NJEMAČKA ODIGRALA ZA SRBIJU Izabranice Marine Maljković po treći put zaredom idu na Olimpijske igre

Ispustila je Srbija šest poena prednosti u duelu protiv Australije, izgubila 75:73 i tako prepustila sudbinu u ruke Njemačke i Brazila.

Jedini ishod koji bi značio neodlazak Srbije na Olimpijske igre u Pariz jeste bio potencijalni trijumf Kanarinki od tačno sedam poena razlike, a kako je na minut i po do kraja posljednjeg meča kvalifikacionog turnira Brazil imao četiri poena prednosti (67:63), navijačima Srbije nije bilo ni najmanje prijatno praćenje finiša meča u Belemu.

Duel domaćina i evropske selekcije po trajanju podsjetio je na duele Crvene zvezde i Partizana, najčešće “maratonske” dužine. Poslije 140 minuta od početka meča i posebno dugotrajne penal završnice Nijemice su ipak uspjele da preokrenu, pobjede 73-71 i tako pošalju izabranice Marine Maljković u Pariz. Srbija će treći put zaredom učestvovati na Olimpijskim igrama u ženskoj košarci.

Uživala je Njemačka pred utakmicu protiv južnoameričke selekcije status velikog favorita i dešavanja u prvom poluvremenu ukazivala su na to da će takav epitet opravdati bez ikakvih poteškoća. Deset poena prednosti imale su gošće u drugoj četvrtini i činile se potpuno spremnim da rutinski privedu meč kraju.

Situacija je za Srbiju počela da se komplikuje početkom četvrte četvrtine, kada su Brazilke serijom 15:4 preuzele vođstvo. Napetost je dostigla vrhunac na nešto manje od 90 sekundi do kraja, kada je domaćin imao četiri poena prednosti i napad za potencijalnih plus šest ili sedam. Kada to nisu iskoristile, Brazilke su pokušavale da “našteluju” rezultat tako da on bude neriješen, pa da kroz produžetke pokušaju da dostignu potrebnu razliku, ali je sreća okrenula leđa djevojkama u žutom. Brazil je izgubio poslije 40 minuta aktivne igre i ostao bez plasmana na Olimpijske igre.

Ulasku u neizvesnu završnicu u dobroj mjeri kumavao je očajan šut centra Njemačke Satu Sabali sa linije za slobodna bacanja. Djevojka poreklom iz Gambije imala je 7/20 sa penala i strategija slanja 25-godišnje snažne igračice na slobodna bacanja doprinela je ulasku u turbulentan finiš. Nisu se ni Brazilke proslavile u nekoliko posljednjih akcija na utakmici, pa su sa sva tri poraza završile kvalifikacioni turnir na posljednjem četvrtom mjestu. Srbija ide u Grad svjetlosti sa trećeg mjesta, uz skor 1-2, Njemačka je drugoplasirana sa 2-1, a Australija pobjednik turnira sa sve tri pobjede.

Sada je poznato svih 12 učesnika Olimpijskih igara: SAD, Kanada, Portoriko (američki kontinent) Australija, Kina, Japan (Australazija) Španija, Francuska, Belgija, Njemačka, Srbija (Evropa), Nigerija (Afrika), prenosi Mocart.