Fudbal

BOAĆI REKORDER Najbolje prodaje stranih igrača iz prvenstva Srbije

Da srpski klubovi dovode strane fudbalere kako bi pravili razliku na terenu opšte je poznata mantra koja se ponavlja godinama unazad. Neki sa više, neki sa manje uspeha odgovore tom zadatku, a dobar dio njih pokaže se i kao potpuni promašaj.

BOAĆI REKORDER Najbolje prodaje stranih igrača iz prvenstva Srbije
FOTO: FOTO: M. METLAŠ/ RAS SRBIJA

Iako su te tri grupe jasno razlučene, jedan im je zajednički činilac u određenom momentu svi ti internacionalci napuste ovdašnji fudbal.

Oni iz posljednje kaste odlaze bez obeštećenja, sa čistim papirima. Jedini cilj je skinuti ih sa platnog spiska. Kod malo boljih se izdejstvuje transfer uz izvjesno obeštećenje, dok je na onima sa zavidnim učinkom na superligaškim terenima moguće sasvim pristojno zaraditi.

Pa, koliko su srpski klubovi uzeli novca na izlaznim transferima inostranih igrača? U tu svrhu konsultujemo prestižni sajt Transfermarkt, koji nam daje sledeće podatke:

Rekorder je Ričmond Boaći. Napadača iz Gane je Crvena zvezda 2017. godine prodala Đangsu Suningu za 5.5 miliona evra. Ozbiljna suma za ovdašnje uslove.

FOTO: A. DIMITRIJEVIĆ/ RINGIER
FOTO: A. DIMITRIJEVIĆ/ RINGIER

Za petama Boaćiju je Umar Sadik, nekadašnji špic Partizana. Crno-bijelima je Nigerijac napunio kasu sa 5 miliona evra prelaskom u Almeriju 2020.

Da klub iz Humske najbolje da „posluje“ sa stranim igračima na ovim prostorima govori podatak da mu pripadaju i narednih pet najvećih prihoda.

Leonardo je 2017. otišao u saudijski Al Ahli za 4 miliona, koliko je vredio i transfer Gabrijela Klea u Gvangdžou Evergrande sedam godina ranije.

Rikardo Gomeš, sadašnji napadač Partizana, 2019. je pojačao u Šaržu za 3 miliona evra. Bugarin Ivan Ivanov je 2013. prelaskom u Bazel donio 2.1 milion, dok je Lamin Dijara 2010. otišao u Al Šabab za 1.8 miliona evra.

Dakle, šest od prvih sedam najunosnijih zarada ostvario je Partizan. Apsolutna dominacija crno-bijelih u tom parametru.

Na osmoj poziciji liste je Zvezdin Li Adi, koji je 2011. obukao dres Aerbina za 1.7 miliona. Čast ostatka lige brani Samjuel Ovusu, koga je Čukarički prije tri godine prodao Al Fajhi za 1.5 miliona evra.

Top 10 upotpunjuje još jedan zvezdaš – Ifeani Onjilo. Crveno-bijeli su za Nigerijca dobili 1.5 miliona od strane Faisalija.

Najskuplje prodati strani fudbaleri u srpskom fudbalu:

1. Ričmond Boaći – 5.5 miliona evra (Crvena zvezda – Đangsu).

2. Umar Sadik – 5 miliona evra (Partizan – Almerija).

3. Leonardo – 4 miliona evra (Partizan – Al Ahli).

4. Kleo – 4 miliona evra (Partizan – Gvangdžou Evergrande).

5. Rikardo Gomeš – 3 miliona evra (Partizan – Šardža).

6. Ivan Ivanov – 2.1 miliona evra (Partizan – Bazel).

7. Lamin Dijara – 1.8 miliona evra (Partizan – Al Šabab).

8. Li Adi – 1.7 miliona evra (Crvena zvezda – Aerbin).

9. Samjuel Ovusu – 1.5 miliona evra (Čukarički – Al Fajha).

10. Ifeani Onjilo – 1.5 miliona evra (Crvena zvezda – Faisali).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu