Fudbal

(FOTO) Istorija Mundijala se mijenja: Saudijska Arabija ima nove planove, Azija se izjednačuje sa Evropom

U utorak smo dobili potvrdu da će Saudijska Arabija dobiti domaćinstvo Svjetskog prvenstva u fudbalu, nakon što se Australija, njihov jedini preostali protivkandidat, povukao iz trke za orgnizaciju Mundijala.

Infantino dodjeljuje Mesiju trofej prvaka svijeta
FOTO: MUNDIJAL/EPA

Dobijanjem Mundijala 2034. godine, Azija se izjednačila sa Evropom po broju prvenstava svijeta koji su se održali ili će tek biti održani u 21. veku.

Pročitajte još

Stari kontinent je bio domaćin u Njemačkoj 2006, odnosno Rusiji 2018. godine, a i 2030. će Španija i Portugal biti među organizatorima. Sa druge strane, dok se prvenstvo u Japanu i Južnoj Korej i 2002. godine i može razumijeti, teško je objasniti da će arapske zemlje, u roku od samo 12 godina, biti domaćini prvenstava svijeta.

Zanimljivo, na prvih 18 Mundijala, Evropa je ćak deset puta bila organizator, prvi put još 1934. godine u Italiji, a zatim i četiri godine kasnije u Francuskoj, potom i u Švajcarskoj, Švedskoj…Ipak, 2010. godine je Južnoafrička Republika postala prvi organizator van Evrope i Južne Amerike, četiri godine kasnije se igralo u Brazilu, 2022. u Kataru, dok će se za tri godine prvenstvo održati u Americi, Kanadi i Meksiku. Zaključno sa 2034, pet od sedam prvenstava će biti van Evrope, uz pomenute izuzetke u vidu Rusije i Španije i Portugalije.

Nedavno prvenstvo u Kataru je izazvalo brojne kontroverze, a mnogi nisu bili zadovoljni time što je ova država dobila priliku da organizuje Mundijal. Napravljeni su brojni kompromisi, prvenstvo je odigrano zimi, što je izazvalo haos u kalendaru svih fudbalskih takmičenja, a problema je bilo i sa kašnjenjem u izgradnji stadiona, strogim zakonima, kao i sa brojem poginulih radnika tokom izgradnje stadiona u Kataru.

Naime, dokumentarni film “Zarobljeni u Kataru” njemačke produkcije iznio je na vidjelo frapantne podatke. Utvrđeno je da je u proteklih nekoliko godina, koliko je trajala izgradnja stadiona širom Katara, poginulo 1.400 ljudi, većinom stanovništvo iz Nepala. Kao glavni razlozi za ovaj užas navode se nesreće i loši uslovi za život samih radnika.

Svjetsko prvenstvo u Kataru smo nekako preživjeli, ali ćemo kroz 12 godina imati slično, pošto je sada i Saudijska Arabija dobila pravo da origanizuje najveći fudbalski turnir na svijetu, čime se kampanja ulaganja u fudbal, dovođenje Kristijana Ronalda, a zatim i ostalih velikih zvijezda, isplatila, piše Sportal.

– Fudbal ujedinjuje svijet kao nijedan drugi sport, a Mundijal je savršen primjer poruke jedinstva i inkluzije, kao i primjer kako različite kulture mogu funkcionisati zajedno i učiti kako bi se bolje razumijeli – napisao je Infantino.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu