NULA U DERBIJU DANA Neuništivi Očoa heroj Meksika, Levandovski tragičar

U derbiju grupe C golova nije bilo i na vrhu tabele ostaje Saudijska Arabija sa tri, ispred Argentine sa nula bodova su Meksiko i Poljska sa po jednim bodom.

Junak utakmice je Očoa, koji je odbranio penal Levandovskom.

Sa tribina su vatrenu podršku pružali navijači Meksika, a fudbaleri su plakali tokom intoniranja himne. Takvi su Meksikanci, vatreni. To su pokazali i na terenu.

Izašli su u formaciji 4-3-3 i odmah su napali Poljake, koji su se oslanjali na kontre tokom čitavog prvog poluvremena, ali i u nastavku igre.

Imala je Poljska tri kornera zaredom u periodu od sedmog do devetog minuta, ali nisu uspjeli da priprijete konkretno Meksikancima.

Meksiko je pokušavao uglavnom preko desnog krila, gdje je žario i palio Irving Lozano, pa su se dosta fokusirali na centaršuteve, gdje su to štoperi Poljske sve lako čistili iz svog kaznenog prostora.

Pokušavali su da brzo mjenjaju stranu dugim dijagonalama, međutim ni to nije nešto posebno radilo posao. Bilo je i dugih lopti u prostor, ali je i to ili završavalo u gol autu ili u rukama golmana Poljske.

Jedino konkretno što smo vidjeli u prvom poluvremenu bilo je u 45. minutu. Dobro su kombinovali Meksikanci po desnoj strani, Lozano je srušen na ivici kaznenog, sudija je pustio prednost, a Čaves je oprobao udarac.

Gađao je iskosa sa desne strane jako u gornji desni ugao i iznenadio Ščešnog, koji je odbranio taj snažni udarac i Meksiko je dobio korner.

Poslije kratke nadoknade, otišlo se na odmor sa rezultatom 0:0.

Krenulo je u istom ritmu drugo poluvrijeme. Meksikanci su napali od starta, ali su u 55. minutu dobili šok odluku sudije.

Bio je duel u kaznenom prostoru i štoper Meksika vukao je Levandovskog za dres u žestokoj borbi. Sudije iz VAR sobe su sugerisale da bi mogao da bude penal i glavni arbitar otišao je da pogleda.

Poslije gledanja snimka dosudio je jedanaesterac i loptu je uzeo kapiten Robert Levandovski.

Pročitao ga je Giljermo Očoa i odbranio njegov udarac u 57. minutu, koji je išao u donji desni ugao. Uslijedila je eksplozija meksičkih navijača i Meksiko je krenuo u napad.

U 64. minutu Ščešni spašava svoju ekipu. Alvares je gađao sa 20 metara, glavom je Martin skrenuo loptu u desnu stranu, ali je golman Poljske reagovao sjajno.

Do kraja utakmice vidjeli smo po nekoliko napada sa obje strane, ali bez pravih šansi.

Meksiko je bio bolji, ali nije konvertovao sjajnu igru tokom većeg dijela meča.

Na kraju, po bod u grupi gdje su Argentina i Saudijska Arabija.

Kraj utakmice.

90. min – 7 minuta nadoknade je pokazao glavni arbitar.

87. min – Lozano nakon odličnog solo prodora i duplog pasa pada u kaznenom prostoru, ali glavni arbitar odmahuje rukomn nema ništa od penala.

82. min – Velika prilika za Poljsku nakon kornera, ali Krihovjak pogađa defanzivca.

71. min – Dvostruka izmjena u timu Meksika na teren će Karlos Rodriges i Raul Himenez umjesto Erere i Martina.

63. min – Dobar napad Meksikanaca, vođen delirijumom navijača na tribinama.

58. min – Legendarni Očoa brani penal Levandovskom.

56. min – Nakon duela Levandovskog i Morena, oglasila se VAR soba i glavni sudija je pokazao na PENAL.

46. min- Počinje drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme – Nema golova u prvih 45 minuta utakmice između Meksika i Poljske.

41. min – Meksiko sve opasniji, ali Šćesni konstantno na oprezu.

28. min – Šćesni pravovremenim izlaskom zaustavlja odličnu priliku Meksikanaca.

26. min – Prva prava prilika na meču, ali je Erera pucao glavom pored desne stative.

21. min – Bez pravih prilika i udaraca ka golu, ali se konstantno trči i igra ka naprijed.

13. min – Prvi udarac na gol. Poslije kornera i kratke kombinacije, Moreno sa peterca gađa glavom, ali preko gola.

8. min – Nakon kornera Poljaka došlo je do sudara igrača u petercu i utakmica je nakratko prekinuta.

5. min – Lozano je poslao lijepo pas u šesnaesterac, ali Vega nije uspio doći do lopte.

1. min – Sudija je dao znak za početak meča.

Giljermo Očoa golman Meksika i njegov 132 nastup za reprezentaciju i čak peto Svjetsko prvenstvo.

Navijači Meksika pružili podršku svojim igračima i vatreno otpjevali himnu.

Herardo Tata Martino izveo je veoma ofanzivan sastav na Poljake, u meču u kom je njegova ekipa blagi favorit.

Poljaci nešto opreznije. Glavna zvijezda je svakako Robert Levandovski.

Sastavi:

Meksiko: Očoa – Sančes, H. Moreno, Montes, Galjardo – H. Erera, Edson Alvares, Čaves – Lozano, Martin, Vega

Poljska: Šćesni – Glik, Kivior, Berezinski, Keš – Zalevski, Šimanski, Zjelinski, Kaminski, Krihovijak – Levandovski

Meksiko je skoro pa redovan učesnik Mundijala. Ovo im je 17. učešće, a najbolji plasman ostvarili su 1970. i 1986, kada su oba puta bili akteri četvrtfinala.

Poljska je do sada osam puta bila učesnik Mundijala, a zanimljivo je da su u dva navrata bili treći na čitavom Svjetskom prvenstvu – daleke 1974. i kasnije 1982. godine.