SENZACIJA U KATARU Saudijci šokirali Argentinu

Senzacija na otvaranju grupe C! Saudijska Arabija je savladala Argentinu 2:1 i tako im nanijela poraz nakon 36 utakmica.

U prvom dijelu Argentinci su postigli četiri gola, ali je samo jedan priznat i to onaj Mesija iz penala. Nakon prekršaja nad Paredesom u šesnaestercu, sudija Slavko Vinčić je pokazao na bijelu tačku a Mesi je bio siguran.

Argentinci su dali još tri gola, dva puta je mrežu zatresao Lautaro Martinez a jedan Leo Mesi ali su Saudijci bili sjajni u defanzivi i uhvatili su rivala u nedozvoljenoj poziciji.

Na startu drugog dijela potpuni šok. Saudijska Arabija je napravila potpuni preokret. Odmah na otvaranju je pogodio Al Šehri, a samo pet minuta kasnije Al Davsari je promiješao odbranu i zatim sjajno pogodio za 2:1. Šokirani Argentinci su bacili sve karte u napad, a u finišu meča je dva puta zaprijetio Leo Mesi.

KRAJ

Igra se sudijska nadoknada od osam minuta. Golman Alovais je nokautirao saigrača Al Šahranija. Prilikom intervencije ga jeudario koljenom u glavu, pa je meč prekinut nakratko.

84.min – Mesi je opet bio u dobroj prilici. Šutirao je Argentinac glavom ali pravo u golmana Alovaisa.

81.min -Pokušao je Mesi iz slobodnog udarca i nije bio precizan.

69.min -Pritisak Argentine! Izvršio je selektor tri izmjena ali za sad bez rezultata. Saudijci se odlično brane i uz to su veoma opasni u kontri.

53.min Potpuni preokret! Al Davsari je pogodio mrežu i donio prednost Arabiji. Fantastičan gol je postigao igrač Saudijske Arabije.

48.min Saudijci dolaze do izjednačenja. Al Šehri je pobjegao čuvarima i iskosa zatresao mrežu.

Nastavljen meč.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

43.min – De Paul je bio u dobroj prilici. Šutirao je fudbaler Atletiko Madrida preko gola sa ivice šesnaesterca.

35.min – Argentincima je poništen i treći gol. Opet je u nedozvoljenoj poziciji bio Lautaro Martinez.

27.min -Argentina je opet zatresla mrežu, ali je i drugi gol poništen zbog nedozvoljene pozicije Martineza.

21.min -Uzvraćaju Argentinci. Gomez je šutirao preko gola. Mesi je još jednom zatresao mrežu, međutim poništen je gol zbog nedozvoljene pozicije.

17.min – Saudijci su napokon izveli dobar napad i uputili su udarac prema golu Argentine.

7.min – Glavni sudija Slavko Vinčić je na intervenciju iz VAR sobe dosudio penal za Argentinu. Mesi je preuzeo odgovornost i pogodio za 1:0.

2.min -Prva šansa za Argentinu. Mesi je odmah bio u dobroj prilici, ali se istakao golman Arabije.

Počeo je meč.

Argentina je sedam puta otvarala Mundijal a u njima je ostvarila šest pobjeda. Navijači Saudijske Arabije imali su zaista zanimljiv dolazak na Svjetsko prvenstvo.

Argentina je, uz Brazil, najveći favorit za osvajanje Svjetskog prvenstva. I baš mnogi misle da je vrijeme da Leo Mesi osvoji jedini trofej koji mu nedostaje u karijeri – Zlatnu boginju.

Argentini je ovo 18. učešće na Mundijalima, iza sebe imaju 81. meč Svjetskog prvenstva – 43 pobjede, 15 remija i 23 poraza. Najveći uspjeh ostvarili su 1978. i 1986, dva puta kada su osvojili čuvenu Zlatnu boginju.

Skup zvezda – od golmana Martineza, preko Moline, Akunje, Romera, Martineza i, pa sjajnih igrača iz veznog reda Fernandeza, Gomeza, Rodrigeza, Paredasa do ubojitih napadača Mesija, Di Marije, Martineza, Alvareza…

Sastavi

Argentina: Martinez, Taljifiko, Paredes, De Paul, Mesi, Di Maria, Romero, Gomez, Otamendi, Martinez, Molina.

S.Arabija: Alovais, Albulajahi, Alfaraj, Almalki, Albrikan, Aldavsaru, Alšeri, Alšarani, Altambakti, Jaser, Kano.

S druge strane – Saudijska Arabija je bez superzvijezda, ali ipak tim sastavljen od igrača koji su se izborili za Mundijal.

Ovo im je šesto učešće na Svjetskim prvensvima, uvijek su bili bez značajnijeg plasmana.