Tenis

NOLE U NEDJELJU ZA ISTORIJU Mislilo se da to nikad niko neće moći da ostvari

Novak Đoković u nedjelju će igrati svoje 34. finale na Grend slem turnirima i pritom će pokušati da još jednom prepraviti knjige teniskih rekorda.

Novak Đoković

Rival u meču za titulu biće mu Norvežanin Kasper Rud, igrač sa kojim je do sada sastao četiri puta i slavio u sva četiri meča bez izgubljenog seta.

Srpski teniser je u karijeri osvojio 22 Grand slem titule, isto koliko i Rafael Nadal, sa kojim dijeli prvo mjesto po uspješnosti na turnirima najjače kategorije. Eventualni uspijeh u nedjelju donio bi mu prvo mjesto na ATP listi i rekordnu brojku najvažnijih titula za koju se vjerovalo da je niko nikad neće “dohvatiti”, prenosi Sportal.

Osim toga, Đoković ima priliku da postane prvi teniser u istoriji koji je barem triput osvojio svaki od četiri Grand slem turnira. Apsolutno je dominantan na Australijan openu, na kojem ima 10 titula, moćan je i na Vimbldonu sa sedam trofeja, a tri puta osvojio US open. Ako u nedjelju pridoda uspjesima iz 2016. i 2021. novi trofej na Rolan Garosu i taj će turnir osvojiti treći put.

Dakle, osvajanje Rolan Garosa vraća Novaka i na prvo mjesto ATP liste kojom bi počeo rekordnu 388. nedjelju na vrhu. Tu drugo mjesto drži Rodžer Federer sa 310 nedjelja… a da, Švajcarac ima 20 grend slem titula u karijeri.

Uz sve to, Đoković igra i za dodatnih 1,15 miliona dolara, koliko donosi osvajanje trofeja. Isto toliko već je zaradio plasmanom u finale.