LIGA KONFERECIJA Dinamo senzacionalno slavio protiv Betisa, Ajaks sa dva gola u nadoknadi spasio totalni potop od strane Norvežana, Haifa sigurna protiv Genta, Servete i Ludogorec remizirali

Fudbaleri Dinama su napravili iznenađenje i pobijedili na stadionu "Benito Viljamarin" favorizovanu ekipu Betisa rezultatom 1:0. Strelac pobjedonosnog gola za Zagrepčane bio je Bruno Petković iz jedanaesterca u 76. minutu.

Fekir je imao prvu dobru priliku u petom minutu utakmice, sam je sebi kreirao šansu, ali je Nevistić odlično intervenisao i sačuvao gol Dinama. Preuzeli su kontrolu domaći od samog početka utakmice, što je i bilo za očekivati. Izabranici Sergeja Jakirovića su uglavnom čekali priliku za kontranapad, ili su tražili dugim loptama Petkovića, ali bez konkretnih šansi u prvih 20 minuta. Prvi put je Dinamo priprijetio u 27. minutu preko Marka Bulata, koji je šutirao iz slobodnog udarca sa preko 30 metara, ali je snažan udarac Hrvata završio malo iznad prečke.

Do poluvremena je i Vilijam Karvaljo mogao da zatrese mrežu Nevistića, ali je na dodavanje Fekira šutirao milimetre preko prečke. Dinamo je uspio ono što je želio i sačuvao mrežu u prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme počelo je na isti način. Kardoso je u 57. minutu poslije kornera mogao do gola, ali nikako nije mogao Betis da pogodi okvir gola. Zaprijetio je Dinamo prvi put u drugom poluvremenu u 68. minutu, ponovo je Bulat iz daljine šutirao, ali je promašio gol. Padala je koncentracija domaćina kako se utakmica bližila kraju, Baturina je u 72. minutu šutirao dirketno u Silvu, ali je golman sigurno odbranio. Ipak, nije to bio glavni detalj 72. minuta, već igranje rukom Rijada u šesnaestercu domaćina. Sudija je poslije VAR provjere dosudio jedanaesterac, a Bruno Petković je preuzeo odgovornost i pogodio sa bijele tačke za prednost Dinama.

Betis se trgnuo tek poslije primljenog gola i ozbiljnije napao gol Dinama, ali je trener Jakirović dobro „naštelovao“ odbranu i nije dozvolio napadačima Betisa da ulaze u velike prilike. Špikić je napravio faul na 20 metara od svog gola, a Vilijam Žoze je direktno iz slobodnog udarca šutirao i pogodio stativu. Bila je to najveća prilika za domaćina iz Andaluzije.

Kada se podvuče crta, nisu ni jedni ni drugi pružili previše razloga za uživanje, ali je Dinamo iskoristio priliku koja mu se ukazala i dočekaće španski tim na stadionu „Maksimir“ uz minimalnu prednost iz prvog meča.

U ostalim mečevima je Ajaks u samoj završnici nadoknadio dva gola zaostatka protiv Boda i „izvukao“ neriješeni ishod (2:2), dok je Makabi savladao Gent na svom stadionu minimalnim rezultatom. Servet i Ludogorec su odigrali bez golova, pa će u revanšu u Bugarskoj sve biti otvoreno, prenosi Sport Klub.