ARGENTINA ŠAMPION SVIJETA Mesi otišao u legendu sa trofejom

Istorija je ispisana! Leo Mesi će sa trofejom svjetskog šampiona otići u legendu a pri tome je Argentinac režirao sjajno finale i odlučio pobjednika. Na kraju su nakon velike drame, preokreta penali odlučili svjetskog šampiona.

Nakon 3:3 u igri i 120 minuta nespoštedne borbe, prilikom penala Argentinci su bili precizniji i slavili su 4:2.

Nevjerovatno finale, puno drame i preokreta su odigrali Argentina i Francuska. Imali su gaučosi sve u svojim rukama do samog finiša.

Vodili su 2:0 golovima Lionela Mesija iz penala, te Anhela Di Marije i u potpunosti kontrolisali meč. Sjajan meč je odigrao Di Marija, dok su De Pol te Mek Alister dominirali na sredini.

Međutim pali su za samo dva minuta. Argentina je dominirala u finalu, dobijala je praktično sve duele, te rival praktično nije zaprijetio do 81.minuta.

Međutim, uslijedio je bljesak Kilijana Mbapea. Prvo je sigurno izveo penal koji je skrivio Otamendi a zatim je samo dva minuta kasnije dobio izjednačenje za potpunu ludnicu.

U sudijskoj nadoknadi Loris je odbranio udarac Mesija. Golman Francuske je zatim u drugom produžetku sjajno zaustavio pokušaje Mesija i Martineza, ali nije uspio ništa da uradi u 110.minuti.

Tačnije Loris je odbranio udarac Lautara a Mesi se našao na pravom mjestu i poslao loptu u mrežu. Ipak, to nije bio kraj. Marčinjak je još jednom pokazao na penal a Mbape postigao het trik.

Na kraju je Emilijano Martinez u finišu meča sjajno intervenisao i zaustavio Kolo Muanija i odveo svoj tim do penala. Zatim je i u njima briljirao i donio trofej.

PENALI: 1:0 Mbape, 1:1 Mesi, Koman brani Martinez, 1:2 Dibala, Čuameni -pored gola, 1:3 Paredes, 2:3 Kolo Muani, 2:4 Montiel

KRAJ

Još tri minuta, Šta je sad odbranio Martinez. Imali su Francuzi šansu da riješe meč. Kolo Muani je šutirao a golman Argentine sjajno intervenisao.

117. min – Penal za Francusku. Opravdano je pokazao Marčinjak nakon igranja rukom. Mbape ima šansu da postigne het trik. I uspio je.

Mesi je sad sjajno šutirao a Loris još jednom pokazao klasu. Ipak Mesi postiže gol u 109.minuti.

Sjajan napad su izveli. Loris je zaustavio udarac Lautara a odbijenu loptu je Mesi poslao u mrežu. Argentina opet vodi 3:2.

Počeo je drugi produžetak.

Velika prilika za Lautara Martineza. Varan je sjajno intervenisao ali čini se da je napadač Intera morao puno bolje. Još jednom je Martinez mogao da postane heroj i nije pogodio gol.

Sprema se dvostruka izmjena u Argentini. Paredes i Martinez će na teren.

Počeli su produžeci.

Sjajan udarac Mesija, a Loris je zaustavio ovaj udarac.

Mbape je pet zaprijetio. Francuzi su u potpunosti preuzeli igru. Psihološka prednost je na njihovoj strani. Ramirez je sad odbranio sjaju šansu.

Još osam minuta sudijske nadoknade.

Finalni meč gleda i Novak Đoković.

82.min Izjednačenje 2:2. Mbape je pogodio. Kakva ludnica u finalu. Za dva minuta Francuska dolazi do sjajne situacije.

79. min Penal za Francusku! Otamendi je bio neoprezan i oborio je rivala. Mbape je uzeo loptu i pogodio. Ovo mu je šesti gol na turniru. Praktično prvi nalet i pogodak za galske pijetlove.

72.min – Argentinci su puno opasniji. Iako u drugom dijelu Francuzi imaju više lopu u posjedu gaučosi prijete čim dođu do gola.

Izmjene u Francuskoj. Ernandez i Grizman izlaze iz igre.

68.min Prvi udarac Francuske prema golu.

65.min -Akunja mijenja Di Mariju. Želi sad Argentina da pojača defanzivu.

59.min – Još jedna kontra Argentine. Di Marija je izbacio Alvareza koji je šutirao.

57.min – Nešto ofanzivnija Francuska u drugom dijelu.

Rabio je dobio žuti karton.

49.min – Prvi u nastavku prijete Argentinci. Opet u centru pažnje Di Marija. Uposlio je De Pola koji je šutirao iz prve pravo u Lorisa.

Nastavljen meč.

Argentina je u prvom dijelu bila sjajna. Puno borbeniji, konkretniji su bili gaučosi koji imaju sigurnu prednost. O nemoći Francuza dovoljno govori da praktično nisu imali opasan napad.

Igraće se još sedam minuta.

Dvostruka izmjena u Francuskoj. Izlaze Žiru i Dembele.

35.min 2:0 za Argentinu. Sjevnula je kontra koju je realizovao Di Marija. Sve je počeo Mesi. Izigrani su Francuzi. Ludilo u Kataru. Argentinski navijači već prave feštu.

31.min – Vodi Argentina i puno je bolja na terenu. Imaju više loptu u posjedu i konkretniji su, te puno opasniji u završnici.

22.min – Di Marija je izborio penal za Argentinu. Dembele jebio neoprezan. Mesi je preuzeo odgovornost i pogodio. Nemoćan je bio Loris. Argentina vodi 1:0 za ogromno slavlje.

20.min – Žiru je pokušao nakon prekida.

17.min – Šansa za Di Mariju! Odličan napad Argentine, ali Di Marija šalje loptu visoko preko gola.

14.min -Prvi nalet Francuske, Mbape je pokušao da izigra a na kraju je odbrana gaučosa dobro reagovala.

Igo Loris ostao na travi. Oborio ga je Romero.

5. min – Alvarez je prvi zaprijetio udarcem iz daljine. Na pravom mjesto bio je Loris. Pokušao je zatim i De Pol ali je njegov udarac izblokiran.

3.min – Ofanzivnija Argentina na startu.

Poćeo je meč.

Intonirane su himne obe države. Argentina juri treći naslov svjetskog šampiona i čini se da će imati veću podršku.

Sastavi

Poznato je u kojem će sastavu nastupiti Francuska. Najjači tim koji ima na raspolaganju selektor Didije Dešan šalje na teren.

Francuska (4-2-3-1): Ljoris – Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez – Čuameni, Rabio – Dembele, Grizman, Mbape – Žiru.

Iznenađenja nema ni kada su u pitanju Argentinci, a veliki plus predstavlja povratak u tim Anhel di Marije.

Argentina (4-3-3): Martines – Molina, Otamendi, Romero, Taljafiko – De Paul, Mekalister, Fernandes – Di Marija, Alvares, Mesi.

Došli smo do kraja. Poslije nešto manje od mjesec dana stigli smo i do finala Svjetskog prvenstva u Kataru, a na stadionu „Lusail“ će zeleni pravougaonik pokazati ko je u ovom trenutku najbolja reprezentacija na svijetu – Argentina ili Francuska.

Nije važno da li ćete igrati finale, već da li ćete u njemu slaviti pobjedu. Niko ne pamti gubitnike, već samo one koji se uz konfete, pirotehniku i pjesmu raduju na podijumu. Ako je ikada bilo glupo reći „važno je učestvovati“ to je trenutak kada dođete do posljednjeg stepenika. Ovo je finale Svjetskog prvenstva, možda i najveća utakmica u svijetu sporta, kada pogledamo sve aspekte. Za ovo se živi, za ovo se vjeruje, o tome svaki klinac mašta, a matorac se divi.

Vrijeme je da saznamo koja je to najbolja reprezentacija na planeti. I biće pakleno. Vidjećemo dvije reprezentacije koje su možda imale sreće što nisu „naletjele“ u nokaut fazi na timove poput Portugala, Brazila, Španije, ali zar treba reći da je bilo lako doći do finala Svjetskog prvenstva? Ni najmanje. Sada će se sudariti na posljednjem koraku do Boginje, a ko će biti bolje pokazaće jedna lopta i jedan teren.