Fudbal

Bili jednom Pele, Bekenbauer i srpski majstor: Magična priča o prvom fudbalskom DRIM-TIMU i ludim žurkama (VIDEO)

Magija fudbalske igre sa sobom donosi i neminovne podjele među navijačima: ko je najbolji igrač koji je istrčao na travnati teren, najbolja ekipa, najljepši gol, dribling, fer plej potez... lista je poduža.

Bili jednom Pele, Bekenbauer i srpski majstor: Magična priča o prvom fudbalskom DRIM-TIMU i ludim žurkama (VIDEO)
FOTO: PETER KNEFFEL/EPA

Kada se govori o ekipama koje su ostavile poseban pečat u istoriji najpopularnijeg sporta na planeti, obično se spominju evropski i južnoamerički velikani. Ipak, svoje mjesto u redu slavnih zaslužuje i jedna ekipa iz, vjerovali ili ne, Sjedinjenih Država.

Iako je postojao nepunih 16 godina, prije nego što je ponovo osnovan 2010, “Njujork Kosmos” bio je drim-tim svog vremena. U jednom trenutku, među 11 fudbalera ove ekipe na terenu su zajedno igrali Franc Bekenbauer, Pele, Đorđo Kinalja i ostale superzvijezde tadašnje fudbalske scene, piše Sportal.

Kada se čelni ljudi kompanije “Vorner braders” udruže u zajedničkom projektu, uspjeh je neminovan. Tako je bilo i sa “Njujork Kosmosom”. Fudbalom opčinjena braća Ahmet i Nesuši Ertogan iz Turske, inače najbliži saradnici predsjednika “Vornera” Stiva Rosa, usadili su mu ljubav prema fudbalu i nagovorili ga da osnuje “Kosmos”. Kao i svaki uspješan biznismen koji umije da napravi novac, Ros je prionuo na posao.

– Ako hoćemo da popularizujemo ovu igru, privučemo gledaoce i zaradimo novac, trebaju nam igrači. Ko je najbolji na svijetu? – upitao je Ros svoje saradnike.

U to vrijeme, postojao je samo jedan tačan odgovor – Pele. Tako je krenuo lov na nacionalno blago Brazila, legendu Santosa i čarobnjaka sa loptom iz malog Tres Korasoesa. Međutim, vladi Brazila na pamet nije padalo da se odrekne Pelea.

“Kosmosu” je u pomoć pritekao niko drugi do veliki ljubitelj fudbala, tadašnji šef američke diplomatije Henri Kisindžer, koji je obožavao da gleda Peleovu čaroliju na terenu. Iako nikada nije potvrđeno, javna je tajna da je Kisindžer ucijenio Brazil uvođenjem sankcija na uvoz poljoprivrednih dobara ukoliko ne prodaju Pelea “Kosmosu”.

A prodali su ga, i to dobro, za četiri miliona dolara, što je 1971. godine bila basnoslovna cifra. Dolazak Pelea privukao je i fudbalski neobrazovanu američku publiku na stadion, jer ipak, svi su željeli da vide omalenog brazilskog majstora koji je tada važio za najplaćenijeg sportistu u istoriji.

Polako ali sigurno, “Njujork Kosmos” počeo je da okuplja najbolje fudbalere, i pravi ekipu iz snova. Nakon Pelea, u tim stižu čuveni “Kajzer” Franc Bekenbauer, kapiten brazilske reprezentacije Karlos Alberto, kao i gol mašina iz italijanskog Lacija, Đorđo Kinalja.

Pročitajte još

– Igrao sam u Evropi, osvajao titule, ali nigdje mi nije bilo kao ovde. Osjećaj da ste dio jednog tima snova, kao i da ste zaslužni za rađanje fudbalske kulture na čitavom kontinentu ne može se porediti ni sa čim – izjavio je svojevremeno Bekenbauer.

Dio odabrane ekipe 1978. godine postaje i Vladislav “Bleki” Bogićević, koji je u “Kosmos prešao iz Crvene zvezde, i tu ostao punih osam godina. Koliko je publika na tribinama uživala gledajući fudbalske bravure, toliko su i zvijezde uživale igrajući za “Kosmos”, ali i van terena. A kako i ne bi, kada su se prema njima odnosili kao prema božanstvu.

Još se pamte grandiozne žurke u čuvenom “Studiju 54”, gdje su fudbaleri proslavljali pobjede i titule, zajedno sa vlasnicima, ali i samim kremom američkog džet seta. Prema svjedočenjima onih koji su pratili tadašnju scenu, bilo je tu svega i svačega.

Ipak, bilo je previše dobro da bi potrajalo toliko dugo.

Peleov oproštaj od aktivnog bavljenja fudbalom je pozdravilo 50 hiljada ljudi, koji su višeminutnim stojećim ovacijama rasplakali brazilskog umetnika sa loptom. Nakon toga, nište više nije bilo isto.

Peleov odlazak označio je i kraj jedne ere fudbalske igre, a ujedno i pad interesovanja nezasite američke publike za fudbal i “Njujork Kosmos.” Iako su u klubu i dalje igrali majstori, Peleov odlazak je jednostavno bio nenadoknadiv.

Profit je drastično opao, nadovezali su se i finansijski problem kompanije “Vorner”, što je 1985. godine uzrokovalo završetak jedne fudbalske bajke.

Ipak, 2010. godine, ime kluba otkupila je organizacija čiji je počasni predsjednik sam Pele, a cilj je da klub postane najdominantniji u američkoj MLS ligi. Iako je teško povjerovati da u ekipi zaigraju majstori poput onih koji su harali 70-ih i 80-ih godina, navijači “Kosmosa” veruju u čuda, poput onih koje su na terenu činili Pele i kompanija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu