ZAVRŠNA ANALIZA PRED MUNDIJAL Proba odrađena, Vlahovićeva partija obećava, ali ima razloga za brigu

Generalna provjera za Mundijal je uspješno završena.

Srbija spremna čeka planetarno takmičenje u Kataru.

Igrali su Orlovi protiv Bahreina u posljednjoj utakmici pred početak Svjetskog prvenstva i slavili sa ubjedljivih 5:1.

Srbija nije briljirala, niti je igrala u punom gasu – kako je selektor Dragan Stojković rekao, glavni cilj je da se niko od igrača ne povrijedi – ali je pokazala da i u takvim izdanjima može da dominantno pobjeđuje.

Iako je jasno da je rezultat u pripremnim mečevima u drugom planu, naročito kada se igra protiv ekipa sa nižih ljestvica današnjeg fudbala, nema dileme da je ova provjera donijela mnogo toga dobrog timu Dragana Stojkovića.

Goleada za dodatno pumpanje samopouzdanja

Nemaju Orlovi problema sa samopouzdanjem. Ono je na visokom nivou od dolaska Dragana Stojkovića.

Možda je i jedan od glavnih kvaliteta ovog tima, koji protiv svakog, ali zaista svakog rivala ulazi da pobjedi.

U tom duhu su srpski igrači i otputovali na Bliski istok. Da savladaju sve, pa i moćne Brazilce, svjesni da mogu nešto veliko da naprave na Mundijalu.

Ništa se na tom polju ne bi poremetilo ni da je duel sa Bahreinom završen na drugačiji način. Čak i da nismo uspjeli da slavimo, to ne bi poljuljalo ekipu.

Ipak, uvek je dobro kada se napravi prava uvertira za nešto tako veliko kakvo je takmičenje u Kataru. A još je bolje ako se to učini na dominantan način, ubjedljivo.

Petarda bačena nemoćnom Bahreinu, uz pravu rapsodiju u drugom poluvremenu kada su viđena četiri, a lako je moglo i znatno više golova, ubrizgaće dodatnu dozu samopouzdanja i optimizma Orlovima.

U petoj brzini „uleću“ na Svjetsko prvenstvo i megdan sa Brazilom 24. novembra. A kada je tako, onda ništa nije nemoguće.

Vlahović je spreman i – željan

Pred put na Bliski istok postavljalo se pitanje u kojoj mjeri će Dušan Vlahović biti spreman za Mundijal, poslije problema sa povredom.

Posljednjih pet mečeva je propustio napadač Juventusa i rovit došao na okupljanje. Predstavljalo je to veliku brigu za Srbiju, ali ako je suditi po meču sa Bahreinom – razloga za brigu nema.

Ušao je Dušan u igru od početka drugog poluvremena i samo pet minuta mu je bilo dovoljno da pokaže da je povreda prošlost.

Najprije je sjajno proigrao Dušana Tadića za drugi gol Orlova, a minut kasnije je i sam zatresao mrežu i riješio sve dileme oko pobjednika.

Izuzetno raspoložen za igru bio je Vlahović. Vidjelo se u svakom potezu i pokretu koliko mu je nedostajao fudbal. Željan je lopte i golova. Lako je mogao da upiše još neki pogodak. Ali i ovako je više nego dobro.

Potpuno spreman će biti već za prvi okršaj sa Brazilom zbog čega možemo da odahnemo, s obzirom na probleme sa povredom koje ima naš drugi napadač Aleksandar Mitrović. A kada je Vlahović u pravom elementu, onda je i mašta srpske javnosti na vrhuncu.

Nekoliko stvari za oprez

Ako moramo da tražimo dlaku u jajetu, što nekada i nije loše, iz ubjedljivog slavlja nad Bahreinom, onda je to sigurno olako primljen gol.

Prvi put kada je rival uspio da pređe polovinu terena, izborio je penal i došao do pogotka. Jeftino i prelako je Srbija dopustila Bahreinu da postigne gol.

Bio je vidljiv pad koncentracije u toj akciji, a sve je rezultiralo lošim postavljanjem i prekršajem u šesnaestercu Stefana Mitrovića.

Jasno je da se takve stvari ne smiju dopuštati na Mundijalu. Ni protiv Kameruna i Švajcarske, a svakako ne protiv Brazila. Sve ekipe koje su stigle do Svjetskog prvenstva imaju takav kvalitet da surovo kažnjavaju i najmanji propust.

Nisu taj napravljeni penal i primljen gol jedina stavka na koju bi trebalo obratiti pažnju. U još nekoliko navrata Stojkovićev tim nije bio na nivou u defanzivi, pa je omogućio objektivno izuzetno slabom rivalu da stvori par prilika u drugom delu.

Izgubio je i nekoliko duela u opasnoj zoni, tokom prvog poluvremena je dao i previše nepreciznih pasova. Imaće na čemu da se radi tokom narednih šest dana do Brazila, jer ova ekipa ima prostora za još bolje.

Ali, kada sve sumiramo, možemo biti zadovoljni kako Srbija dočekuje Svjetsko prvenstvo. U nadi da će nas isti osjećaj držati i po završetku istog.