Ostalo

Šahovski besmrtnici (26): Srećna kombinacija Fišera i Talja

Kasparov je srećna kombinacija Fišera i Talja, ocijenio je Bora Ivkov 13. svjetskog šampiona u šahu.

Gari Kasparov 1985.
FOTO: ROB BOGAERTS-ANEFO/WIKIPEDIA

Od Roberta Fišera je za dobru nijansu agresivniji i zato neugodniji protivnik, a od Mihaila Talja je za istu nijansu solidniji. Talj je često umio da popali sve mostove za sobom i da krene rijekom bez povratka. Kasparov i kad žrtvuje uvijek ima remi u džepu, objasnio je legendarni jugoslovenski i srpski šahista.

Gari Kimovič Kasparov je međunarodnu karijeru započeo u Jugoslaviji, pobjedama u Banjaluci 1979. (došao u „paketu“ s Tigranom Petrosjanom), Bugojnu 1982. i Nikšiću 1983. godine. Gledajući partije tog momka, rođenog 13. aprila 1963. u Bakuu, sticao se neodoljiv utisak o novom buđenju renesanse u šahu. Kasparov je vraćao nadu u igru kombinacijama koje nisu viđene od povlačenja genijalnog Fišera iz turnirskih arena.

Značajnog udjela u njegov razvoj imao je Mihail Botvinik, čiju je školu pohađao od svoje desete godine. Govoreći o svom učeniku Botvinik je isticao: „Bilo je odmah od početka jasno da se on izdvaja od ostalih dječaka izvanrednom sposobnošću da računa varijante u mnogo poteza unaprijed. Mogao sam ga jedino upozoravati da prvo dobro razmisli prije nego što odigra potez.“

Gari Kasparov 1980.
FOTO: GFHUND/WIKIPEDIA

Poslije tri godine provedene u Botvinikovoj školi Kasparov je oborio prvi rekord postavši sa 13 godina, u konkurenciji 18-godišnjaka, omladinski prvak SSSR! Slijede pobjeda na omladinskom prvenstvu svijeta 1980. u Dortmundu i drugi rezultat na četvrtoj tabli reprezentacije SSSR na Olimpijadi na Malti iste godine, ali ozbiljni ispiti su ga tek čekali.

Pobjedom nad Aleksandrom Beljavskim od 6:3, 1983. u Moskvi, izbija u prvi plan kao mogući izazivač Anatolija Karpova. Tada je na scenu stupila sovjetska federacija, koja mu ne dozvoljava da protiv Viktora Korčnoja, u polufinalu, igra u Pasadeni (SAD) iako je tamo istovremeno plivao Vladimir Saljnikov. Diskvalifikacija Kasparova ne ostaje na snazi zbog izričite Korčnojeve želje da se odigra meč, do kojeg i dolazi u Londonu. Neubjedljivost u prvom dijelu Kasparov teškom mukom prevazilazi i pobjeđuje sa 7½:4½ da bi dodatno iskustvo stekao u finalu zgromivši ostarjelog Vasilija Smislova sa 8½:4½.

meč Karpov - Kasparov 1985.
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE

Ocjenjujući svoje šanse u nastupajućem sudaru za titulu Kasparov je rekao: „Karpov ima više iskustva sa mečevima; on ravnomjernije raspoređuje snagu. Njegov stil igre je racionalniji ali u pozicijama gdje mnogo rješava fantazija ja nisam slabiji, već možda čak malo i nadmašujem prvaka svijeta.“

Kada je Karpov poveo sa 4:0 poslije samo devet partija postalo je očigledno da je izazivač potcijenio starog vuka. Po nagovoru Botvinika, bilježi 17 uzastopnih remija (čime je oboren rekord iz meča KapablankaAljehin, 1927), ali nakon nove pobjede Karpova izgledalo je da je pitanje dana kada će se meč privesti kraju.

O čemu je tada razmišljao Kasparov?

– Učinilo mi se da se u Karpovu razbuktala strast: pobijediti me sa 6:0. To više nije bilo nadmetanje sa mnom (sa mnom je već sve bilo jasno) nego sa sjenom Fišera, koji je pobjeđivao u mečevima s nulom… Poslije toga, igra je za mene postala lakša. Shvatio sam da nemam šta izgubiti – izjavio je kasnije Kasparov.

Tada je uslijedila serija od 21 partije od kojih Karpov ne dobija nijednu, a gubi tri, kao i cirkus u režiji Florensija Kampomanesa (predsjednika FIDE) i Sovjetske šahovske federacije, koja zahtijeva tromjesečni prekid „zbog iscrpljenosti igrača“.

Kasparov – Marjanović

Malta 1980.

Bijeli igra i dobija

pozicija iz partije Kasparov - Marjanović
FOTO: SRPSKAINFO

1. Sxh7 Dd4 2. Dh5 g6 3. Dh4 Lxa1 4. Sf6+

1:0

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

(VIDEO) Šahovski besmrtnici (1): Navijači finansirali prvi meč za titulu

Šahovski besmrtnici (2): Šampion kojeg niko nije volio

(VIDEO) Šahovski besmrtnici (3): Filozof sa istančanim ukusom

Šahovski besmrtnici (4): Mikelanđelo šahovskog svijeta

(VIDEO) Šahovski besmrtnici (5): Nepodnošljiva lakoća pobjeđivanja

Šahovski besmrtnici (6): Pijanista koji je slamao ženska srca

Šahovski besmrtnici (7): Kolaboracijom platio slobodu svoje supruge

Šahovski besmrtnici (8): Fascinantan povratak otpisanog šampiona

Šahovski besmrtnici (9): Međučin u Aljehinovoj vladavini

Šahovski besmrtnici (10): Čovjek koji je otjerao Fišera iz šaha

Šahovski besmrtnici (11): Patrijarh ruskog šaha

Šahovski besmrtnici (12): Naučna dostignuća pojačavala šahovsku glad

Šahovski besmrtnici (13): Šah je pobijedio muziku

Šahovski besmrtnici (14): Život između 2 ljubavi

Šahovski besmrtnici (15): Krijumčar krhkog zdravlja

Šahovski besmrtnici (16): Revolucionar na 64 polja

Šahovski besmrtnici (17): Kralj remija na tronu

Šahovski besmrtnici (18): Piton u koži krokodila

Šahovski besmrtnici (19): Sunce koje se rađa

Šahovski besmrtnici (20): Posljednji meč za sitnu lovu

Šahovski besmrtnici (21): Šah interesantniji od seksa

(VIDEO) Šahovski besmrtnici (22): Šerif iz Bruklina uči Ruse poniznosti

(VIDEO) Šahovski besmrtnici (23): Šampion za zelenim stolom

Šahovski besmrtnici (24): Rat do istrebljenja u Bagiju

Šahovski besmrtnici (25): Rašomonijada u 5 činova i svinjarije FIDE

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu