(FOTO) Veseli junak derbija: Barselona u fantastičnom El Klasiku nanijela Realu tek 2. evroligaški poraz

Košarkašoi Barselone u derbiju 18. kola Evorlige nanijeli su tek treći poraz Real Madridu u svim takmičenjima.

Katalonci su u El Klasiku odigranom u prepunoj „Blaugrani“ savladali Kraljevski klub rezultatom 83:78, a ključna je bila serija 16:0 u finišu treće i početkom posljednje dionice za drugi neuspjeh aktuelnog šampiona Evrope u elitnom klupskom takmičenju.

Real je i dalje suvereno prvi sa učinkom 16-2, dok je Barsa, koja je u meč ušla sa tri poraza u posljednje četiri utakmice, treća sa skorom 12-6.

Madriđani su lepršavom i atraktivnom igrom dominirali u prvom poluvremenu, imali su uglavnom izumeđu četiri i osam poena prednosti, ali su domaći početkom treće dionice pokazali reakciju koja je kulminirala več pomenutom serijom.

Tek što je počela posljednja četvrtina, kod rezultata 62:62 umalo su se potukli Serhio Rodriges i Nikolas Laprovitola, a sudijska odluka da obojici pokažu nesportske lične greške, iako je Španac inicirao incident, probudila je publiku u „Blaugrani“.

Katalonci su zaigrali kao u transu i serijom 16:0, u kojoj je sjajni Nikola Kalinić postigao trojku i bukvalno dirigovao igrom svog tima, u 35. minutu su došli do maksimalnih 12 poena prednosti – 74:62. Srbin je to tog trenutka van linije 6.75 metara šutirao 3/3.

Madriđani su brzom serijom 6:0 uspjeli da prepolove minus, ali je Džabari Parker nakon sjajnog dodavanja Kalinića do Laprovitole i potom asistencije Argentinca zakucavanjem zaustavio nalet gostiju.

Pokušavao je Real da se vrati, uvek im je nedostajala još jedna dobra odbrana, a duel je definitivno prelomila trojka Laprovitole za 83:75 na minut i 24 sekunde pre kraja za prvu pobedu Barselone protiv najvećeg rivala u četvrtom duelu ove sezone.

Igrač meča je bio Jan Veseli, koji je postigao 27 poena uz četiri skoka.

Kod Real Madrida je najbolji bio Džanan Musa sa 19 poena, dok je Mario Hezonja jedini bio još dvocifren pored njega sa 16 poena uz 5 skokova.