ISTORIJA U LIONU Mladi Francuz najmlađi ovogodišnji osvajač ATP turnira (FOTO)

Pomalja se nova zvijezda u muškom tenisu - mladi Francuz Artur Fis. Ovaj 18-godišnjak osvajač je ATP 250 turnira u Lionu, budući da je u subotnjem finalu sa 2-0 bio bolji od Argentinca Fransiska Serundola, četvrtog nosioca.

Artur Fis

Po setovima bilo je 6:3, 7:5 za Fisa, 112. igrača ATP liste. Bio je to prvi ATP turnir za tinejdžera iz Bondufla.

Fis je ovom titulom postao najmlađi ATP šampion u 2023. godini i najmlađi Francuz sa titulom u singlu još od 2005. godine, a od ponedjeljka će ostvariti plasman u prvih 100 igrača svijeta.

Preostala dvojica tinejdžera-osvajača titule u tekućoj sezoni su Karlos Alkaraz i Holger Rune – obojica top 10 igrači.

Finalni meč trajao je 94 minuta, a u prvom setu je presudio šesti gem, u kojem je prilično sigurni Fis napravio brejk u šestom gemu. U drugom setu je bilo uzubudljivije – od trećeg do sedmog gema vidjeli smo četiri gema u nizu u kojima je bolji bio riterner. Ipak, pri rezultatu 6:5 Fis koristi drugu brejk-loptu, a potom i osvaja turnir iskoristivši prvu meč-loptu na svoj servis, navodi Sport klub.

Na nevjerovatan način je Fis došao do titule – u osmini finala je slavio pošto je njegov rival Mikael Imer diskvalifikovan zbog udaranja sudijske stolice reketom. Zatim mu je u četvrtfinalu predao Feliks Ože-Alijasim, a u polufinalu je dvaput morao da proslavlja pobjedu protiv Brendona Nakašime. Poslije prve proslave ustanovljeno je da je došlo do pogrešne odluke sudija, pa je morao da odigra još deset minuta. Na kraju je ipak stigao do prvenca u svojoj državi.