FANTASTIČNI KURTOA ZA TROFEJ Real ne gubi u finalima Lige šampiona

Real Madrid je šampion Evrope! Španski tim je 14. put osvojio trofej i osmi put uzastopno slavio u finalima, a ova sezona kao da je bila predodređena za slavlje „kraljevskog kluba“, nakon što su izbacili PSŽ, Čelsi i Mančester siti.

Liverpul je u finalu imao više loptu u posjedu, uputio više udaraca prema gola i stvorio više šansi, ali u fudbalu su najbitniji golovi a Madriđanima je bio dovoljan jedan za slavlje. Real je svoju šansu iskoristio i onda imao i sjajnog golmana Tibo Kurtoa koji je izrastao u junaka meča.

Liverpul je u prvom poluvremenu imao nekoliko sjajnih prilika da dođe do prednosti. Prijetili su Englezi iz raznih pozicija a najbliži vođstvu su bili u 20. minuti nakon udarca Manea. Tada se istakao golman Reala Tibo Kurtoa koji je skrenuo loptu i uz pomoć stative uspio da sačuva svoju mrežu.

Pored toga Belgijanac je odbranio pokušaje Mo Salaha a Henderson je bio neprecizan.

Real nije prijetio do finiša a onda je zatresao mrežu. Karim Benzema je iskoristio smušenost odbrane Liverpula, a VAR je poništio gol zbog nedozvoljene pozicije francuskog napadača. Ova odluka će izazvati veliku polemiku jer se lopta odbila od Fabinja, igrača Liverpula.

„Crveni“ su nastavili sa pritiskom i u drugom dijelu i u momentima kad su imali potpunu terensku inicijativu uslijedila je kontra. Valverde je uspio da pronađe Vinisijusa koji je pogodio mrežu za vođstvo u 59.minuti

Pet minuta kasnije Kurtoa se istakao još jednom. Zaustavio je odličan udarac Mo Salaha. Golman Reala se istakao i u 82. minuti kada je opet bio uspješniji od Egipćanina i to dva puta.

Trener Real Madrida Karlo Anćeloti je ispisao istoriju osvajanjem ovog trofeja.

KRAJ

90.min -Šansa za Real, čekali su kontru i imali priliku da sve riješe, a Dani Sebaljos je sve zakomplikovao. Na kraju od svega samo korner. Još pet minuta sudijske nadoknade.

Mijenja i Anćeloti. Valverde napušta teren a ulazi Kamavinga.

82.min – Šta napisati osim opet sjajni Kurtoa. Njegova deveta odbrana i opet je zaustavio udarac Salaha. Real je imao priliku za kontru.

80. min -Kurtoa još jednom sjajno interveniše. Šutirao je Salah lopta je promijenila smjer, a golman Reala još jednom izbacuje u korner.

Odmah u sljedećem naletu Keita je loše reagovao nakon povratne lopte i poslao je loptu na tribine stadiona Francuska.

78.min – Jirgen Klop vrši izmjene i sve karte daje u napad. Nabi Keita i Firmino su ušli u igru.

69.min- Nova prilika za Liverpul. Ovaj put Madriđani su imali sreće, pa je Salah bio u teškoj situaciji i nije mogao da je pošalje u mrežu iskosa.

64. min -Fantastičan je Kurtoa! Golman Reala je odbranio sjajan udarac Salaha. Ulazi u igru Žota umjesto Diaza.

Prvi žuti karton na utakmici. Zaradio ga je Fabinjo (Liverpul).

59.min GOOOL Sjajna kontra Reala koju je krunisao Vinisijus. Najveći dio posla uradio je Valverde koji je uputio odlično dodavanje.

Engleski tim je krenuo još ofanzivnije i već 10 minuta se igra pred golom Reala.

Nastavljen je meč. Ponovo je Liverpul ekipa koja vrši pritisak na gol rivala.

Kraj prvog poluvremena

Liverpul je bio bolji u prvom dijelu , imao je pogođenu stativu i dvije šanse, a na drugoj strani Real je iz prvog napada zatresao mrežu. No nakon provjere gol Benzeme je poništen.

43.min – PONIŠTEN GOL Real je zatresao mrežu ali se Karim Benzema našao u nedozvoljenoj poziciji. VAR provjera je pokazala da je Francuz bio u nedozvoljenoj poziciji. Bila je ovo diskutabilna odluka jer je posljednji loptom igrao Fabinjo. Odbrana Liverpula je katastrfalno reagovala u ovoj situaciji.

41.min -Liverpul je bio u dobroj poziciji da dođe do prednosti. Prvo je pokušao Mane, a nakon kornera udarac je uputio Henderson.

Na finalu Lige šampiona su zajedno i selektor Srbije Dragan Stojković, kao i trener Crvene zvezde Dejan Stanković.

35.min -Opet prijeti Liverpul! Arnold je ubacio, Salah pokušao glavom da proslijedi loptu u mrežu, a Kurtoa još jednom uspješno hvata.

25.min -Prvi nalet Real Madrida. Vinisijus je dugom loptom tražio Benzemu i golman Liverpula je na vrijeme odnio loptu.

21.min -Stativa! Mane je sjajno šutirao i umalo donio prednost svom timu. Kurtoa je još jednom sjajno intervenisao.

16.min – Prva prilika na utakmici. Nakon prodora Arnolda, u šansi se našao Mo Salahi on je iz teške situacije šutirao a Kurtoa je bio na mjestu. Odmah zatim još jedan pokušaj Egipćanina.

10.min – Bez pravih prilika na stadionu Francuska.

Pritisak Liverpula na otvaranju utakmice.

Utakmica je napokon počela.

Igrači su na zagrijavanju a odluka je da start bude u 21.36. I dalje traju problemi na ulazima. Veliki broj navijača Liverpula sa kupljenim ulaznicama ne može da uđe.

Naime, pojedini navijači engleskog tima su preskočili ogradu i bez ulaznica ušli na stadion nakon čega je policija pojačala kontrole.

Tu je došlo do gužve i nervoze, a policija je tom prilikom koristila suzavac.

Na stadion je ušao i Rafael Nadal, koji je veliki navijač madridskog kluba. Pristutne su i brojne fudbalske zvijezde iz bivše Jugoslavije poput Dragana Stojkovića, Predraga Mijatovića, Zvonimira Bobana…

Finale Lige šampiona će da kasni jer je autobus sa igračima Liverpula upao u gužvu pa nije na vrijeme došao na stadion. Takođe čekaju se i gledaoci koji još ulaze na tribine a imaju karte.

Navodno policija je morala da upotrijebi suzavac kako bi rastjerala navijače Liverpula koji su pokušali da uđu bez karata.

Karlo Anćeloti je iznenadio i objavio sastav dva sata prije meča a u timu nema Luke Jovića.

REAL: Kurtoa – Karvahal, Militao, Alaba, Mendi – Kros, Modrić, Kazemiro, Valverde – Vinisijus, Benzema

Na klupi su Eden Azar, Marselo, Geret Bejl, Isko, Kamavinga, Lunjin, Naćo, Asensio, Lukas, Sebaljos, Marijano.

Jirgen Klop je donio konačnu odluku o tome ko će zaigrati u startnih 11 protiv Real Madrida i nema velikih iznenađenje.

Počinju očekivano u zadnjoj liniji, Tijago Alkantara je starter na sredini, a u napadu su tu i Mane i Dijaz, dok su Žota i Firmino na klupi.

Evo i sastava:

Alison – Aleksander-Arnold, Konate, Van Dajk, Robertson – Henderson, Fabinjo, Tijago Alkantara – Salah, Mane, Dijaz.

Real Madrid večeras igra za 14. titulu prvaka Evrope, Liverpul se bori za sedmu. Sastaju se timovi koji su kombinovano igrali 25 finala Lige šampiona .

Real Madrid je najtrofejniji evropski klub i rijetko gubi u finalima Lige šampiona – od 16 utakmica za titulu prvaka Evrope, izgubio je samo tri.

Dobio je posljednjih sedam, a nestvarna serija “kraljevskog kluba”, ali i cijela jedna era, počela je mitskim golom Predraga Mijatovića 1998. u Amsterdamu protiv Juventusa (1:0).

Real rijetko gubi u finalima, ali je posljednje izgubio od – Liverpula. Bila je 1981. godina kada su “redsi” slavili 1:0 golom Kenedija, a na klupi Mariđana sjedio Vujadin Boškov.

Istorija nastavlja da se poigrava, kada je Real pomenute 1981. izgubio od Liverpula, finale se igralo u Parizu.

Real ima priliku da ispiše istoriju, osvoji nestvarnu 14. titulu i duplira učinak koji ima najbliži pratilac u Ligi šampiona, Milan (sedam). Uz rame Milanu, međutim, večeras može da stane Liverpul. Klub iz grada Bitlsa igra za sedmi pehar prvaka Evrope, da potvrdi ono što je postao još 70-ih godina prošlog vijeka, fudbalska institucija nad institucijama.

-Obećavam da će moj tim pružiti maksimum, ne obećavam pobjedu. Ko to može da obeća? Reći ću samo da imamo dobre šanse – istakao je Karlo Anćeloti, koji ima priliku da postane prvi trener u istoriji sa četiri trofeja Lige šampiona.

Dva je osvojio sa Milanom, jedan sa Realom, a jedino finale izgubio je od – Liverpula, kada je sjedio na klupi Milana u čuvenom finalu u Istanbulu 2005.

– Ali pobjedio sam ih 2007”, podsjetio je Anćeloti na trijumf Milana nad Liverpulom u finalu 2007. u Atini (2:1).