FIDE je time napravila svojevrsno čistilište za svog šampiona i činilo se da je Anatolij Karpov napokon došao na svoje, ali ne uspijeva da realizuje meč loptu. Naime, pobjedom u 23. partiji poveo je sa 12:11 tako da mu je bio dovoljan remi kako bi ponovo pokupio lovorike.
Pred odlučujuću partiju Gari Kasparov izjavljuje: „Takve partije, koje predstavljaju neuporedivu dragocjenost u životu šahista, imaju sopstvene zakone borbe. Samo jedan potez može da riješi ’biti ili ne biti’ i zato se ne može sačuvati apsolutna jasnoća mišljenja. U takvim okolnostima veliku ulogu igra psihološka priprema. Pobjeđuje onaj koji je hladnokrvniji, onaj koji više vjeruje u sebe.“ Suvišno je reći da je konačna rezultat bio 12:12.
Šahovski svijet je bio zadovoljan novim-starim prvakom. Suprotno ostalim šampionima, on je igrao i pobjeđivao na najjačim turnirima i u mini mečevima. Savladani su Jan Timan i Ulf Anderson sa po 4:2, Robert Hibner sa 4½:1½, Lav Psahis sa 5:1 i Toni Majls sa 5½:½, a pamte se i trijumfi u Briselu ’86 i ’87, Amsterdamu, Rejkjaviku i Belfortu, te prvenstvu SSSR ’88 (time je ponovio uspjeh iz ’81), kao i u Beogradu ’89, gdje je crnim figurama osvojio 5½ poena iz šest partija!
Posljednji meč s Karpovom je odigrao 1990. u Njujorku i Lionu i on će ostati u sjećanju po svojoj beskrvnosti. Nakon laganih 12½:11½ Kasparov se, shodno svom ubjeđenju da titula prvaka svijeta ne pripada FIDE, okreće jačanju Privatne šahovske asocijacije (PŠA). Bez obzira na to što ga FIDE od 1993. nije priznavala za svog šampiona, Kasparov je sljedećih sedma godina neprikosnoveno držao vrh, ne dopuštajući da mu se iko opasno približi.
U verziji PŠA savladao je Engleza Najdžela Šorta 1993. u Londonu sa 12½:7½ i Indijca Višvanatana Ananda 1995. u Njujorku sa 10½:7½. Titulu je morao da prepusti 2000. godine Rusu Vladimiru Kramniku, koji ga je rezultatski neočekivano lako savladao sa 8½:6½. Štaviše, Kasparov je zabilježio do danas neviđeni rekord, da šampion ni u jednoj od 15 partija nije uspio da porazi protivnika. Možda je to bila božja kazna, jer je iz pregovora eliminisao Alekseja Širova, koji je prethodno nadigrao Kramnika sa 5½:3½!
Gari ima posebno mišljenje o slavi.
– U šahovskoj slavi postoje četiri stadijuma. U početku je sve prijatno; poslije toga dolazi uzbuđenje, a potom miran odnos prema svemu. Najzad, posljednji stadijum je kada se slava i ne primjećuje – objasnio je on.
Možda upravo takvom stavu može da zahvali što ništa manje uspjeha nije bilježio na turnirskim borilištima, a nije se ustručavao ni da igra (i pobjeđuje) u hendikep mečevima reprezentacije pojedinih zemalja (Izrael 7:1, Švajcarska 5½:½, Francuska 4½:1½, Argentina 8½:3½).
Veliku pažnju svjetske javnosti izazvao je 1997. njegov meč za nagradni fond od 1,1 miliona dolara protiv kompjutera zvanog Deep Blue, teškog 1,4 tone, sa brzinom računanja od 200 miliona pozicija u sekundi! Kasparov jednostavno nije ličio na sebe; izbjegavao je borbu u poznatim pozicijama, a vrhunac loše igre prikazao je u drugoj i šestoj partiji u kojima predaje u remi poziciji, odnosno dozvoljava sebi početničku grešku u otvaranju.
Kaparovljev poraz od 2½:3½ Ljubomir Ljubojević vidi iz svog ugla.
– Paradoksalno je, ali mašina je pokazala svima njegove nedostatke za koje su mnogi znali, a najteži je da ne vjeruje svom stilu igre. On je navikao da igra oštre, napete pozicije i da u takvoj atmosgeri prenosi svoju psihološku prednost na protivnika. Sada se prvi put sreo sa protivnikom kome to nije važno i kome, osim toga, odgovara njegov stil, jer savršeno računa u polukorektnim kombinacijama… Za njega je strašan način na koji je ispao smiješan pred drugima i pred sobom – istakao je Ljubojević.
Gari Kasparov je u martu 2005. napustio šah, a titula je ujedinjena godinu dana kasnije mečom Vladimir Kramnik – Veselin Topalov. Svjetske šampione u obje verzije između 1993. i 2006. godine FIDE jednostavno nije priznala. Tako u proteklih 18 godina imamo četiri šampiona (ukupno 17):
2006-2007. – Vladimir Kramnik
2007-2013. – Višvanatan Anad
2013-2023. – Magnus Karlsen
2023-? – Liren Ding
Liren Ding iz Kine će, od 20. novembra do 15. decembra, u Singapuru braniti titulu protiv izazivača, Domaradžu Gukeša iz Indije, a portal Srpskainfo će iz dana u dan pratiti najzanimljivije detalje.
Završetak priče o šahovskim besmrtnicima ostavljamo za neki drugi put, jer ova četvorka još nije rekla svoju posljednju riječ u šahu.
Topalov – Kasparov
Linares 1999.
Crni igra i dobija
1. … f4+
0:1
(Kraj)
Raniji tekstovi:
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (1): Navijači finansirali prvi meč za titulu
Šahovski besmrtnici (2): Šampion kojeg niko nije volio
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (3): Filozof sa istančanim ukusom
Šahovski besmrtnici (4): Mikelanđelo šahovskog svijeta
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (5): Nepodnošljiva lakoća pobjeđivanja
Šahovski besmrtnici (6): Pijanista koji je slamao ženska srca
Šahovski besmrtnici (7): Kolaboracijom platio slobodu svoje supruge
Šahovski besmrtnici (8): Fascinantan povratak otpisanog šampiona
Šahovski besmrtnici (9): Međučin u Aljehinovoj vladavini
Šahovski besmrtnici (10): Čovjek koji je otjerao Fišera iz šaha
Šahovski besmrtnici (11): Patrijarh ruskog šaha
Šahovski besmrtnici (12): Naučna dostignuća pojačavala šahovsku glad
Šahovski besmrtnici (13): Šah je pobijedio muziku
Šahovski besmrtnici (14): Život između 2 ljubavi
Šahovski besmrtnici (15): Krijumčar krhkog zdravlja
Šahovski besmrtnici (16): Revolucionar na 64 polja
Šahovski besmrtnici (17): Kralj remija na tronu
Šahovski besmrtnici (18): Piton u koži krokodila
Šahovski besmrtnici (19): Sunce koje se rađa
Šahovski besmrtnici (20): Posljednji meč za sitnu lovu
Šahovski besmrtnici (21): Šah interesantniji od seksa
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (22): Šerif iz Bruklina uči Ruse poniznosti
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (23): Šampion za zelenim stolom
Šahovski besmrtnici (24): Rat do istrebljenja u Bagiju
Šahovski besmrtnici (25): Rašomonijada u 5 činova i svinjarije FIDE
Šahovski besmrtnici (26): Srećna kombinacija Fišera i Talja
(VIDEO) Šahovski besmrtnici (27): Najmlađi šampion u istoriji drevne igre
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu