ORLOVI U FINALU Kanada pregažena doktorskom partijom košarkaša Srbije (FOTO, VIDEO)

Košarkaši Srbije plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva!

Bogdan Bogdanović

Oni su u polufinalu savladali Kanadu sa 95:86 uz fantastičnu timsku igru i energiju kakva se ne pamti.

Ko god da je dobio priliku od selektora Svetislava Pešića iskoristio ju je na najbolji način i dao doprinos velikom trijumfu kojim je obezbijeđena najmanje srebrna medalja. Ipak, kako igraju ovi momci, ništa nije nemoguće…

Od samog početka ubacili su Kanađane u svoj ritam, igrali toliko agresivno u odbrani da Šej Gildžes Aleksander nije mogao da dođe do izražaja. Najbolji igrač dosadašnjeg dijela Mundobasketa napravio je i dva brza faula, pa je imao ograničenu minutažu, a na drugoj strani terena pogađali su svi – Bogdan Bogdanović, Nikola Milutinov, Ognjen Dobrić… Nikako ne treba zaboraviti doprinos Dobrića i Avramovića u odbrani. Kada se sve sjedini u cjelinu – 52:39 za Srbiju nakon prvih 20 minuta.

Kanađani su krenuli dosta bolje u nastavak, imali nekoliko puta jednocifren zaostatak, ali su Dobrić i Vanja Marinković uz asistenciju Nikole Jovića odbili napad. U posljednjoj četvrtini ekspodirao je Bogdanović koji je zapečatio sudbinu Kanađana i odveo Orlove u prvo finale od 2014. godine.

Stefan Jović
Scetislav Pešić
Ognjen Dobrić
Nikola Milutinov

Bogdanović je postigao 23 poena, Dobrić i Milutinov po 16, a Gudurić 12. Na drugooj strani Beret 23 i Bruks 16, dok je Aleksander zaustavljen na 15.

U njemu će Srbija u nedjelju igrati protiv boljeg iz duela SAD – Njemačka (petak, 14.30).

Tok meča

Srbija – Kanada 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23)

4/4

38. minut Bogdanović je postigao još jednu trojku i zapečatio sudbinu Kanađana

37. minut Pešić na teren vraća Stefana Jovića nakon nekoliko smušenih napada Srbije. Ar Džej Beret vraća Kanađane na -10, al onda Bogdanović ide do samog koša… Zatim i nova trojka kapitena Srbije!!!

34. minut Kanađani su krenuli na svve ili ništa i gotovo svaki napad završavaju šutem za tri poena. Ipak, smiruje ih Nikola Milutinov fantastičnom leđnom tehnikom

32. minut Kako se bore i igraju ovi momci! Fenomenalna timska košarka Srbije! Kanađani su u nokdaunu, ali je Bruks dao trojku za 82:68

3/4

30. minut Gudurić i Marinković pogađaju trojke, a Kanađani ne koriste posljenji napad. Djelovalo je da će se Kanađani vratiti, ali je djajna završnica Srbiji sačuvala maltene istu prednost kao na poluvremenu

29. minut Sjajnu tehniku pokazao je Milutinov i pogodio 2+1 za 68:58, a potom je i Gudurić iznudio faul i pogodio jedno

28. minut Srbija je stabilizovala igru u napadu, dva puta je pogodio Ognjen Dobrić, ali su Kanađani ubacili u brzinu više. Orlovi imaju sedam poena prednosti, ali bi bilo dobro da stisnu u odbrani kao tokom prvog poluvremena

26. minut Jović je posdtigao još dva poena, ali su Kanađani mnogo raspoloženiji. Gildžes Aleksander se probudio i stigao do devet poena

25. minut Izmislio je sada Nikola Jović poene za Srbiju, ali je promašio dodatno slobodno bacanje

24. minut Kanađanni su stisnuli u odbrani, ali na sreću Srbije ne uspijevaju da je naplate u potpunosti iako su smanjili na 8 razlike.

2/4

20. minut Fenomenalno poluvrijeme odigrali su košarkaši Srbije koji imaju 13 poena viška na poluvremenu. Svi momci kojima je Pešić dao priliku dali su veliki doprinos. Bogdanović je dao 15 poena, Milutinov 11, Dobrić 10 uz vrhunsku odbranu na Gildžes Aleksanderu. Gudurić je imao sjajnu rolu, ali ima tri faula, dok je Avramović energijom ušsporio i obezglavio organizaciju igre Kanađana. Srbija ima i osam skokova više od rivala

20. minut Sve bolja situacija za Srbiju. Gildžes Aleksander je zaradio treći faul, a Fernandez tehničku grešku!. Srbija sa penala ide na velikih 15 razlike

18. minut Gildžes Aleksander je bacio na parket Ognjena Dobrića, ali sudije nisu reagovali, čak su srpskog košarkaša upozorili na “floping”. Ipak, Dobrić je odgovorio trojkom, a zatim je Milutinov postigao šest poena u nizu i uhvatio važan skok u napadu, te postigaojoš dva poena za ukupno 11 i +12 Srbije

16. minut Dilon Bruks je zaradio treći faul, ali se Milutinov muči sa linije penala jer je iskoristio samo jedno od četiri do sada

15. minut Srbija je u dva navrata stigla do dvocifrene prednosti. Ono što je najbitnije, Pešićevi momci igraju vrlo pametno i za sada kontrolišu meč

13. minut Bogdanović postiže trojku na isteku napada i već ima 11 poena. Pešić pravi česte izmjene kako bi zadržao intenzitet u odbrani

12. minut Vezao je Marko Gudurić pet poena i odgovorio na dvije trojke Kanađana, ali je potom napravio treći faul što nije dobro.

1/4

10. minut Keli Olinik sa linije penala prekida post Kanađana. Aleksa Avramović sa nevjerovatnom energijom u odbrani do očajka dovodi Kanađane i iz slobodnih bacanja donosi 23:15 za kraj prve četvrtine. Odlično su Orlovi odigrali uvodnih deset minuta. U probleme uveli Alksandera i Pauela koji imaju po dva faula i sa fantastičnom odbranom obezglkavili najbolji napad na prvenstvu. Samo da ovako nastave…

9. minut Još jedna fantastična odbrana i lagani poeni Alekse Avramovića za maksimalnih +8. Đordi Fernandez pozvao je prvi tajm aut

8. minut Bogdanović kupi promašaj Milutinova sa penala i pogađa uz faul Kanađana za novo vođstvo 15:13. Zatim Stefan Jović pogađa lake poene, fantastična odbrana Srbije. Kanađani ponovo ne koriste napad, a Bogdanović pametno koristi situaciju što je rival u bonusu i postiže lake poene sa penala

7. minut Ognjen Dobrić sjajno čuva Šeja Gildžesa Aleksandera koji se za sada nije upisao u strijelce. Uz to, najbolji igrač dosadašnjeg dijela Mundobasketa napravio je dva faula i preselio na klupi. Ovo bi mogla da bude velika šansa za Srbiju

6. minut Muči se Srbija u napadu, a Kanađani su pronašli ritam

5. minut Kanađani vode prvi put na utakmici nakon što su napravili seriju 8:0

3. minut Ekspresan odgovor Kanađana – Keli Olinik pogađa trojku

2. minut Trojku pogađa Ognjen Dobrić, a potom i Bogdan Bogdanović! Ar Džej Beret uzvraća za tri iz drugog pokušaja

1. minut Utakmica je počela, a Srbija nije iskoristila prvi napad. Prvi poen na meču postiže Dvajt Pauel nakon prekršaja Nikole Milutinova

Prije meča

Selektor Srbije Svetislav Pešić zajedno sa stručnim štabom imao je dosta posla da spremi meč sa opasnim rivalom.

– Naravno da smo gledali rivala, kao što gledamo svaku utakmicu. Pogotovo sada kada dolaze ove važne utakmice. Znamo kakva je Kanada, to je fantastična ekipa koja igra “smol bol”. Počinju sa dva visoka igrača, ali je to poslije sa četiri spoljna i jedan visoki. To je NBA košarka i ništa nije novo. Interesantno je na koji način ćemo se mi organizovati i podijeliti zadatke u odbrani. Najvažnije je koliko ćemo biti spremni da njihov napad u tranziciji i kontranapade gdje su fantastični. To su igrači sa sjajnom individualnom tehnikom i sjajnim NBA statistikama. Kanada je ekipa koja je do sada pokaza jednu od najboljih odbrana i zato se tu i nalaze. Sve to otežava pripremu za meč i ono što prije svega mislimo je da se borimo svim silama da im eliminišemo najbolje stvari, a to je tranzicija u napadu i jedan na jedan. To će nas koštati mnogo u radu nogama, ali to je to, polufinale i igramo sa najboljom ekipom – rekao je Pešić.

Kanada je prvi put u istoriji u polufinalu Mundobasketa. I na ovom turniru pobijedila je sve četiri evropske selekcije sa kojima je igrala, nakon što je prethodno izgubila čak 21 susret zaredom sa ekipama iz Evrope. Nema sumnje da je moćan rival, naročito napadački. Šej Gildžes Aleksander je udarna igla, ali tu su još mnogi igrači koji u rukama imaju dosta poena. Selektor Đordi Fernandez hvali Srbiju, naročito njenu igru u odbrani.

– Jedan su od najboljih defanzivnih timova, teraju protivnika na dosta izgubljenih lopti, nakon čega igraju dobro u tranziciji. Moramo da se pripremimo na to, na fizičku igru. Da, očekujem da Srbija bude najteži rival, pošto je polufinale Svjetskog prvenstva. Vođeni su od strane sjajnog trenera, grupa su momaka koja igra zajedno, imaju više FIBA iskustva od nas. To će biti dobar izazov za moj tim i radujemo mu se – rekao je Fernandez.