Košarka

(FOTO) Doktor reprezentacije Srbije govorio o povratku i povredi Boriše Simanića "U sportu sam od 1996. ali ne mogu da se sjetim nečeg toliko dramatičnog"

Ljetošnje Svjetsko prvenstvo ćemo pamtiti po srebrnoj medalji Srbije, ali i teškoj povredi koju je zadobio Boriša Simanić u duelu sa Južnim Sudanom, dva minuta prije kraja.

Boriša Simanić
FOTO: FIBA

Udarac u donjem predjelu leđa, inicirao je dva operativna zahvata i odstranjivanje bubrega. Poslije skoro četiri mjeseca od operacije u Manili, ne nazire se povratak krilnog centra na teren, a još manje se mogu čuti eventualne ljekarske prognoze osim da je sve pod kontrolom.

– Simanićev oporavak teče dobro, podvrgnut je redovnim kontrolama i analizama. Pridržava se režima života adekvatnom trenutnom stanju dok se ne usklade sve neophodne funkcije. Kada bude u potpunosti fit sa svim parametrima, tada će se vratiti svojim redovnim sportskim aktivnostima – kaže profesor dr Dragan Radovanović za Sport Klub.

Simanić se povrijedio
FOTO: RTS/YOUTUBE SCREENSHOT

Dugogodišnji ljekar nacionalnog tima je objasnio i zašto je (ne)moguće precizirati kada će srpski reprezentativac ponovo pod obruče.

– To ne može niko da predvidi, jer je riječ o zasebnom slučaju, koji je dosta rijedak kroz istoriju sportskih ozljeda. Nema takvih iskustava na svjetskom nivou, pa ni odgovarajućih studija na osnovu kojih bi moglo da se obavi praćenje i ponašanje, pa bi eventualno moglo da se prognozira kada će ponovo moći da se posveti sportu, košarci. Daću jedan primjer, sa povredom, pa operacijom prednjih ukrštenih ligamenata. Nekada je trebalo pola godine, kasnije devet mjeseci, a ponekad i više, da bi se igrač vratio u trenažni proces. To je relativno uobičajena povreda, zna se kako se tretira i prilično određeno može da se da procjena o povratku. A sa bubregom odnosno onim što se desilo Boriši, stvari stoje drugačije, prilično je specifično – ističe Radovanović.

FOTO: KSS
FOTO: KSS

Šta podrazumijevate pod trenutnim pridržavanjem režimu života Simanića?

– To je ponašanje koje obuhvata propisanu vrstu ishrane, više tečnosti, određene testove opterećenja u okviru svakodnevnog života. Simanić normalno živi i redovno se javlja na kontrole u Beogradu – navodi doktor nacionalnog tima

Pročitajte još

Uz bogatu akademsku i profesionalnu (hiruršku) karijeru u KBC „Dr Dragiša Mišović – Dedinje“, više od dvije decenije na čelu Crvenog krsta Srbije (iskustvo i konekcije koje su pomogle da se nađe rijetka krvna grupa za hitan zahvat u Manili), dr Radovanović je maksimalno posvećen i angažovan i u oblasti medicine sporta. Ali, ne pamti nešto slično kao sa Simanićem.

Boriša Simanić
FOTO: RINGIER

U sportu sam od 1996, ali ne mogu da se sjetim nečeg toliko dramatičnog kao u njegovom slučaju, to je sigurno najteža povreda sa kojim sam se suočio. Dodao bih, ne samo mog iskustva kada su u pitanju sportski tereni – napominje Radovanović.

Sa nacionalnom selekcijom je od Evropskog šampionata 2001. uz kraće intervale odsudstva. Bio je na SP 2002, 2006, 2010, 2014, 2019, 2023, EŠ 2003, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017 i 2022. Uz srpsku reprezentaciju nije bio na EP 2007, kao i 2005. u Beogradu kada je bio šef sanitarnog obezbjeđenja kompletnog takmičenja. Na seniorskoj klupi je sjedio i na Olimpijskim igrama, 2004, pa 2016 u Riju. Tokom priprema za Atinu, zvanični ljekar je bio profesor dr Zoran Krivokapić, ali je na samom takmičenju „uskočio“ kolega Radovanović, jer je predsjedniku Zdravstvene komisije nacionalnog Olimpijskog komiteta (od 2005). lakše obezbjeđena (inače krajnje limitirani broj) olimpijska propusnica. Član je i Medicinske komisije FIBA, ULEB i CEV (evropska odbojkaška konfederacija).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu