Fudbal

Prvi "bašta stadion" na svijetu: Ovako bi trebali izgledati detalji novog doma reprezentacije Srbije

Španski portal Metalocus objavio je opširan tekst o projektu Nacionalnog stadiona u Surčinu, čiji su autori njihovi zemljaci iz studija Fenvik Iribaren, opisujući ga kao prvi "bašta stadion" na svijetu.

Nacionalni stadion
FOTO: MINISTARSTVO FINANSIJA SRBIJE

Španski arhitektonski studio Fenvik Iribaren dobio je zadatak da dizajnira novi Nacionalni stadion u Beogradu, sa ciljem da izradi zelenu i prirodnu fasadu, piše Metalocus.

Podsjeća se da je studio Fenvik Iribaren autor projekata za tri od osam stadiona na prošle godine održanom Svjetskom prvenstvu u Kataru, uključujući i inovativan Stadion 974.

Za Beograd su zamislili stadion kružnog oblika, kapaciteta 52.000 sjedišta. Inovativnu fasadu čine četiri prstena pričvršćena kosim zategama (kablovima), na kojima se nalaze zelene bašte.

Želja autora projekta je, kako se navodi, i da se stadion koristi 365 dana u godini, kao prostor na kom bi građani provodili svoje slobodno vrijeme. Beograđani i gosti glavnog grada biće, kako se navodi, u prilici da iživaju u prirodnom okruženju zahvaljujući ozelenjenoj fasadi stadiona. U okolini stadiona nalaziće se i kafeterije, kiosci, restorani, prostori za odmor raspoređeni na takav način kako bi se generisao „zeleni“ stadion, sa jedinstvenim i održivim prostorima za šetnju.

Stadion sa parkinzima sa 4.500 parking mjesta, prostiraće se na 32 hektara što, kako ističe španski portal, o veličini projekta Nacionalnog stadiona.

Metalocus posebnu pažnju posvećuje energetskoj efikansosti objekta, odnosno tehnologiji četvorocevnih čilera (rashladnih uređaja), koja istovremeno obezbjeđuje i grijanje i hlađenje. Sistem, kako se ističe, omogućava da se zaostala toplota stvorena u procesu hlađenja koristi za proizvodnju tople vode za grijanje, čija temperatura dostiže 45ºC do 50ºC. Treba napomenuti da se četvorocevni čileri oslanjaju na paralelno raspoređene reverzibilne aerotermalne toplotne pumpe, kako bi se obezbjedilo grijanje ili hlađenje u zavisnosti od potreba sistema.

U Srbiji je, međutim, projekat Nacionalnog stadiona propraćen brojnim kontroverzama, navodi N1.

Pročitajte još

U posljednjih devet godina, koliko se o Nacionalnom stadionu priča, bilo je raznih najava kada će njegova gradnja početi, a pripremni radovi počeli su tek nedavno.

Stručna javnost, međutim, upozorava na pitanje isplativosti izgradnje Nacionalnog stadiona. Ističe se kako fudbalska reprezentacija Srbije nije imala zapaženije uspjehe, dok se ne pamti kada su ulaznice za utakmicu koju su „orlovi“ igrali u Beogradu bila rasprodate.

Ne manje važan dio te jednačine je cijena izgradnje Nacionalnog stadiona koja će, prema računici glavnog urednika nedeljnika NIN Milana Ćulibrka, umjesto prvobitno planiranih 250 miliona evra iznositi čak 900 miliona evra.

Pritom javnosti na uvid nikada nije data bilo kakva studija opravdanosti izgradnje Nacionalnog stadiona, nije poznato kojim su se kriterijumima rukovodili nadležni kada su odredili da taj objekat bude izgrađen u Surčinu, u blizini ukrštanja obilaznice oko Beograda i auto-puta „Miloš Veliki“, niti se do samog arhitektonskog rješenja stadiona nije došlo kroz otvoreni, javni arhitektonsko-urbanistički konkurs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu