ZANIMLJIVOSTI SA MUNDIJALA (20) Evropljani "vezali" 3 trijumfa, Suarez se povampirio (VIDEO)

Na 64 utakmice jubilarnog, 20. Mundijala u Brazilu postignut je 171 gol (12 iz penala i pet autogolova), uključujući nezaboravan pogodak glavom Robina van Persija u duelu sa Španijom.

Čak 22 gola su postignuta u posljednjem minutu utakmice ili dodatnim minutama, čime je nadmašen rekord iz 2006, kada je bilo 13 takvih pogodaka.

Igrači koji nastupaju za klubove iz Bundeslige postigli su 35 golova, više od bilo koje druge lige. Od toga su više od pola (18) postigli fudbaleri Bajerna.

Prva titula ujedinjene Njemačke

Na Mundijalu je nastupilo svih osam šampiona svijeta, ali su tri do njih (Španija, Engleska i Italija) ispale već u grupnoj fazi.

Urugvaj je ispao u osmini finala, Francuska u četvrtfinalu, a Brazil u polufinalu.

Njemačka je u finalu savladala Argentinu sa 1:0 i tako osvojila ukupno četvrtu titulu, ali prvu kao ujedinjena država.

Takođe je postala prva evropska zemlja koja je slavila na američkom kontinentu, te “vezala” tri evropska trijumfa (Italija 2006. i Španija 2010).

Mesi i Ronaldo podbacili

Argentinac Lionel Mesi i Portugalac Kristijano Ronaldo su jedini osvajači Zlatne lopte u posljednjih 10 godina, ali se u Brazilu nisu pokazali.

Mesi se četiri puta upisao u listu strijelaca, sve u grupnoj fazi, dok je Ronaldo samo jednom pogodio, i to u posljednjem susretu u grupi, protiv Gane.

Prema zvaničnoj statistici FIFA, Mesi je tokom Mundijala imao 242 dodavanja, samo dva manje od njemačkog golmana Manuela Nojera.

Dva rekorda Klosea

Nijemac Miroslav Klose je postigao dva rekorda.

Prvo je u polufinalu, postigavši treći gol protiv Brazila, postao najefikasniji strijelac Mundijala, sa 16 pogodaka.

To polufinale mu je ujedno bilo četvrto u kojima se pojavio, što nikom drugom nije uspjelo.

Kasiljasu malo falilo

Španskom golmanu Ikeru Kasiljasu nedostajalo je samo 40 minuta da obori rekord Italijana Valtera Zenge, koji je sačuvao mrežu netaknutom čak 517 minuta.

Braniocima titule šampiona svijeta je naglo pala koncentracija u duelu s Holandijom, u prvom meču grupne faze. “Lale” su isprašile “Crvenu furiju” sa 5:1 i već tada je bilo jasno da će svijet dobiti novog vladara.

Bila je to brutalna osveta za poraz u finalu četiri godine ranije.

Ugriz Suareza

Urugvajski napadač Luis Suarez je postigao gol Englezima samo 28 dana nakon što je napustio bolnicu u invalidskim kolicima zbog operacije koljena.

Kasnije je kažnje sa 9 utakmica neigranja jer je ugrizao italijanskog defanzivca Đorđa Kjelinija.

Pominjala se čak i doživotna suspenzija, jer mu je ovo bio treći ugriz. Prvo je “probao” ukus Branislava Ivanovića (Čelsi), a potom i Otmana Bakala (PSV).

Metuzalemi na golu

Golman Kolumbije Farid Mondragon ušao je u istoriju kao najstariji igrač na Mundijalima.

Protiv Japana je ušao kao zamjena tri dana nakon svog 43. rođendana, čime je nadmašio rekord Rože Mile za skoro godinu dana.

Taj rekord je srušen već u Rusiji 2018, od strane egipatskog golmana Esama El-Hadarija (45 godina 161 dan).

Jedini bez “stranaca”

Gotovo da se ne može zamisliti u savremenom fudbalu da neka reprezentacija bude sastavljena samo od igrača iz domaće lige.

U Brazilu se jedino Rusija nije oslanjala na “strance” već je svaki od 23 fudbalera pozvan iz klubova ruske lige.

S druge strane, čak 15 reprezentativaca Alžira je rođeno u Francuskoj.

Pakao na terenu

Kako je igrati na visokoj temperaturi posebno su osjetili fudbaleri Holandije i Meksika.

Tokom njihovog meča u grupnoj fazi 29. juna zabilježena je temperatura od 39,4 stepeni Celzijusa, što je najviša temperatura na tom Mundijalu.

Holanđani su pobijedili sa 2:1.

Brzi Dempsi

Klintu Dempsiju je bilo dovoljno samo 29 sekundi da dovede SAD u vođstvo protiv Gane.

Bio je to najbrži gol te 2014. godine, ali i šesti najbrži gol u istoriji Mundijala.