Bivši “jugovići” su postali igračka za timove iz Andore, Malte, Gibraltara, Farskih Ostrva, Kipra…
Kao po nekom nepisanom pravilu, većina ih završi svoj put u Evropi i prije nego što počnu domaći šampionati. Istina, Crvena zvezda i Dinamo iz Zagreba se održavaju u eliti, ali i oni polako gube korak sa najmoćnijim timovima.
Hajduk je nastavio blamažu, ispali su od Dinama iz Tirane, a prije toga rušili su ih timovi Dila Gori, Gzira Junajted, Ružomberok, Tobol, Slovan Liberec…
Splićani već 15 godina čekaju grupnu fazu nekog takmičenja u Evropi. I u Partizanu su zaboravili kad su igrali neku grupnu fazu u Evropi. Šta tek reći za ostale timove, koji ne pamte kad su preskočili prvu prepreku na međunarodnoj sceni?!
Šta je rješenje i kako podići kvalitet? Da li je neko novo zajedničko takmičenje klubova iz bivše Jugoslavije jedini put?
Za i protiv
Regionalna liga uvijek je u ovakvim situacijama bila tema u sportskim krugovima. Neki su podržavali, a neki opet nisu, priču o ligi u kojoj bi koplja ponovo ukrstili klubovi iz Srbije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Makedonije i Slovenije.
Donedavni trener Zrinjskog Mario Ivanković požalio se, nakon eliminacije iz kvalifikacija za Ligu šampiona od Slovana, da su naši klubovi u neravnopravnom položaju zbog slabog kvaliteta u domaćim ligama.
Kako je rekao, sve je manje kvalitetnih i jakih utakmica, pa kad dođu malo teži rivali u Evropu, ekipe iz BiH, ali i regiona, djeluju bespomoćno.
Nekako se ponovo nameće ta priča o regionalnoj ligi u kojoj bi učestvovali klubovi iz bivše Jugoslavije. Koliko je takvo takmičenje realno?
Ako je suditi po ranijim izjavama nekih velikih zvijezda iz lige bivše Jugoslavije, ovakav projekat će ostati samo san.
Dejan Savićević je uvijek pričao otvoreno na ovu temu. I nedavno su se u javnosti pojavile njegove izjave u novom regionalnom takmičenju.
– Da li neko zaista misli da Crvena zvezda može da ode u Split i odigra utakmicu ili Hajduk da dođe u Beograd? Živimo u turbulentnim vremenima, strasti se nisu smirile. Regionalna liga nije realna – konstatovao je u medijima legenda Crvene zvezde i predsjednik FS Crne Gore.
Još jedan velikan fudbala u bivšoj Jugoslaviji, Safet Sušić, kroz svoje izjave za Srpskainfo nedavno je stao na stranu onih koji su za regionalnu ligu.
– Podržavam tu ideju oko regionalne lige. Mi, stariji smo nostalgični za tim vremenima od prije 40 godina. Bila je to jaka liga, kvalitetni klubovi. Mi smo ostajali sve do navršenih 28 godina života i tek tada smo mogli da idemo u inostranstvo. Sada igrači odlaze već sa 18 ili 19 godina. Regionalna liga bi bila od koristi. Sigurno je da bi digla kvalitet klupskog fudbala i da bi ekipe bile konkurentnije u Evropi – uvjeren je Sušić.
Nekako najkonkretniji bio je Darko Pančev. Jedan od najboljih golgetera u Jugoslaviji kaže da je u regionalnom takmičenju spas. Zlatna kopačka Evrope upozorava da je klupski fudbal u velikoj krizi.
– Regionalna liga u fudbalu je jedini spas za klupski i reprezentativni fudbal. Velika četvorka je vladala u bivšoj Jugoslaviji, a uspjeha su imali i klubovi iz BiH, prije svih Željezničar, Sarajevo, Borac i Velež. Klubovi iz bivše Jugoslavije su nekad znali da dođu do polufinala i finala međunaroddnih takmičenja, osvajani su trofeji, a danas vidite šta nam se dešava. Klubovi moraju da imaju jaku ligu iz koje bi izlazili na međunarodnu scenu – izjavljivao je Pančev.
Prvi čovjek zagrebačkog Dinama Zvonimir Boban se odavno deklarisao kao protivnik neke nove lige u kojoj bi nastupali timovi iz bivše države.
– Drugačije su emocije, pogledi. Moramo da gledamo činjenici u oči i da budemo realni. To vrijeme je odavno prošlo, sad je realnost drugačija. Drugi su životi. To je jednostavno tako, takva su vremena. Mislim da je regionalna liga utopijska ideja, koja se neće ostvariti. Mislim da je prerano. Poboljšali smo odnose, hvala bogu. Mislim da je to jako dobro, dijelili smo istorijsko vrijeme zajedno, ali još je fudbal delikatan. Nije realno – smatra Boban.
Dragan Stojković Piksi takođe smatra da nije vrijeme za regionalnu ligu.
– Postavlja se pitanje organizacije, gdje će biti sjedište toga, ko će rukovoditi. Možda regionalna liga u nekom periodu uspije, ali ne tako brzo. Ako većina bude za taj projekat, naravno da ću podržati. Mislim da su ljudi dosta neiskreni, siguran sam da žele zadržati svoje nacionalne lige. Hrvatska liga, crnogorska liga, naša liga – svi želimo i dalje imati svoj fudbal i lige, jake reprezentacije. Regionalna liga je lijepa tema za priču, ali po meni je teško to realizovati – smatra selektor Srbije.
Predrag Mijatović je uspješno počeo oporavak Partizana, ali je u prošlosti bio vrlo oprezan kad se povede priča o regionalnoj ligi. Legenda Partizana, Valensije i Real Madrida smatra da ima mnogo prepreka kako bi se realizovao jedan takav projekat, a u intervjuima koje je davao domaćim medijima u prvi plan je stavljao navijače.
– Ideja o regionalnoj ligi je odlična, ali ne znam koliko je izvodljiva. Sa sportske strane, donijela bi kvalitet, ali utakmicu ne čini samo onih 90 minuta na terenu. Problem su navijači i zato ne znam koliko bi takmičenje bilo sigurno. Zamislite da srpski navijači odu u Hrvatsku, ili hrvatski navijači dođu u Srbiju, i nastane sukob. To bi bilo strašno – jasan je Mijatović.
I Faruk Hadžibegić je često u javnosti istupao i javno dao podršku regionalnoj ligi. Ipak, želje su jedno, a realnost nešto drugo.
– Svakako da me, kao normalnog čovjeka, takva liga interesuje, ali je pitanje kakvu perspektivu ona ima. Ideja je odlična i živi više od 15 godina, ali čini mi se da ima i pozitivnih i negativnih stvari. Pozitivno je to što bi se ponovo na terenu sreli prijatelji, a negativno što nas stalno “truju” politikom, nacionalizmom. Tome nije mjesto na stadionima – oprezan je Hadžibegić.
Regionalna liga ima svoje prednosti, ali bi donijela problem sa bezbjednosnog aspekta. Na Balkanu su huligani i nacionalizam i dalje jači od fudbala. Dok je tako, klubovi će završavati takmičenje u Evropi i prije nego što počnu godišnji odmori.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.