FRANCUZI SLOMILI AUSTRALIJU Svjetski šampion bez milosti, Žiru ispisao istoriju

Tačku na treći dan Svjetskog prvenstva stavili su - svjetski prvaci. Meč između Francuske i Australije završen je 4:1 u korist Francuza.

Neko kaže magija, neko kaže ples, neko to više voli čisto fudbalski da kaže majstorstvo. Kako god, prvak svijeta je pokazao zašto je upravo to – prvak svijeta.

Francuska je u prvom meču grupne faze pobjedila reprezentaciju Australije rezultatom 4:1 (2:1), a ko nije gledao meč vjerovatno će žaliti za “štiklama” Mbapea, golovima, ali i potezima Žirua koji je opet pokazao da nije sve samo u tome što ste najbolji napadač na svijetu (čitaj Benzema). Ima nešto i u tom Olivijeu. Da je živ, Dima bi napisao roman o ovom momku pod naslovom “Olivije prvi”. Jer šta je sve prošao ovaj čovjek, zaslužuje spomenik u rodnom Šamberiju.

Francuzi su započeli svoju odbranu titule prvaka svijeta u jednom prilično interesantnom meču protiv Australije, reprezentacije koja je hrabro izašla na zeleni pravougaonik sa željom da pokaže da nije to samo zemlja kengura. Naravno da svima i dalje “upada” u oko to što nema Karima Benzeme, ali je jedan čovjek opet utišao planetu.

Međutim, nije sve počelo poput onih romansi u francuskim filmovima. Prije se može opisati hororom to što je šampion svijeta primio gol od “kengura” na početku duela. Ne zbog toga što je sramota primiti gol od Australije, već što ovakav tim Francuske ne smije imati takve propuste u odbrani. Momak koji nikada nije igrao na tlu Evrope, ali je dugo godina član Adelajda, napadač Gudvin je na rutinski način smjestio loptu u mrežu već u devetom minutu.

Poslije odlične dijagonale loptu je prihatio Leki, odličnim potezom prevario Ernandeza, koji se tom prilikom povrijedio i napustio igru minut kasnije, a sve je na drugoj stativi pratio Gudvin i tako donio veliko slavlje svom timu. Zanimljivo da je Lukasa Ernandeza zamenio njegov rođeni brat, a to kao da je bila samo kap koja je bila dovoljna da se pokrene mašina.

“Galski pijetlovi” su krenuli još ofanzivnije. Nisu smjeli da čekaju, s obzirom na to da su vrlo dobro znali šta se desilo Argentini. Mbape i Dembele su željeli, ali nisu probili odbranu “kengura”, a onda je u 27. minutu ipak viđeno zbog čega je Francuska prvak svijeta. Inat, kvalitet ili prosto nestvarno-lepršava igra donijela je izjednačenje i to golom Rabioa koji je iskoristio centaršut sa lijevog boka od strane Ernandeza i tako matirao golmana Rajana – 1:1.

Samo pet minuta kasnije, već je bilo 2:1. Možda su ga svi videli na klupi, ali se potom Benzema povrijedio. Mogu da ga omalovažavaju da je spor, da nije kao moderni špicevi, ali je Olivije Žiru jedan od najboljih napadača Evrope i svijeta. Igrao se 27. minut kada je loptu ukrao Rabio, potom je ista stigla do Mbapea koji ostavlja “štiklu” svom sunarodniku, a onda je kao na tacni dobija Žiru na sredini kaznenog prostora odakle pogađa nebranjenu mrežu.

Samo dokaz da u fudbalu sve može da bude crno, a onda poslije toga odmah bijelo. Nevjerovatnu priliku do kraja poluvremena imao je Mbape, kada je poslije fenomenalne akcije šutirao sa pet metara preko gola. Kazna je mogla da stigne samo minut kasnije kada je Irvin pogodio stativu na drugoj strani, ali izjednačenja nije bilo.

Napisali smo da je Žiru dobar napadač? Igrao se u 49. minutu kada je Teo Ernandez protutnjao po lijevom boku, a onda centaršutom tražio centarfora koji je pogledom pratio loptu, a onda se odlučio na “makazice” i bio neprecizan. Za konjsku dlaku. Koliko žele da mu pokažu da mu vjeruju pokazali su navijači Francuske koji su poslije tog poteza glasno uzvikivali “Žiru, Žiru” iza gola Australije.

Drugo poluvrijeme? Pjesma za Francuze. Možda ne baš tako lepo kao njihova “Marseljeza”, ali su Mbape i Žiru rasparčali odbranu Austarlije. Uz veliku pomoć Grizmana i Dembelea. Igra im se fudbal, a to je mnogo važno. A i lijepo.

Dugo se plela mreža, kako bi se “kenguri” i defintivno umotali u ono iz čega ne mogu da izađu, da bi poslije jednog prodora Mbapea i šuta, lopta došla na drugu stranu do Dembelea koji je vratio loptu u srce šesnaesterca gdje je napadač Pari Sen Žermena glavom pogodio drugu stativu i zatresao mrežu u 68. minutu. Samo 180 sekundi kasnije, moćni, moramo tako reći jer je tako i bilo na ovom meču, Olivije Žiru je na “mekan” centaršut Mbapea sjajno zahvatio loptu glavom i poslao je u mrežu za novo skandiranje koje je i te kako zaslužio.

Sve poslije toga je bilo rutinsko odrađivanje posla, mogao je da “padne” i još neki gol, vidjeli smo i Miloša Degeneka u završnici (iako nije poznato šta će štoper na 1:4, ali možda se neko povrijedio), ali je jasno da će ovakva Francuska biti strah i trepet za sve reprezentacije. Naročito što su sa takvom lakoćom igrali na 0:1, a onda sve okrenuli. Možda su zato prvaci svijeta.

Francuska je tako lider grupe poslije prvog kola sa tri boda, Danska i Tunis dijele drugo mjesto sa po jednim osvojenim bodom, dok je Australija četvrta i bez bodova.

90+7. min – Glavni arbitar je označio kraj meča. Rezultat 4:1 za Francusku.

90. min – Sudija je pokazao 7 minuta nadoknade.

88. min – Konate sjajno nakon kornera tukao glavom, ali je Rajan na visini zadatka.

87. min – Prodor Kingzlija Komana po desnoj strani i odličan ubačaj, ali golman Australije na visini zadatka.

Olivije Žiru je zvanično najbolji strijelac reprezentacije Francuske svih vremena zajedno sa Tjerijem Anrijem. Obojica su postigla po 51 gol za Francusku.

72. min – Sjajan prodor Mbapea i Žiru glavom pogađa za 4:1.

68. min – Kilijan Mbape odlično pogađa glavom na asistenciju Dembelea.

67. min Odlična prilika za Francuze ali defanzivac Australije čisti loptu sa linije.

50. min – Prelijep potez Žirua koji je pokušao polumakazicama, međutim lopta ide pored gola.

46. min – Počinje drugo poluvrijeme.

Završeno je prvo poluvrijeme, rezultat 2:1 za Francuze.

45+2. Odlična prilika za Australiju, Irvin je sjajno šutirao glavom,ali lopta pogađa stativu.

45. min – Sudija je produžio meč za 6. minuta.

45.min – Odlična prilika. Grizman ubacuje sa desne strane na liniju peterca, međutim Mbape se propisno obrukao i promašio zicer.

32. min – Nakon greške odbrane Australije i pete Mbapea, Rabio upošljava Žirua i Francuska dolazi do gola 2:1.

30. min – Grizman ubacuje sa strane, ali Žiru glavom puca preko gola.

27.min – Rabio pogađa na asistenciju Ernandeza, Francuska dolazi do izjednačenja 1:1.

13. min – Lukas Ernandez (Francuska) je izašao zbog povrede. Dešan je odlučio da će ga zamijeniti Teo Ernandez.

9. min – Sjajan poprečni pas Lekija koji je proigrao samog Godvina, Australija vodi 1:0.

5. min – Prodor Mbapea po lijevoj strani, ali je zaustavljen od defanzivaca Australije.

1. min – Glavni arbitar je dao znak za početak utakmice.

Sastavi:

Francuska: Loris – L. Ernandez, Pavar, Konate, Upamekano – Rabio, Čuameni, Grizman – Mbape, Dembele, Žiru.

Australija: Rajan – Behik, Rovel, Sutars, Etkinson – Irvin, Moj, Megri – Gudvin, Djuk, Leki.

Francusi su dvostruki šampioni svijeta s titulama iz 1998. i 2018. Ovo će im biti 16. učešće na Mundijalima, gdje su ostvarili ukupno 34 pobjeda, 13 remija, uz 19 poraza.

Australiji je ovo šesto učešće na Svjetskim prvenstvima, a najveći uspjeh im je osmina finala iz 2006. u Nemačkoj. Do sada su ostvarili samo dvije pobjede na Mundijalima, uz četiri remija i 10 poraza.