PORTUGAL NADIGRAO GANU Ronaldo i društvo pobjedom otvorili Mundijal

Portugal i Gana odigrali su drugi meč grupe H Svjetskog prvenstva u Kataru na stadionu 974, a taj meč je dobio Portugal rezultatom 3:2.

Mučili su se Portugalci sa autsajderom. Imali su velikih problema da probiju čvrsti bedem Crnih zvijezda, ali su na kraju pronašli način da spriječe još jednu senzaciju i trijumfom započeli turnir.

Nije ih u tome omeo ni napadač Crvene zvezde Osman Bukari, koji je u debitantskom nastupu zablistao. Bio je Bukari strijelac posljednjeg gola na meču, ali je time samo ublažio poraz Gane.

Više od sat vremena ničega vidjeli smo na stadionu 974. Jalova inicijativa Portugalaca donijela je samo jednu pravu šansu preko Ronalda u ranoj fazi.

A onda je uslijedio pravi spektakl i pet golova u završnih tridesetak minuta.

Počelo je spornim vođstvom Portugala u 65. minutu. Poslije duela Ronalda i Salisua, napadač Portugala je pao u šesnaestercu, a sudija Elfat pokazao na bijelu tačku. Čini se prestroga odluka, ali je arbitar bio nepokolebljiv, pa čak nije ni signalizirao VAR. Sa bijele tačke je siguran bio Ronaldo.

Pošto su konačno “načeli” protivnika, djelovalo je da će Portugalci rutinski privesti posao kraju, pošto je Gana do tog momenta imala samo jedan šut ka golu.

Ipak, već u 73. minutu je uslijedio pravi šok. Mohamed Kudus je probio po lijevoj strani i poslao loptu u peterac, gdje je Andre Aju zatresao mrežu za izjednačenje.

Hladan tuš je dodatno razbudio tim Fernanda Santoša, koji je uzvratio pravim blickrigom. U režiji Bruna Fernandeša su Žoao Feliks i Rafael Leao pogađali gol u 78. i 80. minutu i poveli Portugalce ka slavlju.

Nije, međutim, to bio kraj drami. Bukari, koji je šansu da debituje na Mundijalima dobio u 77. minutu, postao je heroj trenutka. Igrao se 89. minut kada je Zvezdin napadač utrčao iz drugog plana i centaršut sa lijeve strane pretvorio u gol glavom.

Smanjili su Afrikanci na 3:2, vratili veliko uzbuđenje u duel, ali snage za još jedan pogodak nisu imali. Uprkos nadoknadi vremena od čak devet minuta, Portugal je izdržao i sačuvao tri boda.

Portugalci u sljedećem kolu igraju sa Urugvajem 28. novembra. Gana se istog dana sastaje sa Južnom Korejom.

90+11. Kraj utakmice.

90+10. min – Gana je imala odličnu priliku za izjednačenje ali Danilo čisti sa gol linije.

90. min – Elfas produžuje utakmicu 9 minuta.

89. min – GOOOL. Bukari na asistenciju Baba Rahmana pogađa za 3:2.

83. min – Sjajna prilika za Ronalda, odlično je protrčao odbranu Gane i pokušao lobovati Zigija, ali se golman Gane odlično snašao i odbranio. Međutim pomoćni sudija je podigao zastavicu i označio ofsajd.

81. min – GOL. Leao nakon samo nekoliko minuta na terenu postiže pogodak.

78. min – GOL. Žoao Feliks nakon sjajno protrčavanja po desnoj strani matira golmana Gane za 2:1.

73. min – GOL. Andre Aju nakon asistencije Kudusa sa lijeve strane pogađa i donosi izjednačenje Gane.

64. min GOOOL. Kristijano Ronaldo odličnim udarcem donosi vođstvo Portugalu.

63. min – Penal za Portugal. Start Salisua nad Ronaldom i glavni arbitar meča pokazuje na bijelu tačku.

55. min – Kudus (Gana) je odlično šutirao sa distance, ali je njegov šut otišao pored desne stative.

46. min – Elfat glavni sudija meča je označio početak drugog poluvremena.

45+2. Kraj prvog poluvremena. Moraće Portugalci znatno bolje ako misle da probiju čvrsti bedem Gane.

45. min – Sudija je pokazao 2 minuta nadoknade.

32. min – Poništen gol. Ronalda baš neće u dosadašnjem dijelu meča. Zatresao je mrežu poslije duela sa jednim defanzivcem Gane, ali sudija smatra da je tom prilikom napravio faul.

28. min – Žoao Feliks je šutirao iz prve, posle povratne Bernarda Silve, lopta je otišla na tribine.

19. min – Više od 70 odsto posjeda lopte ima Portugal. Sve vrijeme se igra na polovini Gane.

13. min – Ubačaj iz kornera, Ronaldo najviši u skoku, ali lopta odlazi pored lijeve stative.

10. min – Samed je očajno primio loptu na sredini terena, nakon čega je do nje stigao Bernando Silva i iz prve je poslao ka Kristijanu Ronaldu između dvojice štopera, ali je Portugalac loše reagovao, golman mu je odbranio šut.

1. min – Glavni arbitar je označio početak utakmice.

Iako je Portugal favorit, Gana nije „za bacanje“. Pokazale su Crne zvijezde to u posljednjoj provjeri kada su savladali Švajcarsku sa 2:0.

Mogu Afrikanci da budu veoma opasni i neugodni ako se ostavi prostora brzonogim napadačima kakvi su Injaki Vilijams i Džordan Aju.

Sastavi:

Portugal: Košta, Gereiro, Pereira, Dijaš, Kanselo, Neveš, Fernandeš, Bernardo Silva, Feliks, Ronaldo, Otavio.

Gana: Ati-Zigi, Sejdu, Džiku, Amartej, Salisu, Baba, Kudus, Partej, Abdul, Aju, Vilijams.

Poslije Urugvaja i Južne Koreje, čiji okršaj je bio na programu od 14 časova, Portugalci i Ganjani na teren stadiona 974 idu u 17 časova.

Dva tima su se susrela i na zatvaranju grupne faze Svjetskog prvenstva 2014. u Brazilu. Portugalci su slavili sa 2:1, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, pa su i jedni i drugi ispali.

Sada igraju na otvaranju takmičenja. I ovoga puta uloga velikog favorita pripada evropskoj selekciji.

Po imenima jedna od najjačih ekipa svijeta morala je na teži način do Mundijala, pošto je ostala iza Srbije u kvalifikacionoj grupi. Ubjedljivim trijumfom nad Nigerijom u generalnoj probi (4:0) dokazala je da u dobrom momentu čeka takmičenje.

Pred start SP jedna od glavnih tema je Kristijano Ronaldo, odnosno, kakav će status imati u reprezentaciji poslije svih dešavanja u Mančester junajtedu. Da li će mu selektor Fernando Santoš i dalje potpuno vjerovati ili će posegnuti za drugim rješenjima u napadu?