U SUSRET MUNDIJALU (12) "Azurima" treći trofej, Miljanićev tim pukao po šavovima (FOTO, VIDEO)

Španci su Mundijal 1982. dočekali uz veliku nadu da bi i njihov nacionalni tim mogao da iskoristi domaći teren i možda se dokopa trona.

Ipak, na tom putu prema vrhu najjači su bili Italijani. Oni su imali ono što drugi rivali nisu, a to je napadač Paolo Rosi, koji je svojim golovima Italiju doveo do trećeg naslova u istoriji.

Na Mundijalu u Španiji prvi put su učestvovale 24 reprezentacije umjesto dosadašnjih 16.

Za razliku od Italije, reprezentacija Jugoslavije ili drim tim, kako su ih nazvali, doživio je poniženje.

Jugoslavija je u kvalifikacijama bila ispred Italije. Djelovala je Miljanićeva četa kao moćan stroj, spreman da samelje svaku prepreku ispred sebe, a onda kad ih je cijela država ispratila kao bogove, očekujući od njih rezultat, priredili su nam poniženje.

Mnogo stvari se izdešavalo po dolasku na Mundijal. Mediji su izvještavali da je atmosferu prvo pokvarila priča o ugovorima za kopačke. Naime, sponzor reprezentacije Jugoslavije bio je “Adidas”, a neki od ključnih igrača imali su ugovore s “Pumom”. Kad su u FSJ presudili da igrači igraju u “Adidasovim” kopačkama, uslijedio je bojkot. I sam selektor Miljanić se pitao zašto je zalaganje igrača na treninzima palo. Malo ko je htio da priča o ovoj temi.

Cijeli svijet i najveće zvijezde svjetskog fudbala složile su se da je Jugoslavija pokradena u meču protiv Španije, ali domaća stručna javnost nije štedila ni selektora Miljanića. On se držao tima koji je iznio kvalifikacije, ali koji nije funkcionisao u Španiji. Kažu, trebalo je mijenjati igrače. S tim su se složili i neki reprezentativci.

Prvu utakmicu Jugoslavija je odigrala bez golova protiv Sjeverne Irske.

Na red je došao meč protiv domaćina. Sve se otvorilo na našu stranu; poveli smo preko Ivana Gudelja u 9. minutu, a onda je danski arbitar uzeo stvari u svoje ruke. Lund Sorensen je jedan start Velimira Zajeca na 18 metara od gola svirao kao penal! Uzaludni su bili protesti naših igrača.

Španac Ufarte je šutirao preko gola, a Sorensen je odlučio da se kazneni udarac ponovi, uz obrazloženje da se golman Pantelić kretao po gol liniji! Drugi penal izveo je Huanito, koji je bio siguran. U 67. minutu Saura je postigao drugi gol i to je bio kraj nade za Jugoslaviju.

“Jugosloveni su pokradeni”, bio je najčešći naslov u svjetskim medijima. Euzebio je otišao korak dalje i rekao “da penala za Španiju nije bilo i da je Sorensen pogurao domaćina i tako drastično oštetio Jugoslaviju”.

Prije posljednjeg kola Jugoslavija je imala jedan, Sjeverna Irska dva, a Španija tri boda.

Jugoslavija je treću utakmicu odigrala protiv Hondurasa, koju smo pobijedili nakon penala koji je izveo Vladimir Petrović Pižon. Ovaj meč odigran je dan prije onog između Španije i Sjeverne Irske. Tako su uoči ovog duela Jugoslavija i Španija imale po tri boda, a Sjeverni Irci bod manje. Trebala im je pobjeda kako bi oni i Španci otišli dalje. Pogađate, pobjedila je Sjeverna Irska sa 1:0 i tako su oni bili prvi u grupi, Španija druga, dok su Jugoslavija i Honduras ispali.

U grupi A Poljska i Italija su prošli dalje, iz grupe B dalje su otišli SR Njemačka i Austrija, u C grupi Belgija i Argentina, a u D grupi Engleska i Francuska. Brazil i SSSR su pokorili grupu F.

Formirane su četiri grupe sa po tri ekipe, a pobjednici ovih grupa plasirali su se u polufinale. Bili su to Italija, SR Njemačka, Francuska i Poljska.

Italija je na putu do polufinala u odlučujućoj utakmici savladala Brazil sa 3:2, a sva tri gola postigao je Paolo Rosi. Ovaj sjajni napadač bio je i strijelac oba gola u polufinalu protiv Poljske.

SR Njemačka je tek poslije penala i velikog povratka u drugom polufinalu eliminisala Francusku predvođenu Mišelom Platinijem.

U regularnom toku susret je završen rezultatom 1:1. U produžecima Francuska je stigla do prednosti od 3:1 preko Trezora i Žiresa, ali su se uporni Nijemci vratili preko Rumenigea i Fišera.

U finalu, na “Santijago Bernabeu”, Italija je povela preko Paola Rosija u 57, da bi tri minuta kasnije Tardeli postigao i drugi gol. Altobeli je u 81. minutu riješio sve dileme, a Brajtner je u 83. minutu samo ublažio poraz.

Italija je tako postala druga reprezentacija, poslije Brazila, koja u svom vlasništvi ima tri titule svjetskog šampiona.

Statistika

U 52 utakmice postignuto je 146 golova ili 2,81 po utakmici.

Titulu najboljeg strijelca ponio je Paolo Rosi sa šest golova, a italijanski golgeter bio je i najbolji igrač prvenstva.

Mečeve je gledalo 1.856.277 gledalaca ili 35.698 u prosjeku po utakmici.

Raniji tekstovi

U SUSRET MUNDIJALU (1930) Porođajne muke novog takmičenja, Urugvaj prvi šampion (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1934) Evropsko četvrtfinale, Italijani obradovali Musolinija (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1938) Italija sačuvala tron, čudan potez Brazilaca u polufinalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1950) Urugvajci utišali 200.000 ljudi na Marakani (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1954) Nijemci ukrotili “Laku konjicu”, golovi padali svakih 16 minuta (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1958) Pele razbio prokletstvo Brazila, Nijemci ponovo kobni za Jugoslaviju (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1962) Šekularac očarao planetu, brazilska rapsodija u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1966) Englezi dosanjali titulu sumnjivim golom u finalu (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1970) Brazilu treća titula, prve izmjene i žuti kartoni (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1974) Domaćinu tron, raspršeni snovi Jugoslavije u SR Njemačkoj (FOTO, VIDEO)

U SUSRET MUNDIJALU (1978) Šampionat kontroverzi, i Argentinci ubrali “lale” (FOTO, VIDEO)