(VIDEO, FOTO) Loša uvertira pred Evropsko prvenstvo: Košmarnih 15 minuta dovoljno za poraz Srbije u Beču

Ako se po jutru dan poznaje fudbalskoj reprezentaciji Srbije se ne piše dobro na Evropskom prvenstvu.

Andrija Živković

Srbija je poražena u prijateljskom meču od Austrije s 1:2.

Velika su bila očekivanja od Orlova u ovom meču. Nadali su se navijači da će tim Dragana Stojkovića pobjedom najaviti dobre rezultate u Njemačkoj, a ono što smo mogli da vidim bilo je košmaran početak meča i nešto bolji nastavak u kojem nije bilo mnogo pravih prilika. Osim borbe nismo vidjeli mnogo toga od Orlova.

Ono što smo vidjeli u prvih 15 minuta može se nazvati hororom u režiji Orlova. Austrija se igrala sa igračima Srbije i za to vrijeme je domaćin postigao dva gola. Šok za šokom stigao je u razmaku od tri minuta.

fudbaleri Austrije
Dragan Stojković Piksi

Od drugog gola je Srbija zaigrala dosta bolje. Nije tu bilo nekih sjajnih prilika za Orlove, ali je moglo da se vidi da tim izleda bolje na terenu. Šokantna dva gola su ih probudila, pa je do poluvremena prednost domaćina prepolovio Strahinja Pavlović. Do pauze nismo vidjeli mnogo toga, ali kako je Srbija izgledala u uvodu meča Stojković može da bude srećan što je njegov tim primio samo dva gola.

Nastavak meča nije donio ništa posebno. Austrija nije napadala mnogo nego je čuvala rezultat, a Srbija nije imala pravu ideju da ugrozi gol domaćina. Bilo je tu nekoliko poluprilika, ali mreže se nisu tresle. Jedino što može da raduje što je Srbija igrala sa mnogo više energije nego u prvih 45. minuta.

Nije Srbija na najbolji mogući način najavila učešće na Evropskom prvenstvu gdje će biti u grupi sa Engleskom, Danskom Slovenijom. Priliku da poprave utisak će imati 8. juna protiv Švedske.

Tok utakmice

Austrija – Srbija 2:1 (Vimer 10. minut, Baumgartner 13. minut – Pavlović 35. minut)

Kraj utakmice u Beču

84. minut: Zaprijetio je Ilić iz slobodnog udarca, ali lopta ide preko gola. Sve manje vremena za Srbiju.

72. minut: Srbija juri izjednačenje. Kako se bliži kraj meča tako Orlovi prenose težište pred austrijski gol, napadajući po bokovima preko Birmančevića i Živkovića. Međutim, Mitrović i Vlahović su u krilu štopera koji ih dobro čuvaju.

54. minut: Malo je nedostajalo da Srbija izjednači. U nizu kornera Orlova skočio je SMS, lucidno gađao, ali zamalo preko prečke.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme u Beču. Nikola Milenković i Aleksandar Mitrović su ušli u igru.

Poluvrijeme u Beču, Austrija ima prednost

38. minut: Orlovi su se probudili. Gol im je dao krila toliko da su krenuli po izjednačenje. SMS je kreirao akciju, dodao do Živkovića koji je bio izblokiran iz solidne pozicije. Mnogo bolje Srbija igra nego na startu.

35. GOOOOOL Pavlović smanju je rezultat. Srbija se budi.

25. minut: Dobro postavljeni golman Orlova brani. Pokušao je u bliži ugao da ga iznenadi Grilič, ali nije uspio iako je sasvim solidno šutirao.

21. minut: Srbija teško dolazi do daha. Austrijanci imaju veliku prednost, a na to i posjed.

16. minut: Prva prilika za Srbiju. Tadić je bio u šansi, ali promjene rezultata nema.

13. minut: Novi gol Austrije. Srbija je na koljenima. Orlovi su počeli katastrofalno i novi gol postiže Baumgartner.

10. minut: Gol, šok za Orlove. Zaspala je odbrana Srbije, a to je iskoristio Vimer koji je Austriju doveo u vođstvo.

4. minut: Orlovi se stabilizovali. Jako je krenuo domaćin u prvom napadu, ali je i Srbija uhvatila ritam.

1. minut: Umalo šok za Srbiju. Već u devetoj sekundi su Austrijanci tražili penal. Spajić je uletio jako u Baumgartnera, koji je pao, ali je sudija Nobre odmahnuo rukom.

Uoči utakmice

Sastavi

AUSTRIJA: Penc – Veber, Danso, Poš – Zajvald, Grilič – Vimer, Baumgartner, Pras, Šmid – Arnautović.

SRBIJA: V. Milinković-Savić – Spajić, Veljković, Pavlović – Živković, Gudelj, Maksimović, Gaćinović – Tadić, S. Milinković Savić – Vlahović.

Lista favorita

Fudbalska reprezentacija Srbije 14. je favorit za osvajanje predstojećeg Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Najviše šansi daje se Engleskoj, saopštila je kompanija za sportsku analitiku Opta.

Optin superkompjuter predvidio je da od 24 ekipe učesnice, Srbija ima jedan odsto šanse za trijumf na takmičenju koje se od 14. juna do 14. jula održava u Njemačkoj.

Kako se navodi, Srbija ima 3,5 odsto šanse da se plasira u finale, 9,2 odsto za plasman u polufinale, a 23 odsto za četvrtfinale.

Srbija je u grupi sa Engleskom, Danskom i Slovenijom.

Prema tim podacima Engleska je prvi favorit i ima 19,9 odsto šansi za trijumf, 31,1 odsto za plasman u finale, 48,2 odsto za polufinale, a 70 odsto za četvrtfinale.

Drugi favorit je Francuska sa vjerovatnoćom za osvajanje titule od 19,1 odsto, a za plasman u finale 30,4 odsto.

Domaća selekcija Njemačke ima 12,4 odsto šansi za trijumf, Španija 9,6 odsto, Portugal 9,2 odsto, Holandija 5,1 odsto, a aktuelni šampion Evrope selekcija Italije je sedmi favorit turnira sa pet odsto.

Prema podacima Opte najmanje šansi za osvajanje trofeja ima Gruzija sa 0,1 odsto, zatim Albanija sa 0,2 odsto, Slovačka sa 0,3 odsto, Slovenija sa 0,4 odsto i Rumunija sa 0,5 odsto.

Prvi susret od kvalifikacija za SP 2018.

Fudbaleri Srbije igraju ovog utorka prvu pripremnu utakmicu za Evropsko prvenstvo.

Biće to prvi susret dva tima još od kvalifikacija za Mundijal 2018. kada su obje selekcije slavile pobjede od po 3:2 na svojim terenima.

Iz tima Srbije koji je poražen u Beču u poslednjem okršaju u oktobru 2017. tu su sedmorica igrača. Međutim, igrali su samo kapiten Dušan Tadić i najbolji strijelac Aleksandar Mitrović.

Predrag Rajković, Miloš Veljković, Nemanja Maksimović, Nemanja Gudelj i Filip Kostić su taj meč posmatrali sa klupe, ali su danas bitne uzdanice nacionalnog tima.

Upravo bi oni trebalo da se nađu na terenu Ernst Halep stadiona čiji je kapacitet 50.865 mjesta.

Male šanse da igraju

Selektor Srbije Dragan Stojković je tek nedavno kompletirao ekipu koju će voditi u Njemačku, teško je očekivati da u ovoj utakmici na teren izvede svojih najboljih 11.

Prije svega, minimalne su šanse za nastup Sergeja Milinković-Savića, Aleksandra Mitrovića, Luke Jovića i Nikole Milenkovića jer su tek nedavno završili klupske obaveze. Ipak Sergej se našao u prvih 11.

Kasnije su se ekipi priključili i ostali Italijani – Dušan Vlahović, Filip Kostić, Ivan Ilić i Lazar Samardžić, te Andrija Živković iz Grčke. Svakako, svi osim Mitrovića su spremni da zaigraju.