U SUSRET MUNDIJALU (20) Nijemci osramotili Brazilce i stigli do titule, debi selekcije BiH (FOTO, VIDEO)

Svjetsko prvenstvo 2014, jubilarno 20. po redu, održano je u najtrofejnijoj zemlji, Brazilu, a na njemu je učestvovalo i ostalih sedam selekcija koje su kroz istoriju osvajale pobjednički pehar: Argentina, Engleska, Francuska, Italija, Njemačka, Španija i Urugvaj.

Čak tri od navedenih selekcija završile su nastup u grupnoj fazi, Englezi, Italijani i Španci, koji su u najveću južnoameričku zemlju došli kao aktuelni šampioni.

A šta tek reći za debakl “Karioka” koji su u polufinalu primili sedam golova od “Pancera”, kasnijeg šampiona?!

Po prvi put na završnu smotru otišla je reprezentacija BiH, koju je predvodio selektor Safet Sušić, a od tima u kom su bili Edin Džeko, Zvjezdan Misimović, Miralem Pjanić, Vedad Ibišević očekivalo se da može biti ravnopravan s Nigerijom, ali je poraz u tom meču (0:1) poslije onoga od Argentine (1:2), označio kraj nastupa u prvom krugu.

U posljednjoj utakmici na SP ostvaren je trijumf od 3:1 nad Iranom, a to je prva istorijska i za sada jedina pobjeda tima BiH na velikim takmičenjima.

Ostaće upisano da su strijelci na Mundijalu bili Vedad Ibišević, Edin Džeko, Miralem Pjanić i Avdija Vršajević.

Iz grupe F dalje su otišli Argentinci i Nigerijci, a BiH i Iran su otpali.

Grupu A prošli su domaćin Brazil i Meksiko, dok su ispale selekcije Hrvatske i Kameruna.

Holandija i Čile su prošli iz grupe B, otpale su Španija i Australija.

Kolumbija i Grčka su zauzele željene pozicije broj 1 i 2 u C grupi, dok su se Japan i Obala Slonovače vratili kući odmah.

Kostarika je iznenađujuće bila prva u grupi D, a ispale su Engleska i Italija.

Francuska i Švajcarska su prošle u osminu finala iz grupe E, dok su se Ekvador i Honduras odmah završili nastup na SP.

Njemačka je bila prva u F, a fudbaleri Sjedinjenih Američkih Država su zahvaljujući boljoj gol razlici bili drugi, ispred trećeplasiranog Portugala s kojim su imali isti broj bodova, dok je kraj poslije prvog kruga bio i za Ganu.

I na kraju, Belgija i Alžir su otišli dalje iz grupe H, a ispale su Rusija i Južna Koreja.

Selekcija Brazila se u južnoameričkom duelu mučila sa Čileom, a poslije 1:1 u 120 minuta igre domaći su prošli na penale.

Sličan scenario viđen je u utakmici Kostarika – Grčka, gdje je bilo 1:1, i penalima 5:3. U ostalim susretima favoriti su prošli u četvrtfinale: Holandija – Meksiko 2:1, Francuska – Nigerija 2:0, Njemačka – Alžir 2:1, Argentina – Švajcarska 1:0, dok je Belgija pobijedila SAD sa 2:1 poslije produžetka.

Derbi četvrtfinala odigrale su Francuska i Njemačka, a bilo je 0:1, Brazil je sa 2:1 savladao Kolumbiju, Argentina sa 1:0 Belgiju, dok je Holandija tek poslije penala sa 4:3 eliminisala Kostariku.

A onda je došao 8. jul, dan koji će zauvijek biti upisan crnim slovima kod svih Brazilaca. S druge strane, u Njemačkoj će polufinale u Belo Horizonteu pamtiti kao jednu od najvećih pobjeda.

Niko nije očekivao da će izabranici Joakima Leva dati sedam golova domaćinu turnira! Tomas Miler je načeo “Karioke” u 11. minutu, a zatim su redom pogađali Miroslav Klose u 23, Toni Kros u 24. i 26, Sami Kedira u 29, te Andreas Širle u 69. i 79. minutu.

Počasni pogodak za Brazilce postigao je Oskar u 90. minutu, što nimalo nje umanjilo “dan žalosti”, jer su svi očekivali osvajanje trofeja u svojoj domovini.

Dan kasnije, Argentina i Holandija su odigrale 0:0 u 120 minuta, a “Gaučosi” su bili uspješniji u udarcima s bijele tačke (4:2).

Junak Argentine bio je golman Serhio Romero, koji je odbranio dva penala.

Brazil se nije oporavio od debakla u polufinalu, pa je doživio još jedan u susretu za treće mjesto, u kom je Holandija slavila sa 3:0 golovima Robina van Persija iz penala, Dejlija Blinda i Žoržinja Vajnalduma.

Veliko finale odigrano je 13. jula na “Marakani” u Rio de Žaneiru, pred gotovo 75.000 ljudi, a sastale su se Njemačka i Argentina.

Lionel Mesi je imao priliku da konačno osvoji “Zlatnu boginju”, ali to mu nije dozvolio jedan Nijemac, koji je potpuno neočekivano izrastao u junaka.

Mario Gece je na teren ušao u 88. minutu, da bi u 113. postigao gol odluke za pobjedu od 1:0 i četvrtu titulu za “Pancere”.

Po svemu prikazanom Nijemci su u potpunosti zaslužili trofej jer su na putu do njega srušili tri nekadašnja svjetska prvaka, koji su bili u krugu favorita – Francuze, Brazilce i Argentince.

Statistika

Na 64 utakmice postignut je 171 pogodak ili u prosjeku 2,67 po meču.

Najbolji strijelac bio je Hames Rodrigez iz Kolumbije sa šest pogodaka, Tomas Miler iz pobjedničke ekipe je pet puta zatresao mrežu, a po četiri pogotka imali su Holanđanin Robin van Persi, Brazilac Nejmar Žunior i Argentinac Lionel Mesi, koji je proglašen za najboljeg igrača turnira, dok je prvi golman bio Manuel Nojer.

Utakmice na 12 stadiona u isto toliko gradova ukupno je pratili 3.429.873 gledalaca ili u prosjeku 53.592 po susretu.

Raniji tekstovi

U SUSRET MUNDIJALU (1930) Porođajne muke novog takmičenja, Urugvaj prvi šampion (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1934) Evropsko četvrtfinale, Italijani obradovali Musolinija (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1938) Italija sačuvala tron, čudan potez Brazilaca u polufinalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1950) Urugvajci utišali 200.000 ljudi na Marakani (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1954) Nijemci ukrotili “Laku konjicu”, golovi padali svakih 16 minuta (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1958) Pele razbio prokletstvo Brazila, Nijemci ponovo kobni za Jugoslaviju (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1962) Šekularac očarao planetu, brazilska rapsodija u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1966) Englezi dosanjali titulu sumnjivim golom u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1970) Brazilu treća titula, prve izmjene i žuti kartoni (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1974) Domaćinu tron, raspršeni snovi Jugoslavije u SR Njemačkoj (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1978) Šampionat kontroverzi, i Argentinci ubrali “lale” (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1982) “Azurima” treći trofej, Miljanićev tim pukao po šavovima (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1986) Božija ruka i Maradona lansirali Argentinu na tron (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1990) Njemačka osveta Maradoni, oproštaj od Jugoslavije (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1994) Brazil 4. put na tronu, fudbal spasili Afrikanci i Balkanci (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1998) Francuzi ispunili san, Hrvatska bronzana na premijeri (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (2002) Brazilu peta titula, velikani se obrukali već u grupama (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (2006) Italijani ispraćeni bez nade, vratili se kao prvaci, najgore izdanje SCG (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (2010) Prvi trofej za Španiju, debi Srbije i razočarenje (FOTO, VIDEO)