(VIDEO, FOTO) FAVORITI PO PLANU Mančester Siti i Real Madrid nisu dozvolili iznenađenja, na korak do četvrtfinala Lige šampiona

Fudbaleri Mančester Sitija i Real Madrida ostvarili su pobjede u prvim mečevima osmine finala Lige šampiona.

Aktuelni prvak Evrope Siti je slavio u Danskoj kod Kopengahena s 3:1, dok je Real bio bolji od Lajpciga u Njemačkoj s 1:0.

Oba tima su tako napravila prvi korak ka plasmanu među osam najboljih timova Starog kontineta što se od njih svakako i očekuje.

Siti je bio veliki favorit u Danskoj i na najbolji mogući način su otvorili meč. Poveli su preko Kevina de Brujnea koji je postigao sjajan pogodak u 11. minutu na asistenciju Fila Fodena. Nakon tog meča redale su se prilike pred golom domaćina, ali igrači Sitija kao da nisu imali dovoljno koncentracije da ponovo postignu pogodak. U jeku napada Sitija domaćin je došao do gola. Nakon greške odbrane akutelnog prvaka Evrope sjajna pogodak je postigao Magnus Matson. To je ujedno bio i prvi udarac u okvir gola Sitija. Kada se činilo da će Kopehangen izdržati do poluvremena ukazao je Bernardo Silva koji je postigao pogodak u nadoknadi prvog poluvremena i Građanima ponovo dobio prednost. Siti je bio nadomoćan u prvih 45 minuta i sasvim zasluženo je došao do nove prednosti.

U nastavku meča u Danskoj nismo vidjeli mnogo prilika. Pobjedu su Građani krunisali u nadoknadi vremena preko Fodena i menadžer Pep Gvardiola može da bude zadovoljan pobjedom svoje ekipe. Ovo je prva pobjeda Sitija kod Kopenhagena u trećem međusobnom meču.

U drugom meču večeri sjajno je Lajpcig otvorio susret protiv Real Madrida. Benjamin Šiško je iskoristio prvu priliku na meču i zatresao je mrežu gostiju, ali je nakon intervencije VAR-a sudija Irfan Peljto je poništio pogodak zbog ofsajda. Ova odluka izazvala je mnogo reakacija. Ogroman je broj onih koji smatraju da je Lajpcig oštećen, ali bilo kako bilo gola nema i nije ga ni bilo u prvom poluvremu. Možemo slobodno reći da je domaćin bio bolji u prvih 45 minuta, Šeško je pravio najviše problema odbrani Reala, ali golova nije bilo.

Lajpcig - Real Madrid

Karlo Anćeloti je nešto više zadržao svoje pulene u svlačionici na poluvremenu i to je očigledno uticalo na igrače Reala koji su zaigrali mnogo bolje od početka drugog poluvremena. Već u 49. minutu su došli do vođstva i to preko Braima Dijaza koji je postigao sjajan pogodak. Lajpcig nakon tog gola nije djelovao argesivno kao u prvom poluvremenu i čini se da ih je pogodak Dijaza presjekao što je Real iskoristio na najbolji mogući način. Do kraja meča su sačuvali prednost i sada su na korak do plasman u četvrtfinale.

Revanš mečevi na programu su 6. marta u Mančesteru i Madridu.

Tok meča

Kopenhagen – Mančester Siti 1:3 (Matson 34. minut – De Brujne 11. Silva 45. Foden 90.)

Lajpcig – Real Madrid 0:1 (Dijaz 49. minut)

Završena su oba meča

92. minut: GOOOL Siti vodi s 3:1 golom Fodena.

90. minut: Serija promašaja Sitija u nadoknadi vremena.

90. minut: Igraće se još tri minuta u Danskoj.

90. minut: Igraće se još četiri minuta u Njemačkoj.

85. minut: Lajpcig je imao sjajnu priliku, ali je ponovo odbranio golman Reala Lunin.

75. minut je na oba meča: Real i Mančester Siti imaju prednost pred finiš meča.

68. minut: Mančester Siti i dalje napada u Danskoj, svjesni su Građani da još jednim golom mogu da završe većinu posla pred revanš.

62. minut: Trgao se Lajpcig nakon primljenog gola. Pokušao je Olmo, ali lopta mu prelazi preko noge i odlazi preko gola.

49. minut: GOOOOL Real je poveo u Njemačkoj. Pogodak je postigao Dijaz. Bio je Real lošiji u prvom poluvremenu, ali je još jednom pokazao zašto je najtrofejniji klub Evrope i zašto mnogi Ligu šampiona gledaju kao takmičenje Real Madrida.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme u Danskoj, Siti traži prvu pobjedu kod Kopenhagena.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme u Njemačkoj, da li će biti golova.

Poluvrijeme u Danskoj: Kopenhagen – Mančester Siti 1:2

Poluvrijeme u Njemačkoj: Lajpcig – Real Madrid 0:0

45. minut: Novi gol u Danskoj. Siti ponovo dolazi do vođstva. Strijelac je bio Silva.

34. minut GOOOOOOL 1:1 u Danskoj. Kopenhagen dolazi do izjednačenja. Sjajna gol je postigao Matsen nakon greške odbrane Sitija. Ovo je kazna za sve promašaje Sitija.

29. minut: Siti želi što prije da završi posao u Danskoj. Haland je atraktivno pokušao, ali lopta nakon njegovog udarca ide preko gola.

23. minut: Siti sve opasniji. Vavro je umalo postigao autogol. Defanzivac Kopenhagena je pogodio prečku svog gola.

22. minut: Veliki udarac za Siti, zbog povrede izlazi Griliš, a u igru ulazi Doku.

20. minut: Sjajan udarac Krosa, ali golman Lajpciga nije imao mnogo problema da uhvati loptu. Bio je to prvi udarac Reala u okvir gola rivala.

11. minut: GOOOOL Kevin de Brujne dovodit Siti u vođstvo.

6. minut: Sjajna prilika za Siti u Danskoj, Dijaš je sjajno šutirao glavom, ali je odbranio golman domaće ekipe.

3. minut: Prvo uzbuđenje na meču Lajpcig – Real Madrid. Zbog ofsajda je poništen pogodak Lajpciga. Gol je poništen Benjaminu Šešku.

1. minut: Počele su utakmice u Danskoj i Njemačkoj.

Uoči meča

Sastavi

Lajpcig – Real Madrid

Lajpcig: Gulači – Henrihs, Simakan, Klosterman, Orban, Raum – Simons, Šlager, Olmo – Openda, Šeško.

Real Madrid: Lunin – Karvahal, Naćo, Čuameni, F. Mendi – Valverde, Kros, Kamavinga – Rodrigo, Braim Dijaz, Vinisijus Žunior.

Kopenhagen – Mančester Siti

Kopenhagen: Grabara – Jelert, Vavro, Mekena, Diks – Falk, Matson, Diogo Gonsalves – Eljunusi, Kleson, Ašuri.

Mančester Siti: Ederson – Voker, Stouns, Dijaš, Ake – Rodri – Bernardo, Foden, De Brujne, Griliš – Haland.

Druga šansa

Kopenhagen drugi put među elitom u nokaut rundi. Kopenhagen se samo jednom do sada takmičio u nokaut fazi Lige šampiona. U dvomeču osmine finala 2011. godine Čelsi je bio bolji od danskog tima.

Drugi put će se Kopenhagen za četvrtfinale boriti ponovo protiv engleskog kluba koji je aktuelni prvak Evrope.

Riječ trenera

Menadžer Mančester sitija Pep Gvardiola oprezan je pred meč osmine finala Lige šampiona sa Kopenhagenom. Danci su definitivno najprijatnije iznenađenje grupne faze, s obzirom da su iza sebe ostavili Galatasaraj i Mančester junajted, te se plasirali među 16 najboljih.

– Tribine su toliko blizu, publika, zamislite da izađete tamo, oni svi očajnički žele da gledaju fudbal. Osjećam ogromno poštovanje prema njima. I obično gajim ogromno poštovanje prema protivnicima, ali kada sam vidio šta su uradili u grupnoj fazi, protiv kakvih rivala, vau –  rekao je Gvardiola, pa dodao:

”Rekao sam igračima jutros: ’Morate da se spremite mentalno. Taktički plan će biti kao i uvijek, ali mentalno morate da budete spremni da se namučite’. Osjećam da će biti tijesna, tijesna utakmica, a osjećaj me obično ne vara.”

Trener Kopenhagena Jakob Nestrup je optimističan prije utakmice protiv Sitija istakavši da njegov tim ima šanse protiv engleske ekipe.

– Znamo da je Mančester Siti zaista odličan tim, ali baš kao igrači Bajerna, Mančester junajteda i Galatasaraja, i njihovi su samo ljudi. Tako da igramo znajući da imamo šanse za trijumf. Naš stadion će podrhtavati, to je sigurno – rekao je on.

Forma Lajpciga i Reala

Madriđani se pred početak nokaut faze Lige šampiona nalaze u odličnoj formi. Osvojili su Superkup Španije pobjedom nad gradskim rivalom Atletiko Madridom, zabilježili su četiri pobjede na pet posljednjih utakmica u domaćem prvenstvu, ali i ispali iz Kupa kralja.

U prethodnom periodu odigrali su veliki broj zahtjevnih mečeva, uključujući tri derbija sa Atletikom i utakmicu polufinala Superkupa protiv Barselone. Odličnim igrama u Primeri uspjeli su da dođu do prvog mjesta na tabeli koje je dugo držala Đirona, a upravo su protiv katalonske ekipe zabilježili posljednju pobjedu u prvenstvu.

Lajpcig se sa druge strani nalazi u krizi. Na posljednjih pet mečeva u Bundesligi izgubili su u tri navrata, usljed čega su pali na peto mjesto na tabeli. Ono što posebno može da zabrine trenera Marka Rozea jeste loša igra u odbrani, koja je kulminirala u meču protiv Štutgarta kada su primili pet golova.

Zimska pauza nije toliko negativno uticala na napad ekipe koji je nastavio u ritmu iz prvog dijela sezone, što međutim nije bilo dovoljno da se pokrpe sve rupe u odbrani.

Real Madrid je odavno “blindirao” svoje mlađe igrače, a sada je red došao na veterane.

Španski mediji pišu, da se Madriđani lako ne odriči igrača koji su i dalje od velike pomoći klubu pa žele da ih zadrže makar još jednu sezonu.

Predsjednik kluba Florentino Perez i trener Karlo Anćeloti smatraju da igrače kojima ugovor ističe na kraju sezone, treba zadržati makar do ljeta 2025. godine. Ugovor na kraju setone ističe Toniju Krosu, Naću Fernandesu i Lukasu Vaskezu pa je klub odlučio da ih zadrži.

Luki Modriću takođe ističe saradnja krajem juna, ali očigledno Anćeloti nema namjeru da ga zadrži, jer mu ni sad ne daje dovoljno prostora.