(VIDEO) Derbiji u decembru su nešto posebno: Rijetko se dešavaju, ali su svi istorijski i legendarni

Nisu Crvena zvezda i Partizan tokom svoje bogate istorije mnogo puta igrali prvenstveni vječiti derbi u decembru, ne bi ni ove sezone da 9. kolo Superlige Srbije nije odloženo.

Ovako, u srijedu od 18 časova zatvoriće jesenji dio sezone u Superligi Srbije.

Biće to ujedno peti vječiti derbi koji se igra posljednjeg mjeseca u godini. Partizan je dva puta slavio, jednom Zvezda, dok smo u posljednjem susretu 2017. vidjeli neriješen rezultat (1:1).

Ono što je simptomatično kada su u pitanju derbiji Zvezde i Partizana u decembru jeste to da su čak dva od četiri istorijska – na jednom smo vidjeli najubjedljiviju pobjedu u istoriji, dok smo na drugom po prvi put vidjeli TV prenos.

Partizan je 6. decembra 1953. godine pobijedio Zvezdu rezultatom 7:1, što je i danas najubjedljivija pobjeda u vječitim derbijima. Poveli su crno-bijeli preko Stjepana Bobeka u 5. minutu, Kosta Tomašević je izjednačio u 12, da bi od 40. do 66. nominalni gost postigao još šest pogodaka. Kažemo nominalni, jer je Zvezda tada svoje mečeve kao domaćin igrala na stadionu JNA.

Upravo poslije te utakmice, Partizan je dobio nadimak “Parni valjak” koji je i dalje prisutan.

Sljedeći susret vječitih rivala u decembru viđen je 1965. godine. Zvezda je u 37. prvenstvenom derbiju slavila rezultatom 2:1. Poslije 20 godina od osnivanja, to je bio prvi duel crveno i crno-bijelih koji je direktno prenošen na televiziji.

Domaćin je bio Partizan, ali je meč odigran na stadionu Crvene zvezde, koji je samo dvije godine ranije otvoren. Povela je Zvezda u 12. minutu preko Miloševića. Na 2:0 povisio je Dragan Džajić u 58. minutu, da bi Pirmajer 11 minuta kasnije postavio konačan rezultat, piše Telegraf.

Za Zvezdu su tada igrali Krivokuća, Milićević, Jevtić, Vratnjan, Durković, Bekić, Džajić, Škrbić, Milošević i Šekularac, a sa klupe ih je predvodio Toplak. Crno-beli dres tada su nosili Šoškić, Jusufi, Damjanović, Bečejac, Rašović, Vasović, Bajić, Kovačević, Hasanagić, Pirmajer i Vislavski. Trener je bio Gegić, a igrali su još Ćurković i Davidović.

Te sezone Zvezda je oba puta pobijedila Partizan rezultatom 2:1, ali je šampion, na kraju, bila Vojvodina. Zanimljivo, iako je to bio istorijski derbi, video snimak sa tog meča nije bilo moguće naći.

Naredni vječiti derbi u decembru, 67. po redu, pripao je Partizanu koji je sa 3:1 slavio 1980. godine. Momčilo Moca Vukotić je bio dvostruki strijelac, gol za crno-bijele dao je i Zvonko Varga, dok je Srebrenko Repčić u finišu spasio čast crveno-bijelih.

Za Partizan su igrali: Zalad, Mašić, Babić, Živković, Stojković, Kaličanin, Trifunović, Klinčarski (Prekazi), Vukotić, Ješić, Varga (Smajić). Trener: je bio Toma Kaloperović. Crveno-bele boje su branili: Ljukovčan, Jelikić (Janković), Krmpotić, B. Đurovski (Jovin), Rajković, Jurišić, Šestić, Blagojević, Borovnica, Janjanin, Repčić. Trener: Branko Stanković.

Posljednji put, Zvezda i Partizan su snage u decembru odmjerili prije šest godina, kada su crveno-bijeli 13. decembra 2017. gostovali u Humskoj i u 84. minutu, golom Ričmonda Boaćija, izbjegli su poraz. Prethodno je Sejduba Suma u 61. sa bijele tačke doveo Partizan u vođstvo.