Ostalo

Mađari novi šampioni svijeta: Nakon velike drame i peteraca Grcima ostala samo tuga

Vaterpolisti Mađarske novi su šampioni svijeta.

Denes Varga

Mađari su poslije velike drame i peteraca u velikom finalu savladali Grčku sa 14:13 (4:2, 1:2, 2:3,3:3, 4:3).

Junak Mađarske je golman Soma Vogel koji je odbranio čak četiri peterca u penal seriji.

Briljirali su i sjajni šuteri Mađarske Marton Vamoš i Gergo Zalanki sa po četiri gola.

U ekipi Grčke briljirao je Konstantinos Genidunijas, koji je sa pet golova bio najefikasniji igrač na meču, ali to nije bilo dovoljno za zlato.

Započela je Mađarska bolje finale u Fukoki. Nakon golova Zalankija i Vamoša, poveli su sa 3:1, a prva četvrtina završena je njihovim vođstvom od 4:2.

Duplo manje golova vidjeli smo u drugoj dionici, raspoloženi Genidunijas i Skumakis nosili su Grčku, ali je Maherc sačuvao vođstvo Mađara na poluvremenu.

Fantastični Genidunijas donio je preokret i prvo vođstvo Grcima na sredini treće dionice od 6:5, ali su Mađari pogotkom Maherca Mađrska poravnala pred start posljednje četvrtine.

Veliku dramu fideli smo u posljednjih osam minuta. Mađari su imali konstantnu prednost, da bi Genidunijas na dva minuta i 20 sekundi donio novo izjednačenje (10:10). Od tada golova nije bilo, a obje selekcije propustile su velike prilike da postignu pogodak vrijedan svjetske titule.

Uslijedilo je izvođenje peteraca. Varga i Funtulis su prošili penale u prvoj seriji. Vamoš i Papanastasiju bili precizni u drugoj. Zalanki je donio prednost Mađarima poslije treće serije, jer je neprecizan na drugoj strani bio Giovecis. U četvrtoj seriji izvođači su ponovo bili neprecizni. a peterac, koji je Mađarima mogao da donese svjetsku titulu u petoj seriji promašio je Fekete. Drama se tako nastavila. Genidunijas je donio novo poravnanje Grcima. Ipak, sjajni Vogel na golu Mađarske odbranio je peterac Papanastasijua i donio titulu Mađarima, prenose Sportske net.