(VIDEO, FOTO) Ludnica na južnoameričkom kontinentu: Argentina i Brazil zajedno pali tek drugi put ikada, Mesi završio u suzama

Istorijsko veče je za nama u južnoameričkom fudbalu.

Argentina i Brazil su prvi put poslije osam godina, a tek drugi u istoriji pretrpjeli poraze u istom danu. Svjetski šampion je pao u Buenos Ajresu pred Urugvajem rezultatom 2:0, a Selesao u Kolumbiji sa 2:1 u kvalifikacijama za Mundijal 2026.

Argentina je prekinula nekoliko istorijskih nizova. Izgubila je prvi meč poslije 14 uzastopnih trijumfa. Prethodni put su Leo Mesi i drugari pognutih glava završili utakmicu na startu SP u Kataru, kada je bolja od njih bila Saudijska Arabija sa 2:1.

Gaučosi su poraženi u kvalifikacijama za SP poslije punih sedam godina, dok je njihov golman Emiliano Martines primio prvi gol poslije istorijskog niza od 751 minuta. Prethodno je savladan u finalu Mundijala od Francuske. Takođe, Argentinci poslije tačno 24 mečeva nisu postigli pogodak.

A za sve to su zaslužni Urugvajci, koje predvodi Marselo Bijelsa. Na terenu ljutog rivala, u vreloj atmosferi na čuvenoj Bombonjeri, uspjeli su da izađu kao pobjednici.

Zasluge nose defanzivac Barselone Ronald Arauho i napadač Liverpula Darvin Nunjes, koji su golovima u 41. i 87. kreirali veliko iznenađenje i natjerali suze na oči Lea Mesija.

Iznenađenje je kreirala i Kolumbija. Kafeterosi su u Barankilji savladali Brazil rezultatom 2:1 poslije preokreta.

Selesao je vodio od četvrtog minuta golom Gabrijela Martinelija, da bi Luis Dijas u 75. i 79. blickrigom bacio najtrofejniju reprezentaciju svijeta na koljena. I sve to u prvoj utakmici kod kuće poslije cjelokupne drame i otmice njegovih roditelja.

Kakva noć za napadača Liverpula. Poslije pravog životnog pakla, konačno je postao miljenik sreće.

A Brazil je produbio krizu. Osvojio je samo bod u prethodne tri utakmice, upisao je drugi uzastopni poraz, pa će u nastavku kvalifikacija morati mnogo bolje. Naročito u sljedećem meču, 22. novembra, kada im stiže najveći protivnik Argentina.

Na tabeli vodi Argentina sa 12 bodova, slijedi Urugvaj sa 10, pa Kolumbija sa devet, Venecuela ima osam, dok je Brazil tek peti sa sedam. Iza su Ekvador, Paragvaj i Čile sa po pet, poslije međusobnog remija bez golova, Bolivija ima tri, a poslednjeplasirani Peru jedan.