(VIDEO, FOTO) Evans nerješiva enigma za crveno-bijele: Bivši igrač Igokee ugasio nade Zvezde za Top 10

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u neizvjesnoj završnici pred svojim navijačima od ekipe Žalgirisa u 26. kolu Evrolige.

Gosti su bili boljim rezultatom 93:91.

U utakmici punoj preokreta bolje se snašla ekipa Andree Trnkijerija i na krilima odličnog Kenana Evansa stigla do veoma važne pobjede.

Krenulo je efikasno na samom startu meča. Uglavnom se poentiralo iz reketa na početku duela, u ritmu u kojem se odlično snašao Luka Mitrović koji je odmah postigao 9 poena za crveno-bijele, dok su Lorencs Birutis i Kinan Evans stvarali probleme odbrani Zvezde te sa 6 poena stvorili prednost svome timu.

Druga dionica je krenula izuzetno tvrdo, teško se dolazilo do poena. Onda se pojavio odlični Smart koji je držao glavu iznad vode crveno-bijelima, ali na njegovu odličnu rolu odgovorio je Evans koji je nosio Žalgiris. Ponovo je uslijedio pad u igri, da bi u posljednja 2 minuta gledali brutalnu košarku gdje su se pojavili Nedović i Jago dos Santos sa pogocima za 3 poena i pokazali da se neće lako predati, te se na poluvremenu otišlo u rezultatskom egalu 45:45. Vrijedno pomena za istaći je odlično poluvrijeme Jaga dos Santosa koji je imao 10 poena i 9 asistencija u prvih 20 minuta meča.

Ulazak u drug poluvrijeme je obilovao odličnim potezima. Zvezda se držala na leđima odličnih Mitrovića i Jaga dos Santosa, uspjela i da povede, ali odmah bih se uključio odlični Kinan Evans i vratio prednost svome timu. Zvezda je u trećoj četvrtini primila čak 5 trojki.

Posljednja četvrtina donijela nam je vrhunsku košarku, Zvezda je odlično startovala, ali je ponovo bivši igrač Igokee vraćao prednost Žalgirisu i na kraju donio veliku pobjedu koja produbljuje nade Zelenima iz Kaunasa za borbu u plej ofu. Na kraju je bila jedna diskutabilna odluka kada je već pomenuti Kinan Evans gazio liniju u dijelovima meča kada se lomila utakmica, ali su sudije ostale pri svojoj odluci sudile dva slobodna bacanja

Najefikaksniji u redovima pobjedničke ekipe su bili Kinan Evans sa 25 poena, te Rolands Šmits sa 13 poena, dok su kod Crvene zvezde bolji od ostalih bili Jago dos Santos sa 21 poenom i Luka Mitrović sa 15 poena.

Crveno-bijeli su sada na skoru od 10 pobjeda i 16 poraza.

Crvena zvezda u narednom kolu gostuje u Minhenu ekipi Bajerna, dok će Žalgiris dočekati Olimpijakos u Kaunasu.

TOK MEČA

Crvena zvezda-Žalgiris 91:93

40. minut Zvezda na kraju ipak poražena i sve je dalje od plej-of zone.

38. minut Odlična košarka i dalje, Žalgiris odličnim šutem za 3 održava prednost.

36. minut I dalje se isto nastavlja, Zvezda kada uspije iole da se vrati u meč, pojavi se fantastični Evans koji to sve poništi i vrati prednost svojoj ekipi.

34. minut Konsolidovao se Žalgiris nakon tajm-auta, Kinan Evans se ponovo pojavljuje kada je teško. Pogodio je sve sa bacanja. Gilespi je sada vezao nekolike greške.

32. minut IDEALAN POČETAK POSLJEDNJE ČETVRTINE Odigrala je Zvezda odličnu odbranu vezala četiri poena i ponovo povela. Gilespi zakucava uz faul za opšti delirijum u Areni, Zvezda ima prednost. Tajm-aut Žalgiris.

Kraj 3/4

30. minut Ponovo je Zvezda pojačala ritam pred kraj četvrtine, ali se Litvanci uvijek nekako izvuku i ostanu u prednosti, prije svega zahvaljujući odličnom Evansu koji je jednostavno nezaustavljiv. Čeka nas odlučujućih 10 minuta meča.

28. minut Vezala je Zvezda preko Gedraitisa i Jaga dvije trojke i preokrenula. Trinkijeri je odmah reagovao tajm-autom.

26. minut Reagovali su crveno-bijeli odlično iz tajm-auta, napadi su mnogo smisleniji, ali i Žalgiris odgovara istom mjerom. Odlična košarka se nastavlja.

24. minut Odličan intenzitet se nastavio. Sada visoki igrači obje ekipe imaju inspiraciju. Mitrović i Šmits imaju poenterski duel. Ulanovas pogađa trojku, pa je Sferopulos zvao tajm-aut.

22. minut Krenulo je odmah silovito na startu. Bolomboj i Gedraitis su postigli poene za Zvezdu, ali Žalgiris postiže 2 trojke zaredom.

Kraj 2/4

20. minut Pred kraj poluvremena viđena je rovovska borba. Crveno-bijeli su se vratili na kraju na krilima odlične energije Nedovića i Jaga. Imali su Zeleni iz Kaunasa odgovor u vidu Evansa i Samnera. Očekuje nas sigurno uzbudljivih 20 minuta u nastavku.

18. minut Teška košarka za gledanje, napadači su totalno stali. Do poena se uglavnom stiže sa bacanja.

16. minut Kako igra Džavonte Smart u ovim mometnima, najbolja utakmica dosada u Zvezdi. Postigao je 9 poena i digao saigrače i publiku na noge. Ali odmah uzvraća nevjerovatni Kenan Evans koji postiže svoju 3 trojku. Tajm-aut Sferopulos.

14. minut Čista improvizacija u napadu i sa jedne i sa druge strane u ovim momentima, Samner na svoj individualni kvalitet veže 5 poena za Žalgiris.

12. minut Tvrd poečtak druge dionice, jedino je Smart za Zvezdu uspio da nađe put do koša.

Kraj 1/4

10. minut Pred kraj četvrtine Zvezda se konsolidovala i vratila meč u egal. Žalgiris ima minimalnu prednost .

8. minut Nikako Zvezda da iskoristi promašaje Litvanaca, pogodio je Luka Mitrović, ali je Gedraitis iz Žalgirisa vratio istom mjerom. Ušao je i Smart za Zvezdu i odmah pogodio.

6. minut Reagovala je Zvezda nakon tajm-auta odbranom i poenima u kontri Rokasa Gedaitisa, ali Lekavičijus uzvraća trojkom.

4. minut Odlično je otvorio Žalgiris meč, razigrao se Kinan Evans u redovima Zelenih, Zvezda pokušava preko Jaga i Neodvića.

2. minut Krenuo je meč efikasno, Nedović je pogodio trojku i Mitrović iz reketa poentirao za Zvezdu, dok je Birutis otvorio sa 4 poena za goste.

UOČI MEČA

Što se tiče zdravstvenog biltena, grčki stručnjak neće moći da računa na odavno povrijeđenog Nikolu Topića, kao i Miloša Teodosića, dok je nastup kapitena Branka Lazića i dalje pod znakom pitanja. U Zvezdu je ove sedmice stigao i Trej Tompkins, ali on i dalje nije spreman za napore kakve Evroliga zahtijeva.

Janis Sferopulos je istakao koncetraciju kao ključ u duelu sa Litvancima.

– Oni (Žalgiris) su u dobrom momentumu, dobrom ritmu, pobijedili su tri od posljednje četiri utakmice, pa je za nas bitno da budemo veoma koncentrisani , primarno dobra odbrana, da kontrolišemo utakmicu dobrom odbranom. I u napadu da vidimo šta pokušavaju da urade i igramo pametno protiv svih poteškoća u koje će nas staviti. Igraju sada na drugačiji način u odnosu na prvi meč, moramo biti pametni, da čitamo – rekao je strateg crveno-bijelih.

Na drugoj strani, Andrea Trinkijeri je uoči meča ocijenio da ih očekuje velika utakmica, te u superlativima pričao o Zvezdi.

– Biće utakmica u kojima ćemo morati da pronađemo sve moguće načine kako da se prilagodimo situacijama na terenu i pronaći prave alate za postavljanje temelja za pobjedu. Možda ti treba velika odbrana, možda ti treba veliki napad, možda su potrebne posebne situacije, igrači koji ne igraju po sistemu na određenim mjestima. Biće to vrlo teška utakmica, ali želim da vidim prilike koje će nam dati, a ne poteškoće. Igraćemo protiv jako dobre ekipe, s puno talenta, doveli su još jednog novog igrača. Crvena zvezda se ne predaje i nastavlja da sanja o Top 10 – zaključio je Italijan.