Sport

HAPŠENJA, SMJENE, USPJESI I NEUSPJESI Ovi sportski događaji su obilježili 2019. u RS i BiH

U sportu Republike Srpske, odnosno BiH, u 2019. godini je bilo malo velikih rezultata, a mnogo više onih ružnih stvari: sukoba, smjena, čak i hapšenja. Izdvojili smo 10 događaja koji su obilježili ovu godinu.

HAPŠENJA, SMJENE, USPJESI I NEUSPJESI Ovi sportski događaji su obilježili 2019. u RS i BiH
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Smjena predsjednika FS RS

U posljednjih nekoliko mjeseci nezadovoljni fudbalski radnici iz Republike Srpske tražili su smjenu Mileta Kovačevića koji je odbijao da sazove Skupštinu FS RS sa tačkom dnevnog reda na kojoj bi se raspravljalo o povjerenju predsedniku. U sve su bili umiješani organi FS BiH, kao i zakonodavne institucije RS, te obavješteni UEFA i FIFA, a na kraju je Skupština, ipak, održana 17. decembra i to bez prisustva Kovačevića. Svih 44 delegata koji su bili na zasjedanju glasali su za smjenu, a njegov nasljednik trebalo bi da bude poznat u februaru. Kovačević je na čelu Saveza bio od 2007. godine

Akcija VAR, hapšenje fudbalskih radnika

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u novembru je izvela akciju pod nazivom “VAR” u kojoj je uhapšeno 12 osoba zbog sumnje u namještanje fudbalskih utakmica u Premijer ligi BiH i Prvoj ligi Federacije BiH, odnosno “zluopotrebe sližbenog položaja i ovlašćenja”, te “primanja darova i drugih oblika koristi”. Među privedenima su bili zaposlenici saveza, arbitri i kontrolori suđenja, a svi oni će pred sudom morati da dokažu da li su nevini.

Odlazak Prosinečkog, Bajević na klupi

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Neuspjeh u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo fudbalske A reprezentacije BiH koštao je posla Roberta Prosinečkog. Stručnjak koji je u jednom trenutku podnio ostavku, a zatim se predomislio na nagovor čelnika saveza otišao je krajem novembra. Umjesto njega za novog kormilara bh. tima imenovan je iskusni 71-godišnji Dušan Bajević, koji će pokušati da kroz utakmice baraža po prvi put u istoriji odvede BiH na evropsku smotru najboljih reprezentacija.

Fudbaleri Radnika opet u Evropi

Drugi put u klupskoj istoriji FK Radnik je izašao u Evropu, u kvalifikacije za Ligu UEFA. Nakon što sarajevski Željezničar nije dobio evropsku licencu Bijeljinci su dobili priliku na međunarodnoj sceni i poslije prvog duela sa Spartakom iz Trnave, koji su riješili u svoju korist, činilo se da će otići u narednu rundu. Ipak, u revanšu su poraženi istim rezultatom, te su eliminisani poslije izvođenja penala. Radnik je prije nekoliko dana ostao bez predsjednika pošto je Mladen Krstajić podnio ostavku.

Povratak FK Borac u vrh

Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija
Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija

Banjalučki Borac je pod dirigentskom palicom Darka Vojvodića bez većih problema osvojio titulu u Prvoj ligi RS i obezbijedio povratak u Premijer ligu. Mnogi nisu očekivali da u prvenstvu BiH Banjalučani odmah mogu biti konkurentni Sarajevu, Željezničaru, Zrinjskom i Širokom Brijegu, ali su oni pod rukovodstvom novog trenera Branislava Krunića igrali veoma dobro i sasvim zasluženo na pauzu otišli kao trećeplasirani, sa istim brojem bodova kao drugoplasirani Željezničar, odnosno jednim manje od lidera sarajeva. S obzirom da su izborili i plasman u četvrtfinale Kupa BiH imaju realne šanse da se kroz jedno od dva takmičenja plasiraju u Evropu.

Turbulentna godina u RK Borac

Rukometni klub Borac m:tel je imao godinu punu turbulencija, uspona i padova. Banjalučani su dva puta u toku sezone tražili finansijsku podršku državnih organa kako bi nastupili u evropskim takmičenjima, a ove godine su ponovili najbolji rezultat u Evropi od 1995. godine. Ekipa je u četvrtfinalu Čelendž kupa zaustavljena od kasnijeg pobjednika CSM Bukurešta. Nakon evropske epizode osvojen je Kup BiH. Nažalost, zgusnut raspored uticao je na ekipu koja je izgubila u finalu prvenstva BiH od Izviđača, pa je titula otišla za Ljubuški. Problemi su obiljležili i start nove sezone 2019/20, jer greškom saveza Banjalučani nisu mogli da računaju na četiri pojačanja pa su zaustavljeni na startu Kupa EHF od grčkog Olimpijakosa. Ipak, na pauzu su rukometaši Borca otišli kao jesenji prvaci, a i punih džepova nakon što im je Vlada RS dodelila obećana sredstva.

Savez BiH bez poreskog broja, reprezentacija na EP

U Rukometnom savezu Republike Srpske i BiH je bilo dosta problema. Duga neslaganja, pravne zavrzlame napokon su završena u entitetskom savezu koji je dobio novo rukovodstvo na čelu sa Marinkom Umičevićem, pa je novi Upravni odbor brzo uspio da sanira prostorije, zatim oslobodi klubove plaćanja kotizacije i pokrene rad selekcija. Dobar zamah iz Republike Srpske nije iskorišten na državnom nivou, gdje je i dalje novi savez BiH bez poreskog broja i na suđenju sa Poreskom upravom. Uprkos svim problemima reprezentacija BiH je ostvarila prvi plasman na Evropsko prvenstvo. Tako su bh. rukometaši postali prva reprezentacija u kolektivnim sportovima, koja će igrati i na Svjetskom i na Evropskom prvenstvu.

Oproštaj od ringa Gorana Delića

Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija
Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija

Poslije 30 godina bavljenja boksom od ovog sporta oprostio se Goran Delić i to na manifestaciji “Petko’s fajt najt” u banjalučkom hramu sporta, dvorani “Borik”. Pred više od 3.000 ljudi Delić je poražen od Ukrajinca Vadima Novopašina, ali je doživio velike ovacije i aplauze, s obzirom da Banjalučani, ljubitelja boksa iz Republike Srpske i cijelog regiona dobro pamte sve što je 46-borac napravio u karijeri. U 36 profesionalnih borbi stvario je 32 pobjede i samo četiri poraza. Na njegovom oproštaju bila su poznata imena iz borilačkog svijeta: Anton Josipović, Tadija, Kačar, Damir Škaro, Nenad Borovčanin, Damir Beljo, Draženko Ninić, Ivan Strugar…

Uspjesi Amela Tuke

Godinu je obilježio i sjajni atletičar Amel Tuka. Krajem septembra počeo je jedan od najvećih sportskih događaja u 2019. godini, Svjetsko prvenstvo u Dohi. Tuka je bio sjajan i u trci na 800 metara osvojio je srebrnu medalju, te pri tome postavio najbolji lični rezultat sezone 1:43,47. Zlato je pripalo Amerikancu Donovanu Brejzeru, a bronza Kenijcu Fergusonu Rotiču. Tuka je tako još jednom pokazao da atletika u BiH uprkos malim ulaganjima ima veliku perspektivu, te da je jedan od kandidata čak i za olimpijsko odličje naredne godine.

EYOF u Sarajevu i Istočnom Sarajevu

U februaru ove godine Sarajevo i Istočno Sarajeu su organizovali Evropski omladinsku festival na kojem je učestvovalo oko 1.500 mladih sportista iz 46 država starog kontinenta. Može se reći da je to naveći sportski događaj u BiH još od održavanja Zimskih olimpijskih igara 1984. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu