SKANDAL Vodili na poluvremenu, pa zbog rasizma odbili nastaviti meč

Fudbaleri Novog Zelanda odigrali su sinoć prijateljski meč sa reprezentacijom Katara u Austriji i pri rezultatu od 1:0 odbili da izađu na teren u drugom poluvremenu zbog rasističkog vrijeđanja svog fudbalera Majkla Boksala.

Majkl Boksal

Novi Zeland je poveo već u 17. minutu pogotkom novog fudbalera Crvene zvezde Marka Stamenića, a vrijeđanje Boksala je počelo nedugo zatim, navode iz tabora “ol-vajtsa”.

Majkl Boksal je igrač sa braon bojom kože, poreklom sa ostrva Samoe i reprezentacija je stala njemu u odbranu tako što su odbili da nastave utakmicu u kojoj austrijski sudija nije reagovao na uvrede fudbalera Katara.

– Majkl Boksal je vrijeđan na rasnoj osnovi tokom prvog poluvremena. Nikakva mjera nije preduzeta od strane sudije meča i zato smo se kao tim složili da ne izađemo na teren u drugom poluvremenu. Fudbalski savez Novog Zelanda u potpunosti podržava odluku ekipe i stoji u odbrani svog igrača. Nema mjesta rasizmu u našem sportu – napisali su iz tabora Novog Zelanda u saopštenju.

Pauzi između dva poluvremena prethodila je žustra rasprava kapitena Novozelanđana Džoa Bela i sudije, ali niko nije očekivao da će “ol-vajtsi” ostati u svlačionici nakon prvih 45 minuta.

Karlos Keiroz, Portugalac koji radi kao selektor Katara, rekao je da će ovaj događaj sigurno biti predmet istrage od strane FIFA-e.

– Fudbaleri Novog Zelanda su odlučili da napuste utakmicu. Dva fudbalera su na terenu razmijenili nekoliko riječi, a igrači Novog Zelanda su odlučili da podrže svog saigrača kao i mi našeg. Ovo je novo poglavlje u fudbalu, to je sigurno. Siguran sam da će ovaj slučaj biti pod istragom FIFA-e – rekao je selektor Katara Keiroz, prenosi Informer