Fudbal

Može li Partizan da ih izbaci: Ovih 10 stvari treba da znate o Hamrunu sa Malte

Teška noć je iza stručnog štaba, uprave, igrača i navijača Partizana. Ali poslije eliminacije od AEK-a iz Larnake sačekala ih je djelimično srećna vijest.

Može li Partizan da ih izbaci: Ovih 10 stvari treba da znate o Hamrunu sa Malte
FOTO: FK PARTIZAN /M. TODOROVIĆ

Za evropsku jesen i grupnu fazu Lige konferencija srpski vicešampion će igrati protiv malteškog Hamruna. To je posljedica velike senzacije, pravog čuda koji je tim sa Malte priredio u Bugarskoj protiv Levskog. Nije Levskom vrijedila ni pobjeda prije sedam dana. Već godinama uzdrmani bugarski velikan dozvolio je da mu simpatičan malteški tim udari šamar na dobo popunjenom stadionu u Sofiji. Levski, koji je u prethodnom kolu eliminisao grčki PAOK, uspio je da izgubi od Hamruna sa 1:2, i potom doživi šok poslije penal serije. Promašili su Cunami i Krastev i doprinijeli da Maltežani naprave istorijski rezultat.

Prije Levskog, prošle godine treći tim malteške lige, izbacio je bosanski Velež. Međutim i pored toga srpski vicešampion bi morao da opravde ulogu apsolutnog favorita.

1. Stari su 115 godina Hamrun Spartans je osnovan 1907. Do sezone 1913–14, već jé bio etabliran tim na lokalnoj sceni koji je tokom te sezone osvojio titulu zahvaljujuć́i boljem prosjeku golova od Sent Džordža. Hamrunov najbolji igrač u to vrijeme bio je Gejtu Psaila, poznat kao il-Haka. Tokom 1920-ih i 1930-ih, klub je prošao kroz težak period jer je većina igrača otišla da se pridruži drugim klubovima.

2. Kako su mijenjali ime Onda je formiran novi tim, Hamrun Liberti, i za samo nekoliko godina, bio je među elitom malteškog fudbala. Po povratku u Prvu diviziju 1946–47, klub je promjenio ime u Hamrun Spartans. Ubrzo su bili hit jer su osvojili šampionski trofej Džoni Voker, osvojivši i Kasar kup.

3. Prvi stranci u ekipi Tim je počeo da opada u 60-im godinama sve dok nisu ispali u sezoni 1969–70. Nakon povratka u Prvu diviziju, ponovo su ispali iz lige 1973–74. Međutim, poslije dvije godine u Drugoj ligi, vratili su se u Prvu. Na 75. godišnjicu, u sezoni 1982–83, klub se vratio na vrh osvojivši titulu nakon 36 godina odsustva. Poslije mnogo sporova sa Imigracionim odjeljenjem, trener Viktor Tedesko je potpisao ugovor sa dvojicom stranaca, Englezima Piterom Hečem i Džonom Linakreom – prvim strancima koji su igrali na ostrvu poslije dužeg vremenskog perioda.

4. Prve duple pobjede u Evropi Osamdesetih, Spartanci su postavili novi rekord kao prvi lokalni tim koji je pobjedio i na domaćem i na gostujućem meču u UEFA takmičenju nakon što su pobjedili Balimenu iz Sjeverne Irske. Za deceniju, Hamrun je osvojio tri titule prvaka, tri FA trofeja, Superkup i Evrokup po dva puta.

5. Ispadanje u Drugu ligu Prije desetak godina, suočili su sa još poteškoća – ispali su u Maltešku Prvu ligu u sezoni 2012–13. Još gore je uslijedilo kada je tim ispao u Maltešku drugu ligu – najgori plasman u istoriji. U sezoni 2016-17 Hamrun je povratio status Premijer lige, a sljedeće sezone se etablirao u Premijer ligi dok je uzvik navijača “čuli smo da ostanemo” sve jači.

6. Novi vlasnici U ljeto 2020. godine vođeni su intenzivni pregovori da se pronađe čvrsta finansijska podrška za Hamrun Spartans F.C. Ovo se pokazalo uspješnim kada je J. Portelli Projects pristao da preuzme kontrolu nad klubom. Klub je odmah potpisao trojicu najperspektivnijih mladih reprezentativaca Malte – Huana Karlosa Korbalana, Džozefa Mbonga i Metjua Gijomija. Klubu je dat profesionalni korporativni imidž i sezonu 2020–21 je počeo snažno, zauzimajući prvo mjesto u ligi na kraju 2020. Nakon prekida lige koji je odlučio Fudbalski savez Malte u aprilu, Spartanci su proglašeni za šampione ligi, 30 godina nakon posljednje titule.

Pročitajte još

7. Kazna UEFA zbog namještanja Dana 9. juna 2021. klub je isključen iz učešća u UEFA Ligi šampiona 2021–22 jer je bio umješan u skandal oko namještanja utakmica 2013. godine.

8. Dva Srbina u ekipi Za Hamrun igraju dvojica srpskih internacionalaca – centarfor Igor Nedeljković (30), koji je prije 10 godina igrao za Čukarički, kao i defanzivni vezista Ognjen Bjeličić (25), koji je došao u klub prošlog mjeseca iz Radničkog iz Niša. On je đak Crvene zvezde, a igrao je i za Sinđelić i Inđiju.

9. Kakvog su kvaliteta? Ova ekipa bi na papiru trebalo da je nešto kvalitetnija od Gzire, koju smo upoznali u duelima sa niškim Radničkim. Hamrun je prošlu sezonu u šampionatu Malte završio na trećem mjestu, Gzira je bila četvrta, a šampion svoje države bio je osam puta, posljednji put 2021. godine. Poput Gzire, to je prava mala “legija stranaca”, a evropske mečeve igrali su u formaciji 5-3-2, sa dvojicom ful-bekova defanzivnih karakteristika. Jedan od trojice štopera je Bjeličić, a jedan od dvojice napadača je Nedeljković. Tu su još trojica Brazilaca, te po jedan Hrvat, Portugalac, Kongoanac, Gambijac, Argentinac i jedan igrač sa Zelenortskih ostrva, piše Sportal.

10. Grad od 9.244 stanovnika Hamrun je grad u južnom regionu Malte, sa 9.244 stanovnika. Nazivaju se Tas-Sikkina (bukvalno znači „od noža“ ili „oni koji nose nož“) ili kao Ta’ Verver (što doslovno znači „oni koji plaše“ ili još kolokvijalno „strašni oni”). Ovaj naziv bi mogao proizaći iz činjenice da je znatan broj stanovnika Hamruna radio kao transporteri na dokovima i da su stalno nosili noževe. Druga teorija je bila da je zajednica Sicilijanaca koji su se ovdje ilegalno naselili u 16. vijeku plesala tradicionalni ples koji je uključivao držanje malih nožića koje su nosili u čarapama, mašući njima u vazduhu i vraćajući ih u korice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu