POLUVRIJEME ZA BRIGU Srbija u drugom krugu Mundobasketa, ali pokazala brojne slabosti (VIDEO, FOTO)

Košarkaši Srbije plasirali su se u narednu rundu Svjetskog prvenstva pošto su u meču 2. kola grupne faze savladali Portoriko.

bogdan bogdanović

Četa Svetislava Pešića je išla od sjajnog prvog poluvremena do očajnog drugog, ali su na kraju slavili s 94:77.

Orlovi su tako pobjedom selektoru čestitali rođendan, ali i ovjerili su plasman u narednu rundu Mundobasketa pošto imaju dva trijumfa. Ipak, mnogo toga može da brine selektora Srbije jer je njegov tim pokazao brojne slabosti.

Od prve minute je Srbija nametnula svoj ritam. Agresivnom igrom iz minuta u minut povećavala prednost, a na poluvrijeme su otišli sa čak 30 poena razlike.

vanja marinković
stefan jović
marko gudurić

Ono što niko nije očekivao Srbija je pokazala u nastavku meča. Igrači Portorika igrali su kao u transu. Iz minuta u minut topila se prednost Srbije. Od 30 poena je pred posljednjih 10 minuta skoro pa prepolovljena. Igrači Portorika nisu se predavali, ali je Srbije nekako uspjela da odbije posljednji nalet protivnika i privede meč kraju. Pobjeda je na kraju bila ubjedljiva, ali je sigurno da su navijači izgubili dosta živaca.

Najbolji u redovima Srbije bili su Nikola Jović i Bogdan Bogdanović s po 17 poena, a pratio ih je Aleksa Avramović s 15 poena. S druge strane kod Portorika se istakao Isaia Pinjeiro s 14 poena.

Tok meča

Portoriko – Srbija 77:94 (15:27, 12:30, 31:18, 19:19)

Kraj utakmice.

40. minut Ušli smo u posljednji minut meča. Srbija je na pragu pobjede i pored loše igre u drugom poluvremenu.

39. minut Srbija ponovo ima 20 poena prednosti i neće biti neizvjesnosti u ovom meču.

37. minut Igrači Srbije prave seriju od 7:0 i čini se da će privesti meč kraju bez komplikacija.

35. minut Nevjerovatne stvari se dešavaju igračima Srbije što rival koristi i prilazi na samo minus 10, a do kraja je ostalo još pet minuta.

33. minut Portoriko je bolje otvorio posljednju četvrtinu i nastavio je da topi prednost Srbije.

3/4

30. minut Košarkaši Srbije odigrali su najlošiju četvrtinu u Manili. Portorikanci su im ubacili 31 poen, smanjili razliku na -18 i pokazali da u igri Orlova ipak ima dosta slabosti. Nema sumnje da će ova četvrtina biti predmet posebne analize nakon meča.

28. minut Sve što su lakoćom radili u prvom poluvremenu košarkaši Srbije ne mogu u drugom. To se posebno odnosi na odbranu jer su za 7 minuta primili 24 poena, dok su postigli 15. Prednost jeste ogromna i pobjeda ne dolazi u pitanje, ali je sigurno da se ovakva sekvenca ne smije ponoviti protiv jačih selekcija u nastavku prvenstva

Ognjen Dobrić

26. minut Čim je Pešić podviknuo, njegovi izabranici počeli su da igraju bolje. Odigrali su tri, četiri dobra napada i ipak pokazali da su gazde iako Portorikanci pogađaju dosta lakše nego u prvoj dionici

24. minut Portorikanci su nešto bolje otvorili treći period pokušavajući da koliko-toliko poprave utisak. Postigli su 13 poena za trio minute, a Pešić bijesno pozvao tajm aut.

2/4

20. minut Srbija je za 20 minuta razbila Portoriko i sa 30 poena viška otišla na odmor. Nikola Jović se zaustavio na 11 poena iz rane faze meča, deset je postigao Nikola Milutinov uz devet skokova, a osam Aleksa Avramović. U strijelce se nije upisao samo Boriša Simanić koji je u samom finišu ušao u igru. Kod Portorikanaca šest je postigao Ismael Romero.

19. minut Dugo se mučio Bogdan Bogdanović, promašio nekoliko šuteva, a onda postigao pet poena u nizu i razbio maler. Portorikanci su odavno podigli ruke u vazduh

16. minut Prelako, ali zaista prelako Srbija dolazi do poena i mogla bi da obori neke rekorde kada je broj poena u pitanju

14. minut Nastavljaju Orlovi u laganom ritmu da uvećavaju prednost, a u strijelce su se upisali još Ristić, Gudurić i Davidovac

11. minut Odmah po ulasku u igru Aleksa Avramović je postigao poene uz faul i kompletirao igru za tri poena

1/4

10. minut Srbija vodi 27:15 na kraju prve četvrtine i gazi ka drugom krugu. Svi članovi petorke su se upisali u strijelce. Jović je postigao 11, Milutinov i Dobrić po 6, a Stefan Jović je dao 4. Portorikanci su “ispalili” već 11 trojki, ali su postigli samo 3

8. minut Nevjerovatnom lakoćom Orlovi uvećavaju prednost, a već je 27:9. Nikoli Joviću (11 poena) priključio se njegov prezimenjak Stefan sa 4 i nekoliko sjajni asistencija, a Nikola Milutinov već je upisao 8 skokova

4. minut Portorikanci su postigli pet poena u nizu, ali je Srija odgovorila novom serijom za 14:5

2. minut Nakon Dobrića dvije trojke zaredom postigao je Nikola Jović, pa je već poslije 90 sekundi selektor Portorika Nelson Kolon zatražio tajm-aut

1. minut Tek što je utakmica počela Orlovi su osvojili loptu, a Ognjen Dobrić zakucavanjem postigao prve poene na utakmici

Prije meča

Srbija nema brojčano snažnu podršku u Manili, ali je grupa navijača vrlo glasna i prepoznatljiva. Nekoliko časova pred drugi meč na Mundobasketu okupili su se na krovu jedne zgrade u Manili i uz pjesmu dočekali polazak na meč.

Iskusni selektor Svetislav Pešić danas slavi 74. rođendan, a lijep poklon sigurno bi bio pobjeda njegovih izabranika. On je kroz karijeru navikao da ide iz meča u meč, naročito na velikim takmičenjima, pa svakom rivalu prilazi sa dosta respekta.

– Ovo je početak prvenstva, kao što smo vidjeli, ovo je oficijelno takmičenje i Svjetsko prvenstvo, svaki je meč važan, za razliku od Indijanapolisa gdje je mogla da se izgubi neka utakmica. Bio je drugi sistem, a ovdje nemaš pravo, gubiš i ispadaš, mnogo je važno da to znamo. Prema tome, to nam je i razlog da razgovaramo sa igračima o značaju utakmice. Jer mi smo, kao što sam rekao, na početku. Želimo da svaki meč iskoristimo, i za napredak timske igre i individualnog kod igrača. Da svaki meč donese kvalitet, ne samo rezultatski – kaže Pešić.