Sport

Meč za JESEN U EVROPI, predvorje Lige šampiona, ali i BASNOSLOVNU sumu novca!

Fudbaleri Crvene zvezde protiv Kopenhagena večeras (20.45) igraju prvi od dva meča trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Meč za JESEN U EVROPI, predvorje Lige šampiona, ali i BASNOSLOVNU sumu novca!
FOTO: KIMMO BRANDT/EPA

Ukoliko crveno-bijeli eliminišu klub iz Danske mogu da računaju na UEFA bonus u iznosu od 7,92 miliona evra.

Trijumf nad Kopenhagenom Zvezdi bi donio siguran plasman u grupnu fazu Lige Evrope, bez obzira na ishod duela sa ekipom Jang Bojs.

Ako rezultate pretvorimo novac, plej-of Lige šampiona vrijedi pet miliona evra, dok mjesto u Ligi Evrope donosi dodatnih 2,92 miliona evra, a tako se dolazi do gotovo osam miliona za 180 minuta na terenu.

Foto: Kimmo Brandt/EPA
Foto: Kimmo Brandt/EPA

Ako crveno-bijeli ostanu kratkih rukava protiv Kopenhagena, onda će se ne račun kluba sliti 2,92 miliona evra (plasman u plej-of Lige Evrope), kao i 1,14 miliona evra koliko su zaradili od početka kvalifikacija za Ligu šampiona.

Znači, ako Beograđani budu neuspješni u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona, zaradiće tek nešto više od četiri miliona evra, a za klub koji živi od prodaje fudbalera razlika od gotovo četiri miliona evra je velika.

Idealan scenario je da Crvena zvezda ponovi rezultat od prethodne sezone, odnosno da se plasira u grupnu fazu Lige šampiona.

To bi značilo da će dobiti zagarantovanih 15,25 miliona evra, bez da se računamo rezultati u grupnoj fazi, novac od koeficijenta UEFA, prodaje ulaznica i marketinških prava.

Na papiru, Zvezda je prethodne sezone, pored 15,25 miliona evra, zaradila i 3,6 miliona evra: od pobjede nad Liverpulom (2,7 miliona evra) i remija sa Napolijem (900 hiljada evra).

Poredtogadobilaje 2,216 miliona evra na osnovu koeficijenta i oko četiri miliona evra od prodaje ulaznica, a sve ukupno 25 miliona evra.

Naravno, uspjeh u Evropi povlači i ulaganje u igrački kadar i infrastrukturu. ali ima i prodaje, pa su crveno-bijeli prošle godine profitirali oko 18 miliona evra od prodaje igrača.

Foto A.Dimitrijevic/RAS Srbija
Foto A.Dimitrijevic/RAS Srbija

Najbogatiji transfer je bio Nemanje Radonjića u Olimpik iz Marseja Zvezdi je pripala polovina sume od 12 miliona evra, za Aleksandra Pešića su dobili 4,2, od Miloša Degeneka oko 3,6 i mladog Uroša Račića još 2,2 miliona evra.

Sa druge strane, dolasci iulaganja su koštala 10,3 miliona evra – Ričmond Boaći, Marko Marin i Goran Čaušić su koštali zajedno oko pet miliona evra, dok je za Mirka Ivanića izdvojeno 1,3 miliona evra.

Takođe, klub je uložio između 1,5 i dva miliona evra za modernizaciju stadiona “Rajko Mitić”, sređivanje tribina i parkinga.

Više novca se troši i na primanja fudbalera, do prije nekoliko sezona najbolji igrači su zarađivali 250-300 hiljada evra, dok se danas polako približavamo cifri od milion evra za 12 mjeseci.

Foto: G. Srdanov/RAS Srbija
Foto: G. Srdanov/RAS Srbija

Što se aktuelne sezone tiče, klub je od prodaje fudbalera profitirao 6,7 miliona evra. Ajntraht je za Dejana Joveljića platio četiri, Aleksa Terzić je vredeo 1,7 miliona, a Lorenco Ebisilio i Goran Čaušić po 500 hiljada evra.

Stigli su fudbaleri vrijedni ukupno dva miliona evra – Tomane (Tondela) 750.000, Njegoš Petrović (Rad) 400.000, Radovan Pankov (Radnički Niš) 300.000, Nikola Vasiljević (Radnik) 300.000 i Žander (Pafos) 200 hiljada evra.

U slučaju da se Crvena zvezda plasira u grupnu fazu jednog od dva evropska takmičenja nema sumnje da će uprava predvođena direktorom Zvezdanom Terzićem uraditi sve da se ekipa pojača, kao što je urađeno prethodne godine kada su kao na traci stizali Marin, Boaći, Čaušić, Gajić, Ivanić…

(sport.blic.rs)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu