"Pobjeđujem i kad igram loše" Supertalentovani Španac o pripremi meča i samom toku njegovih partija

Karijera Karlosa Alkarasa je tek počela, ali sve brže se vidi da je čeka izuzetnost. Iako je Španac u petak napunio samo 20 godina, već ima mnogo toga čime može da se pohvali.

Karlos Alkaras

Prošle godine je postao najmlađi broj 1 u istoriji a u nedjelju je u Madridu postigao još jedan podvig. Prvi je teniser ikada koji je iz svojih prvih pet finala na takozvanim velikim turnirima (gren slemovi, završni Masters i mastersi 1.000) izašao sa titulama.

Nikome u istoriji nije pošla za rukom takva uspješnost. Alkaras je već osvojio jedan gren slem (Ju-Es open) i četiri mastersa (Majami, Indijan Vels i dva puta Madrid).

– Vrlina da mogu da igram bolje u najvažnijim trenucima, odgovorio je na pitanje šta mu omogućava osvajanje najvećih titula – počeo je Alkaras.

– Mislim da ja rastem u takvim trenucima, da tada igram drugačije od većine tenisera. Zato sam igrač za finala – kaže mladi Španac.

Ima još jednu vrlinu važnu za ovakve uspjehe.

– Mogu da pobjeđujem i kada igram loše. Oko 80 odsto partija tokom godine ne odigra se na maksimalnom nivou. Pobjede u takvim mečevima se računaju duplo, jer naučiš kako da savladaš problem – završio je Alkaras.

Ako bude slavio i u sljedećem finalu nekog mastersa 1.000, izjednačiće i rekord Džima Kurijera i Majkla Čenga koji su dobili prvih pet finala na ovom takmičarskom nivou. Međutim, nijedan od Amerikanaca nije uspio da postigne isto što i Španac – da pobijedi u prvih pet finala velikih turnira, dakle računajući i ostala najveća takmičenja.

Kurijer je seriju trijumfa na masterima prekinuo porazom u meču za pehare na Ju-Es openu 1991, dok je Čeng to isto uradio na Gren slem kupu u Minhenu, turniru koji je početkom devedesetih bio sličan završnom Mastersu i tada je imao najveći nagradni fond u istoriji.

S druge strane, da Alkarasovi startni uspjesi ne moraju mnogo da znače, najbolji je primjer Novak Đoković. On je prvo finale na mastersima, u Indijan Velsu 2007, izgubio pa ipak je rekorder u broju ovih titula. Nole je izgubio i prvo gren slem finale, na Ju-Es openu iste godine, pa ipak je sada, sa Rafaelom Nadalom, rekorder i po broju trofeja na ovom turnirskom nivou.

Isto važi i kada su u pitanju oreoli najmlađih šampiona. Čeng je sa 17 godina i 110 dana najmlađi gren slem pobjednik u istoriji, a poslije tog senzacionalnog trijumfa na Rolan Garosu 1989, nije podigao nijedan trofej na turnirima velike četvorke. Igrao je još tri finala, ali je uvijek otišao kući pognute glave, prenosi Sportklub.