KRALJEVI PREOKRETA Francuska osvojila Ligu nacija

Reprezentacija Francuske je pobjednik drugog izdanja Lige nacija.

Izabranici Didijea Dešama su u finalnom susretu na milanskom “San Siru” poslije preokreta savladali Španiju sa 2:1 (0:0), a podsjetimo da su i u polufinali napravili preokret i od 0:2 stigli do 3:2 protiv Belgije.

Oba tima su oprezno ušla u meč i razočarala gledaoce na tribinama i pored malih ekrana u prvih 45 minuta, s obzirom da nije viđena nijedna velika šansa.

Najzanimljiviji detalj iz prvog poluvremena, nažalost, je povreda Rafaela varana, koji je morao da napusti teren, a u 43. mnutu zamijenio ga je Dajo Upamekano.

Nastavak je donio nešto angažovaniju igru s obje strane, a prava uzbuđenja počela su od 64. minuta.

Francuzi su tada izveli lijep polukontranapad, lopta je došla do Tea Ernandeza, koji je šutirao topovski i pogodio prečku.

Nedugo zatim Serhio Buskets je uputio dubinsku loptu za Mikela Ojarzabala, koji je iskoristio uspavanost Žula Kundea, povukao loptu, ušao u šesnaesterac i iskosa sa lijeve strane pogodio malu mrežicu daljeg ugla.

Ipak, “Crvena furija” nije dugo imala prednost, Benzema je sjajnim udarcem sa ivice šesnaesterca sa lijeve strane gađao, golman Unai Simon je uspio da zakači loptu, ali je ona završila u gornjem lijevom uglu.

Igrao se 80. minut kada je Kilijan Mbape dobio loptu, smireno je primio, ušao u šesnaesterac, varkom stvorio prednost nad Simonom, te ga rutinski matirao.

U ovoj situaciji glavni arbitar Entoni Tejlor je čekao informaciju iz VAR sobe, a javljeno mu je da napadač “Trikolora” nije bio u nedozvoljenom položaju.

Ojarzabal je u 88. minutu imao dobru priliku, ali je njegov udarac iz voleja zaustavio Ugo Ljoris.

Minut kasnije na drugoj strani kontru je povukao Pol Pogba koji je proigrao Benzemu, a ovaj je uposlio Mbapea, ali je on šutirao pravo u Simona.

U sudijskoj nadoknadi vremena poslije kornera lopta je došla do Jeremija koji je šutirao, međutim, Ljoris je sjajno intervenisao i sačuvao mrežu.

Antoanu Grizmanu je ovo bio 100. meč u dresu s nacionalnim grbom a postao je deveti fudbaler koji je sakupio trocifren broj nastupa za Francusku.

Podsjetimo, treće mjesto u Ligi nacija pripalo je selekciji Italije, koja je danas u Torinu sa 2:1 savladala Belgiju.

Pobjednik prvog izdanja Lige nacija bila je selekcija Portugala.