Ostalo

Grabi ka svjetskom vrhu: Teodora Injac, prva srpska šahistkinja sa normom za muškog velemajstora

Vrlo brzo bismo i formalno mogli da proglasimo mladu Teodoru Injac najboljom srpskom šahistkinjom svih vremena. Zvuči preuranjeno? Zapravo, ne.

Teodora Injac
FOTO: FIDE

Što više saznajete od karijeri ove 23-godišnje Beograđanke, trenutno 29. igračice svijeta po rejtingu, to je jasnije da se radi o svjetskoj superzvijezdi u nastajanju. Trostruka šampionka Srbije već je ostvarila mnogo u svojoj profesionalnoj karijeri. Međutim, kako je rekla u intervjuu za Sport klub, tek je očekuju velike stvari.

Godina 2023. bila je odlična za najbolju srpsku šahistkinju – pozitivna na više nivoa. U stvari, na pitanje „koji je Teodorin najveći uspjeh u 2023. godini“ valja dobro razmisliti.

Svjetska šahovska javnost fokusirala se na Teodoru Injac u avgustu, kada se u Bakuu održavao FIDE Svjetski kup. Injac je na fantastičan način došla do četvrtog kola. U trećoj rundi eliminisala je tada aktuelnu prvakinju Svjetskog kupa i nekadašnju svjetsku šampionku, Ruskinju Aleksandru Kostenjuk, koja se sada takmiči pod švajcarskom zastavom.

Teodora Injac
FOTO: FIDE

– Ta pobjeda me je definitivno najviše medijski eksponirala. FIDE Svjetski kup je veoma zanimljiv turnir jer je jedini na kojem se igra na ispadanje. Ipak, ne mislim da mi je to najveći uspjeh u 2023. godini – govori Teodora Injac.

On je došao u novembru i pomalo je ostao u sjenci još jednog velikog ostvarenja srpskog šaha. U Budvi je održano Ekipno evropsko prvenstvo, na kojem je muška reprezentacija Srbije došla do istorijske zlatne medalje. Međutim, izuzetno je igrala i ženska reprezentacija, a naročito Teodora, „prva tabla“ u srpskoj selekciji.

meč šahistkinja Srbije i Poljske
FOTO: ŠAHOVSKI SAVEZ SRBIJE

Srpske šahistkinje su na kraju bile osme, a do posljednje runde mogle su da dođu do bronzane medalje. Ekipu je predvodila Teodora, koja je na kraju takmičenja dobila zlatnu medalju, jer je u poretku „prvih tabli“ bila najbolja na turniru! U muškoj konkurenciji ta čast je pripala Magnusu Karlsenu.

Međutim, ni zlato „rame uz rame“ sa Magnusom nije bilo kruna nastupa u 2023. Odličnim igrama u Crnoj Gori Injac je uspjela da se upiše u istoriju srpskog ženskog šaha. Postala je prva srpska šahistkinja koja je ostvarila prvu normu (od potrebne tri) za najprestižnije zvanje u svijetu ovog sporta – muškog velemajstora.

Pomalo iznenađujuće, normu za mušku VM titulu nikada nije ostvarila ni legendarna Alisa Marić, sada selektorka srpske ženske reprezentacije.

– Već sam se uspaničila da do kraja godine neću ostvariti normu, a to mi je bio cilj za 2023. godinu. Iskreno, ako mogu već u 2024. godini, voljela bih da postanem velemajstor. Možda zvuči preambiciozno, ali željela bih da se približim toj tituli. Iznenadilo me je da to niko prije nije uradio od naših šahistkinja – navodi Teodora Injac.

Pročitajte još

Kako bi postala muški velemajstor Teodori su potrebne još dvije norme i rejting od 2.500 poena u bilo kom trenutku, što je apsolutno ostvarivo. Trenutno, njen rejting iznosi impresivnih 2439.

Koliko je daleko Injac od samog svjetskog vrha? Trenutno je najbolje rangirana na FIDE listi Kineskinja Jifan Hou sa impresivnih 2.632 poena.

– Zaista mnogo radim i ne mislim da postoji razlika u kvalitetu između mene i najbolje plasiranih na svijetu. Na Turniru kandidatkinja igraće šahistkinje sa kojima se družim i razgovaram o šahu, pa sam sigurna da ne postoji razlika u kvalitetu. Trenutno, one su u prednosti jer su igrale bolje na takmičenjima koja se najviše boduju. Nisam daleko od njih – objašnjava najbolja srpska igračica.

Kako funkcioniše plan treninga za šahistkinju koja je došla do samog vrha FIDE rang-liste? Teodora trenira svakog dana, ali ključni cilj joj je da osmisli konkretan plan kojeg će se pridržavati i koji će joj štedjeti vrijeme i pojačati efikasnost.

– Šah sada funkcioniše tako da mora da se radi preko kompjutera. Oni su sada zamijenili šahovske table, ali i trenere. Međutim, kada ste na kompjuteru vrlo lako pažnja može da vam odluta, pa je najbitniji dobar fokus. Vremenski ne radim puno – tri ili četiri sata dnevno. Trenutno nemam trenera, ali od 2013. godine sarađujem sa internacionalnim majstorom Zoranom Arsovićem. On mi više nije trener, ne radimo kontinuirano, ali i dalje mi daje podršku, konsultujem se s njim prije i poslije turnira, kada sam u krizama. On je na neki način moj mentor, veoma je važna figura za moju karijeru. Zahvaljujući njemu sam i odlučila da se bavim šahom profesionalno i mnogo mi je pomogao. Posljednjih nekoliko godina radim i sa svojim momkom Vahapom Šanalom. On je velemajstor iz Turske i mnogo mi pomaže – otkriva Teodora za Sport klub.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu