(VIDEO, FOTO) VELIKI PREOKRET CRVENO-BIJELIH Crvena zvezda se podigla iz pepela i utišala Istanbul

Crvena zvezda je ostvarila zlata vrijednu pobjedu u borbi za plej-in Evrolige. Crveno-bijeli su po prvi put slavili u Istanbulu kod Fenerbahčea.

Meč 18. kola Evrolige u Turskoj protekao je u velikoj borbi dvije ekipe, ali je na kraju nakon velikog preokreta slavila Zvezda s 85:76.

Ovo je prvi poraz Fenerbahčea od dolaska Šarunasa Jasikevičijusa na mjesto trenera. Imao je domaćin dvocifrenu prednost pojedinim trenucima meča, ali se Zvezda vratila iz mrtvih i ovo im je druga pobjeda u gostima.

Prvih 8 minuta Crvena zvezda je bila u egalu i to najviše zahvaljujući Rokasu Gedraitisu i Džoelu Bolomboju koji su nosili crveno-bijele u prvoj četvrtini. Njih dvojica su zajedno postigli 17 poena od 18 koliko je postigla ekipa. Jedini strijelac uz njih bio je Miloš Teodosić. S druge strane Fener se razigrao u finišu četvrtine kada je napravio seriju od 9:2 i samo zahvaljujući tome imali su plus osam nakon prve četvrtine (26:18).

U drugih 10 minuta smo vidjeli sjajnu igru Zvezde u odbrani što je dovelo do toga da sa minus jedan odu na pauzu. Međutim, ono što je bilo očigledno Bolomboj i Gederaitis su trebali pomoć. Njih dvojica su postigli 24 od 34 poena ekipe. U strijelce su se pored Teodosića upisali i Nikola Topić te Adam Hanga i Nemanja Nedović. Imao je Fenerbahče plus devet sredinom druge četvrtine, ali su od tada crveno-bijeli zaigrali mnogo bolje u odbrani. Napravili su seriju od 10:2 za oko šest minuta i to je bilo dovoljno da na poluvremenu gube sa 34:35.

Kao preslikana bila je treća četvrtina. Fenerbahče je bolje otvorio taj period meča i serijom trojki je došao do dvocifrene prednosti. Kada se činilo da Zvezdin broj plovi u novi poraz usljedila je nova serije crveno-bijeli koji su u potpunosti istopili prednost domaćina i došli su do izjednačenja. 57:57 stajalo je na semoforu pred posljednjih 10 minuta meča.

Sjajni igru iz finiša treće četvrtine Zvezda je prenijela u posljednji period meča. Stao je Fenerbahče u napadu, a Zvezda je igrala sjajno u odbrani i već od starta su imali prednost koju su sačuvali do kraja.

Najefikasniji u pobjedi Zvezde bili su Bolomboj s 24 i Getraidis s 19 poena, dok se kod domaćina istakao Najdžel Hejs s 21 poenom.

Tok meča

Fenerbahče – Crvena zvezda 76:85 (26:18, 9:16, 22:23, 19:28)

38. minut: Prva trojka za Teodosića na ovom meču i Zvezda ima prednost od devet poena dva i po minuta prije kraja meča.

37. minut: Čini se da Crvena zvezda drži sve konce igre u svojim rukama i da će po prvi put slaviti u gostima kod Fenerbahčea.

32. minut: Gdje su stali u finišu treće četvrtine nastavili su i u posljednjem periodu meča i Crvena zvezda je u potpunosti preokrenula meč u svoju korist.

Četvrta četvrtina

30. minut: Zvezda se opet vraća serijom od 10:2. Ne predaju se crveno bijeli.

27. minut: Ofanzivno obje ekipe igraju dobro u ovoj četvrtini, ali to više koristi Fenerbahče koji ima prednost.

25. minut: Fenerbahče je postigao četiri trojke u ovoj četvrtini, a Crvena zvezda dvije.

23. minut: Fenerbahče je već sada postigao više poena u ovoj četvrtini nego u cijeloj drugoj.

22. minut: Efikasan početak treće četvrtine. Fenerbahče je postigao dvije brze trojke, a Hanga je uzvratio jednom.

Treća četvrtina

20. minut: Poene su u finišu četvrtine postigli Topić i Hanga što je i dovelo do manjeg zaostatka za domaćinom.

19. minut: Sjajna serija Zvezde od 7:0 i vratili su se na samo minus 2.

18. minut: Crvena zvezda ima dobar rezultat s obzirom da nemaju mnogo ideja u napadu. Igra se tvrdo sa obje strane

15. minut: Fenerbahče serijom vraća prednost u svoju korist, a igrače Crvene zvezde ne služi šut za tri poena. Gedraitis je jedini koji je pogađao za tri poena.

13. minut: Bolomboj je nastavio gdje je stao i već je postigao četiri poena u ovoj četvrtini, a prve poene na meču postigao je i Nedović.

Druga četvrtina

10. minut: Fenerbahče pravi seriju od 9:2 u finišu meča i ima maksimalnih plus 8.

9. minut: Madar je fauliran na šutu za tri poena i sva tri puta je bio precizan sa linije slobodnog bacanja.

6. minut: Gedraitis i Bolomboj jedini strijelci za Zvezdu, Topić igra sjajno već ima tri asistencije

5. minut: Dvije trojke je postigao Gedraitis i Zvezda vodi s 11:10.

4. minut: Zvezda pravi seriju od 5:0 i okreće rezultat u svoju korist.

3. minut: Prvu trojku na meču postiže Vilbekin, Bolomboj je i dalje jedini strijelac za Zvezdu na meču.

1. minut: Crvena zvezda je povela preko Bolomboja, ali su usljedila četiri poena domaćina.

Prva četvrtina

Uoči meča

Riječ trenera

Janis Sferopulos, trener Crvene zvezde je uoči ovog meča istakao da njegov tim čeka potpuno drugačija utakmica od one u Beogradu u kojoj su crveno-bijeli slavili ubjedljivo s 87:56.

– Igramo protiv tima koji je promijenio trenera. Rade neke stvari drugačije i čeka nas potpuno drugačija utakmica u odnosu na onu koju smo odigrali u prvom dijelu sezone. Moramo da budemo skocentrisani u odbrani kako bi zaustavili njihove glavne igrače. Imaju mnogo dobrih poentera, igrača koji mogu da vam naude. Što se tiče napada, moramo da čitamo te nove stvari koje rade, igramo pametno i napadamo ih na pravi način – rekao je trener Zvezde.

Šaras Jasikevičijus je preuzeo tim od Dimitrista Itudisa i čini se da su stvari za Fenerbahče krenule na bolje.

– Očekuju nas teške utakmice u duploj nedjelji. Zvezda je tim sa vrlo jasnim ulogama. Bekovi mnogo stvaraju za sebe, ali i za ostale saigrače. Zvezda je jedan od najboljih ofanzivnih timova u Evroligi i generalno, tim koji igra košarku i treba da budemo spremni za tešku utakmicu – kazao je Jaskikevičijus.

Pripreme za vječiti derbi

Ovaj meč je Crvenoj zvezdi uvertira za vječiti derbi koji ih očekuje u 19. kolu Evrolige. Derbi protiv Partizana igra se u četvrtak i crveno-bijeli će biti domaćini u Areni. Dodajmo i to da je Partizan slavio u do sada dva odigrana derbija u Evroligi i ABA ligi pa će ovo biti prilika da se Zvezda revanšira ljutom rivalu.

Od odlaska grčkog stručnjaka Dimitrisa Itudisa, Fener ima sve pobjede i što je za Fener najvažnije vezali su četiri trijufma u Evroligi. Na svim utakmicama je istanbulski velikan imao bar 80 ubačenih poena, u Evroligi su padali Monako, Žalgiris, Alba i Efes, pa nam ostaje da vidimo da li mogu do nastavka pobjedničke serije potiv Zvezde.