Fudbal

ČETVRTAK JE DAN ODLUKE Crvena zvezda dobila poziv u Superligu

Sljedeći četvrtak mogao bi da bude najvažniji dan u novijoj istoriji fudbala, Real Madrida i Barselone. A možda i Crvene zvezde.

ČETVRTAK JE DAN ODLUKE Crvena zvezda dobila poziv u Superligu
FOTO: FK CRVENA ZVEZDA

Posljednje ročište na Evropskom sudu pravde u slučaju evropske Superlige protiv Uefe, zakazanom za 21. decembar, donijeće konačni odgovor na pitanje ima li Evropska kuća fudbala pravo da drži monopol, odnosno da organizuje i komercijalizuje elitni fudbal na Starom kontinentu.

Razlog zašto u Madridu i Barseloni sa nestrpljenjem čekaju presudu najvišeg suda u Evropi vrlo je jednostavan – oba španska giganta mogla bi da dobiju enormne finansijske injekcije, vrijedne od po MILIJARDU evra!

Kako dobro obaviješteni katalonski list Mundo Deportivo piše, u slučaju da presuda ode u korist evropske Superlige, premostiće se jedna od posljednjih velikih prepreka na putu ka organizaciji takmičenja koje je prije tri godine, u momentu objave megalomanskog projekta, izazvalo brojne kontroverze i negodovanja u fudbalskom svijetu. Zbog snažnog otpora mnogih, prije svega naroda prema zatvorenom klupskom takmičenju inicijalna ideja je ugašena i praktično svi koji su bili potpisnici organizacije Superlige ogradili su se od iste. Svi osim Reala i Barselone.

Pročitajte još

Španski giganti ostali su do kraja vjerni promociji ideje o lansiranju potpuno novog klupskog takmičenja, pa će u slučaju pozitivnog raspleta na ročištu sljedećeg četvrtka biti i bogato nagrađeni. Naime, Mundo Deportivo navodi da Real i Barselona imaju klauzulu koja bi se aktivirala sa presudom u korist Superlige i na račune bi im se slilo po milijardu evropskih novčanica! To bi za oba kluba bila strašno važna finansijska injekcija, s obzirom da su i jedan i drugi pretrpani dugovima.

Vratićemo se na slučajeve dva najveća kluba u Španiji, prebacićemo se na dio priče oko novog projekta Superlige i gdje se tu nalazi Crvena zvezda. Mundo Deportivo piše da su vodeći ljudi Superlige spremni su da otvore takmičenje i u njega uguraju 60 klubova kroz više divizija. Najvažniji dio za nas je pri dnu autorskog teksta na sajtu Mundo Deportiva. Tu piše da već postoje kontakti sa potencijalnim učesnicima nove Superlige i da bi se tu našli “evropski klubovi sa pedigreom, ali koji više nisu u vrhu poput Crvene zvezde, Anderlehta, Fajenorda, PSV i portugalskih klubova“. Takođe se dodaje da bi eventualni pristanak za ulazak u ovaj projekat doneo značajnu finansijsku dobit svim klubovima. Koliku, ne zna se još. Ali treba uzeti u obzir sljedeće – investitori koji su spremni da poguraju realizaciju fudbalske Superlige, uložili bi petnaest milijardi evra, dok je vrijednost cijele priče veća od sto milijardi evra! Ogroman dio tog novca išao bi učesnicima, piše Mocart sport.

Uz konstataciju da i jedna i druga strana neumorno rade na tome da njihovo takmičenje bude ispred konkurentskog, razlaže se i sa kakvim adutima raspolaže UEFA. Čelnici UEFA i ECA na čelu sa Naserom Al Kelaifijem iz Pari Sen Žermena takođe zovu druge klubove i praktično skupljaju njihove potpise kako bi se isti obavezali da ostanu pri Uefinim okriljem, čak i pod uslovom da konkurent dobije parnicu. UEFA ima finansijsku potporu iz Katara i Superligi je spremna da parira organizacijom “Superlige šampiona“ koja bi bila oformljena u narednim godinama.

Sad da se vratimo na razloge zašto je četvrtak toliko bitan dan za španske velikene. Barselona je, podsjetimo, najviše osjetila posljedice zbog pandemije virusa korone, pa su dugovi preko noći narasli na preko milijardu evra, neki tvrde i preko milijardu i po, pa je jasno zašto Đoan Laporta – inače veliki protivnik Superlige isprva i neko ko je smatrao da bi to takmičenje uništilo fudbal, sve dok nije drastično promijenio ploču pošto se vratio na predsedničku funkciju pre dve godine – čeka kraj sudskog postupka kao ozebao sunce. Ni u Real Madridu ne cvijeta cvijeće, iako u javnosti ne postoji takav utisak. Florentino Peres već gotovo dvije decenije naginje ka organizaciji takmičenja nalik Superligi, a od pojave pilot projekta u vremenu kada je korona zavladala svijetom, bio je glavni zagovornik ideje uz sada već bivšeg prvog čovjeka Juventusa Andreu Anjelija. Real Madrid je takođe opterećen nagomilanim dugovima, ne treba zaboraviti da je Peres od investitora pozajmio preko milijardu evra za totalni remont stadiona Santjago Bernabeu, pa bi izuzetan priliv novca i te kako mogao da rastereti klupsku kasu bar na kraći period, a građevinskom magnatu dalo mogućnost da se zaista posveti daljem sklapanju novih Galaktikosa u kojem mnogi vide Kilijana Embapea i Erlinga Halanda.

S obzirom na sve prethodno napisano, apsolutno je jasno koliko bi presuda u korist UEFA naškodila Realu i Barseloni. I investitori okupljeni oko Superlige, ali i Aleksandar Čeferin sa njegovim saradnicima u Uefi ubijeđeni su da će se sve zavšiti povoljno po njih. Zbog toga je već napravljen dogovor da Superliga, odnosno UEFA, imaju pravo da već pet minuta nakon izrečene presude izađu u javnost sa saopštenjem u kojem bi proglasili pobjedu.

Za kraj, ako presuda ipak bude išla u korist Superlige, naglašava se, krenuće se u realizaciju projekta i tu više nema blefa. Novac je na bankovnom računu i samo se čeka rasplet na Evropskom sudu pravde u četvrtak.

Taj 21. decembar mogao bi da bude istorijski dan ne samo za fudbal, već i za sve nas koji smo na neki način u vezi sa sportom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu