža ili kod Posušja. No, u 90 minuta se pokaže kvaliteta. Čeka nas težak zadatak, ali i samo prva od četiri utakmice koliko ćemo imati. Rano je govoriti o nekoj prednosti, tek smo u prvoj četvrtini prvenstva – dodao je Štimac.

Trener Zrinjskog zadovoljan je što opet može računati na Tonija Majića i Tajlera Burija, pogotovo u ovakvom ritmu kakav čeka Mostarce.

– Izuzetno mi je drago što ih opet imamo na raspolaganju. Polako im uvodimo minutažu, nećemo nagliti i dizaće se iz utakmice u utakmicu. Treba nam što veća širina, upravo zbog ovakvih utakmica. U Majncu nismo imali Slobu (Jakovljevića) i Abramovića, a oni koji su igrali imali su veliku potrošnju. Dan poslije ništa ne možeš ni raditi, pa tek na zadnjem treningu možemo raditi na taktici. Ali, ne možemo se obazirati na potrošnju, ko preživi pričaće.

Pročitajte još

Štimca su pitali i da za komentar koji je dao na jednoj televiziji, da je Borac zaštićen kod sudaca, a što je izazvalo reakcije iz Banjaluke.

Borac je fenomenalna ekipa i biće mi drago ugostiti ih. Ali ja sam se referirao na suce i sudačke pogreške, iako kada vidimo kakvo smo suđenje imali u Majncu ne smijem puno ni kuditi naše suce. Naše društvo puno sumnja ali nama ništa nije poklonjeno, što god ko govorio. Na nama je da igramo pošteno a suci neka isto tako rade, pogreške su neizbježne. Gdje god dođemo protivničke klupe stalno skaču na svaku odluku i ne vidim nikakav razlog za to, osim da se pravi pritisak. Bolje da se okanemo toga i posvetimo fudbalu, to je jedino važno – završio je Igor Štimac.

Inače, derbi sudi Irfan Peljto, a utakmica se igra u ponedjeljak u 18 sati, piše Bljesak.