MBAPE I RONALDO MAJSTORI SVOG ZANATA Portugal, Francuska i Belgija "čekirali" karte za Njemačku

Fudbaleri Francuske plasirali su se sinoć na Evropsko prvenstvo, pošto su derbiju kola i grupe B savladali Holandiju u Amsterdamu rezultatom 2:1.

Blistao je dvostruki strijelac Kilijan Mbape, a Holanđane nakon ovog poraza čeka rovovska borba sa Grčkom u Atini, već za tri dana.

Francuzi su puno kvalitetnija selekcija od Holandije i to su i sinoć potvrdili.

Poveli su već u sedmom minutu. Lijepo su kombinovali po desnoj strani Klaus, Koman i Grizman, na kraju je desni bek Marseja Klaus sjajno centrirao na liniju peterca, gdje je utrčao Mbape i efektnim udarcem iz prve zatresao mrežu, za 0:1.

Holandija je nastavku prvog dijela jalovo napadala, zaprijetio je Simons, ali je u suštini vicešampion svijeta u potpunosti kontrolisao situaciju na terenu.

A onda 53. minut i trenutak “magije” Kilijana Mbapea. Razmijenio je kapiten Francuske dupli pas sa Klausom na desnoj strani, krenuo ka sredini i fantastičnim udarcem sa 16 metara poslao loptu pod samu prečku, iza nemoćnog golmana Verbrugena, za 0:2.

Domaćin je do kraja ublažio poraz preko Hartmana u 83. minutu i bio je to prvi gol koji je Francuska primila u ovim kvalifikacijama.

U drugoj utakmici ove grupe je Grčka ostvarila veliku pobjedu na teškom gostovanju u Dablinu, pošto je savladala Republiku Irsku sa 2:0

Grci su poveli u 20. minutu, kada je Cimikas centrirao sa lijeve strane, a Jakumakis sjajno pogodio mrežu Bazunua, za 0:1. Prednost je u četvrtom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena udvostručio Masuras, na asistenciju Pelkasa.

Dakle, Francuska je sa svih 18 bodova iz šest mečeva završila posao i plasirala se na EURO dva kola prije kraja. Grčka ima 12 bodova iz šest mečeva, Holandija 9 bodova iz pet mečeva, dok su Irci sa 3 i Gibraltar bez bodova daleko zaostali.

Ovo znači da nas u ponedjeljak u Atini čeka spektakl između Grčke i Holandije, koje će vrlo vjerovatno tada direktno odlučiti ko će biti drugi i ko će u Njemačku, a ko u baraž Lige nacija.

Derbi su u grupi F u Beču igrali Austrija i Belgija, a gosti su slavili sa 3:2.

Sve bolji igrač Sevilje Lukebakio bio je dvostruki strijelac za renoviranu Belgiju u 12. i 55. minutu. U listu strijelaca se naravno upisao i Romelu Lukaku, koji je Šlagera matirao u 58. minutu. Lajmer je smanjio na 1:3 u 73. minutu, Onana dobio crveni karton u 78. minutu, a Sabicer je iz penala u 84. pogodio za 2:3, unio dramu, ali je Belgija izdržala u finišu i odnijela tri boda.

Austrija je sinoć izgubila, ali ne mora puno da brine po pitanju plasmana u Njemačku.

Ranije je u ovoj grupi Azerbejdžan pobijedio u Estoniji sa 2:0.

Belgija ima 16 bodova iz šest mečeva i plasirala se na EURO, Austrija je ostala na 13 bodova iz šet mečeva, dok je Švedska daleko na trećem mjestu sa samo 6 bodova iz pet utakmica.

U grupi J nije bilo nikakvih iznenađenja. Savo Milošević je debitovao pobjedom na klupi BiH. Njegova ekipa je savladala Lihtenštajn u Vaduzu sa 2:0, pogocima Rahmanovića u 13. i Stevanovića u 41. minutu.

Portugal je još jedan tim koji je “čekirao kartu” za Njemačku, pošto je u Portu bio bolji od Slovačke sa 3:2.

Gonzalo Ramoš je dao gol za 1:0 u 18. minutu, a onda je na scenu stupio neuništivi Kristijano Ronaldo, koji je povisio na 2:0 u 29. minutu iz penala.

Hancko je smanjio na 2:1 u 69. minutu, a onda ponovo Ronaldo i 3:1 već u 72. minutu. Konačan rezultat postavio je Lobotka, prelijepim pogotkom u 80. minutu. Slovake u ponedjeljak čeka meč istine u Luksemburgu, pišu Sportske.net.

Island i Luksemburg su remizirali rezultatom 1:1 u Rejkjaviku. Oskarson je dao gol za domaće u 23. minutu, a izjednačio je Rodriges u 46.

Ovde su svi odigrali po sedam mečeva, a Portugal je ubkedljivo prvi sa 21 bodom. Slovačka ima 13, Luksemburg 11, BiH 9, Island 7, a Lihtenštajn je na nuli.