Fudbal

Kako bi izgledala idealna, a koja je grupa smrti za "Orlove" na putu do EP? Ovo su svi šeširi za žrijeb

Na Evropsko prvenstvo 2024. godine će se plasirati po dvije proplasirane reprezentacije iz svake kvalifikacione grupe, dok će preostala tri učesnika biti poznata nakon baraža.

Kako bi izgledala idealna, a koja je grupa smrti za "Orlove" na putu do EP? Ovo su svi šeširi za žrijeb
FOTO: FUDBALSKI SAVEZ SRBIJE

Srbija nije igrala na kontinentalnom šampionatu od 2000. godine i prvenstva održanog u Belgiji i Holandiji. Tačnije, tada se zemlja još zvala SR Jugoslavija, a na narednih pet nije bilo Srbije!

Posljednja šansa propuštena je u baražu sa Škotskom. U međuvremenu, ostvaren je plasman na čak četiri Mondijala, 2006. u Njemačkoj, 2010. u Južnoafričkoj republici, 2018. u Rusiji i 2022. u Kataru. 

UEFA je odlučila da uoči žrijeba kvalifikacija rasporedi sve selekcije u šest šešira. Prilikom izvlačenja za Evropsko prvenstvo 9. oktobra u Frankfurtu naći će se ukupno 53 reprezentacije, s obzirom na to da Njemačka kao domaćim ima osiguran direktan plasman, dok je Rusija suspendovana i nema pravo nastupa. 

Kvalifikacije će se odvijati u deset grupa, od kojih će sedam biti sa po pet selekcija, a tri sa po šest selekcija. Za određivanje šešira UEFA je uzela konačni poredak u tek završenom izdanju Lige nacija, prema kojem je Srbija ostvarila plasman u A diviziju, ujedno i izborila mjesto u drugom šeširu. 

Samim tim, Orlovi su već izbjegli dvije veselile, koje su zbog slabijh rezultata pale u drugi šešir: Francusku i Englesku. Od žrijeba će naravno mnogo zavisiti, svakako bi bilo lakše igrati sa Mađarskom ili Poljskom, nego na primjer sa Hrvatskom ili Italijom iz prvo šešira. Potencijalna “mina” u trećem šeširu je Ukrajina, u četvrtom su to Grčka i Turska… 

Čini se da bi idealna grupa za Srbiju bila ona u kojoj bi bile Mađarska (Poljska), Jermenija, Farska ostrva i Gibraltar, daleko teže bi bilo na primjer sa Italijom, Ukrajinom, Turskom i Slovačkom, to bi bila grupa smrti…

FOTO:
FOTO:

Prvi šešir će biti podijeljen u dvije podgrupe i to onu sa učesnicima finala te onu sa preostalih šest najboljih reprezentacija iz Lige A Lige nacija. Zemlje učesnice finala biće automatski raspoređen u grupe sa po šest reprezentacija. Šeširi dva, tri, četiri i pet broje po deset reprezentacija, dok su u šestom šeširu tri reprezentacije, prenosi Sportklub

Prvi šešir: Holandija, Hrvatska, Španija, Italija, Danska, Portugal, Belgija, Mađarska, Švajcarska, Poljska. 

Drugi šešir: Francuska, Austrija, Češka, Engleska, Vels, Izrael, Bosna i Hercegovina, Srbija, Škotska, Finska.  

Treći šešir: Ukrajina, Island, Norveška, Slovenija, Irska, Albanija, Crna Gora, Rumunija, Švedska, Jermenija. 

Četvrti šešir: Gruzija, Grčka, Turska, Kazahstan, Luksemburg, Azerbejdžan, tzv. Kosovo, Bugarska, Farska ostrva, Sjeverna Makedonija. 

Peti šešir: Slovačka, Sjeverna Irska, Kipar, Bjelorusija, Litvanija, Gibraltar, Estonija, Letonija, Moldavija, Malta.  

Šesti šešir: Andora, San Marino, Lihtenštajn.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu