(VIDEO) ZA ISTORIJU I PAMĆENJE Luka Dončić upisao tripl-dabl za poluvrijeme i srušio rekord legendarnog Lerija Birda

Luka Dončić je imao 40 poena, 11 skokova i 10 asistencija odigravši samo tri četvtine, a došao je i do svog prvog karijernog tripl-dabla u prvom poluvremenu, u pobjedi Dalas Maveriksa nad Jutom od 147:97.

Dončić je prvi igrač u istoriji koji je za poluvrijeme došao do tripl-dabla sa ubačenih bar 25 poena.

Dončić je imao svoj 60. tripl-dabl u karijeri, prestigao je Lerija Birda i došao na deveto mjesto na vječnoj listi.

– Prilično nevjerovatno – rekao je Dončić, koji je prvi put stavio tanku traku za glavu samo nekoliko dana nakon što je prvi put postao otac., pa dodao:

„Ne znam šta da kažem, iskreno. Svi znamo ko je bio Lari Bird, tako da je prilično posebno.”

Dončić je šutirao 14 od 25 iz igre, 6 od 12 za tri. Igrao je 32 minuta, malo iznad prosjeka po utakmici.

– Mislio sam da će ići do 50-20-20 – rekao je Tim Hardavej mlađi.

Dončić je u posljednjih minut i po druge četvrtine ušao sa 29 poena, devet skokova i devet asistencija. Uzeo je skok na 1:11 nakon promašenog slobodnog bacanja Džordža. Dvanaest sekundi kasnije, dodao je loptu ka Dereku Lajvliju II, čije je zakucavanje donijelo 10. asistenciju.

Bio je to prvi tripl-dabl od 25 poena u prvom poluvremenu u istoriji NBA lige.

Dončić je priznao da je i on bio svjestan svojih brojeva u završnim minutama poluvremena.

– Htio sam da upišem posljednju asistenciju i uspio sam – rekao je on.

Bila je to utakmica Maveriksa sa najboljim rezultatom ove sezone i dva poena manje od njihove najbolje utakmice ikada u regularnom dijelu, prenosi Sportal.

Dalasovo vođstvo od 52 poena u završnim minutama bilo je jedan poen manje od rekorda franšize postavljenog u novembru 2014. u pobjedi nad Filadelfijom sa 123:70. Maveriksi su šutirali 55,4% iz igre, to je najbolji skor u sezoni.

Ušli su u igru kao lideri u NBA sa prosjekom od 15,9 trojki po utakmici i pogodili 22 od 49.  Za Džezere je to bio drugi najgori poraz u franšizi iza poraza od 56 poena od Milvokija (158:102) u martu 1979.

„To je bio apsolutno užasan nastup“, rekao je trener Džeza Vil Hardi.

„Činilo se kao da se Maveriksi kreću drugačijim tempom nego mi od početka do kraja.

Dončić je prvo poluvrijeme završio šutirajući 10 od 17 iz igre, 6 od 10 za 3 poena. On je 60. tripl-dabl ostvario na 349 utakmica regularne sezone, a Bird je igrao 897 mečeva.