Ostalo

Ne može u Rolan Garosu, ali može u šahu: Šta će VAR tehnologija u sportu u kojem IGRAČI "SAMO" SJEDE

Zahvaljujući tehnologijama i platformi idChess, prvi put u šahu pojavio se sistem "pomoćnika za sudije" koji im omogućuje da prate kontroverzne trenutke u partiji i donose ispravne odluke.

Gledaoci prate šahovsku partiju
FOTO: FACUNDO ARRIZABALAGA/EPA

On se premijerno primjenjuje na Zapadnoazijskom prvenstvu za mlade, koje se trenutno igra u Kirgistanu.

VAR (video pomoćni sudija) je skup tehnoloških rješenja za pomoć arbitrima na sportskim takmičenjima.

Prihvaćen u mnogim sportovima

U mnogim sportovima već se koriste različite tehnologije koje pomažu sudijama u donošenju odluka. Na primjer, u tenisu postoji sistem “provjere linije” (Hawk-Eye) koji pokazuje projekciju loptice na liniji u kontroverznim trenucima.

Istina, organizatori Gren Slema u Rolan Garosu se još opiru ovoj široko rasprostranjenoj “novotariji”, ali je pitanje kada će morati da popuste.

Sličan sistem se koristi i u odbojci. Posljednjih godina VAR sistem je postao prihvaćen u fudbalu; VAR u fudbalu je sistem video nadzora sa različitih tačaka fudbalskog terena. Tokom utakmice sudijska ekipa video pomoćnika konstantno provjerava greške vezane za određene radnje.

fudbalski sudija koristi VAR da donese odluku
FOTO: RONALD WITTEK/EPA

Video asistenti obraćaju pažnju na golove i situacije koje vode do golova, kazne i situacije koje vode do kazni, pogrešnog identiteta i crvenih kartona. VAR tim kontaktira sudiju samo u slučaju jasnih i očiglednih grešaka ili ozbiljnih propuštenih incidenata. Istovremeno, sudija ima pravo da pogleda video snimak spornog trenutka i donese odluku.

U engleskoj Premijer ligi tehnologija se pojavila u sezoni 2019/20, a postotak ispravnih odluka u ključnim utakmicama porastao je na 94%. Godinu dana ranije taj broj je iznosio 82%; odnosno skoro svaka peta sudijska odluka u važnim trenucima je bila pogrešna!

U svim gore navedenim sportovima, konačna odluka ostaje na ljudskom sudiji. Drugim riječima, VAR sistemi pružaju dodatne informacije, ali ne donose odluke za sudije, piše FIDE.

Tri faze

Kako VAR funkcioniše u šahu na bazi idChess tehnologije?

Upotreba VAR-a u šahu može se podijeliti u tri faze:

Pročitajte još

1) Kontroverzni momenti

Jedan od igrača pozvao je sudiju da konstatuje prekršaj. Nastala je kontroverzna situacija; na primjer, prvi igrač tvrdi da je drugi dodirnuo šahovsku figuru, ali je nije pomjerio, a drugi igrač to poriče.

Sudija je propustio trenutak (kao što to obično biva) i može se rukovoditi samo pretpostavkom nevinosti.

Sjetimo se samo famoznog pomjeranja i vraćanja figure od strane svjetskog šampiona Garija Kasparova u duelu s Judit Polgar. Sudija je primjetio šta se dešava, ali je okrenuo glavu!

2) VAR pregled i preporuke

Ako postoji prenos putem platforme idChess, sudija može pauzirati prijenos partije u mobilnoj aplikaciji i pogledati snimak partije koristeći VAR, koji pokazuje ponašanje igrača.

3) Donošenje odluka

Sudija gleda partiju i donosi odluku. VAR tehnologija vam omogućava da povećate broj ispravnih odluka koje donose šahovske sudije i učinite proces donošenja odluka jednostavnijim i transparentnijim kako za sudije tako i za igrače.

Šahovske sudije bi objeručke mogle prihvatiti korištenje VAR tehnologije, jer će im olakšati ionako malo posla koje imaju tokom turnira. S druge strane, više neće moći da se pravdaju kako na turnirima na kojima nastupa veliki broj igrača, od stotinu na više, ne mogu “baš sve da vide”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu