(VIDEO, FOTO) ODLUČILI PENALI Arsenal sa bijele tačke do četvrfinala, Raja odveo Tobdžije među 8 najboljih

Fudbaleri Barselona i Arsenala plasirali su se u četvrfinale Lige šampiona.

Arsenal - Porto

Katalonci su u osmini finala eliminisali Napoli, dok su Tobdžije bile bolje od Porta.

Nakon 1:1 u Italiji Barselona je pred svojim navijačima slavila s 3:1, dok je Arsenal nakon poraza u Portugalu na Emiratima bio bolji tek nakon penala. 1:0 je bilo nakon 120 minuta igre, ali je Arsenal nakon penala slavio s 4:2. Junak je bio golman David Raja koji je odbranio dva penala.

Arsenal se nije pokazao u najboljem svjetlu u prvom meču u Portugalu i želio je da se iskupi pred svojim navijačima. Tobdžije su krenule sa napadama od prve minute, ali nije bilo prave prilike na Emiratima. Kako je vrijeme odmicalo Porto se budio i pritisak domaćina je bio sve blaži. Međutim četa menadžera Mikaela Artete nije htjela na odmor sa nulom. Za pogodak u prvom poluvremenu najzaslužniji je Martin Edegard koji je poslao fantastičnu loptu u šesnaesterac kroz trojicu igrača Porta i Leandro Trosar nije imao mnogo problema da postigne pogodak.

Napadao je Arsenal u nastavku meča čak je i postigao pogodak, ali je sudija ipak svirao faul u napadu. Kai Haverc je jurio loptu iza Pepea, izvršio je pritisak i ona je došla do Edegarda koji je pogodio mrežu. Međutim, sudija Klermon Turpan je vidio prekršaj nad Pepeom ili golmanom, te je poništio pogodak Arsenala.

Ipak nakon londonskih 90 minuta nije bilo konačnog pobjednika jer je i Arsenal slavio s 1:0 pa su se igrali produžeci. Nismo vidjeli pogotke u 30 minuta igre pa je Arsenal do četvrtfinala došao nakon boljeg izvođenja penala.

Fantastičan meč smo vidjeli u Španiji. Niko nije imao prednost iz prvog meča, a kako više ne važi pravilo gola u gostima Barselona je morala da napadne od prve minute. Stezali su Katalonci obruč oko gola gostiju i sve im se isplatilo u nešto više od 60 sekundi. Prvo je Fermin Lopez u 15. minutu načeo Napoli, a u 17. miunut Žoao Kanselo. Nastavila je Barselona sa napadima i činilo se da će se Napoli raspasti. Međutim borbeni Italijani su uzvratili udarac u 30. minutu preko Amira Rahmanija i tada je postalo jasno da se prvak Italije neće predati bez borbe.

Barselona - Napoli

Barselona je nakon odmora bila svjesna da ima rezultat koji je vodi dalje pa više nije igrala toliko ofanzivno. Napoliju je trebao pogodak za produžetak, ali u prvom dijelu drugog poluvremena pravu priliku nisu uspjeli da naprave. Bilo je nekoliko polušansi, ali mreža domaćina se nije tresla. S druge strane Barselone je sredinom drugog poluvemena postigla pogodak, ali je on poništen zbog ofsajda. Ipak da vidimo pogodak u drugom poluvremenu pobrinuo se Robert Levandovski golom u 83. minutu meča. Imao je Napoli nekoliko sjajnih prilika nakon ovog gola, ali nije uspio da postigne gol.

Barselona je ipak pokazala da je klasa za Napoli koji nakon titule prvaka Italije iz prošle sezone, ove ne igraju na istom nivou.

TOK MEČA

Arsenal – Porto 1:0 (Trosar 41. minut)

Barselona – Napoli 3:1 (Lopez 15. minut, Kanselo 17. Levandovski 83. – Rahmani 30. minut)

4:2: Galeno je promašio za Porto, tačnije odbranio je Raja i Arsenal je u četvrtfinalu.

4:2: Za Arsenal pogađa Deklan Rajs

3:2: Gol Marka Grujića

3:1 Saka je siguran, Arsenal je pred četvrfinalem.

2:1: Raja brani i Arsenal ima prednost, promašio je Vendel.

2:1: Arsenal ponovo vodi strijelac je Kai Haverc.

1:1: strijelac za Porto je Pepe Akino.

1:0: vodi Arsenal, strijelac Edegard.

Penali

Kraj produžetaka, penali će odlučiti pobjednika u Londonu.

110. minut: Saka je imao najbolju priliku za Arsenal u produžecima, ali gola nema.

106. minut: Počeo je drugi produžetak.

Kraj prvog produžetka u Londonu, nismo vidjeli ozbiljnije prilike.

91. minut: Počeo je prvi produžetak u Londonu.

Nakon 90 minuta igre u Londonu nije poznat četvrtfinalista. Igraju se produžeci.

Kraj u Španiji, Barselona je u četvrtfinalu.

83. minut: GOOOOL Barselona rješava pitanje prolaznika u četvrtfinale! Prelijepa akcija, kao iz udžbenika izabranika Ćavija Ernandeza. Na malom prostoru izigrali su popularnom tika-taka igrom protivnika. Serđi Roberto našao je samog Roberta Levandovskog koji postiže gol u praznu mrežu.

83. minut: Velika šansa za Gabrijela Žesusa, ali gola nema. Sve smo bliži produžecima u Londonu.

77. minut: Sjevnula je kontra Barselone, ali se čini sa je Rafinja bio sebičan. Dugo je vukao loptu i onda kada je trebao sa uposli Kansela šutirao je direktno u Mereta

68. minut: Barselona je postigla pogodak, ali je signaliziran ofsajd. Nakon kornera Levandovski je štutirai glavom, Meret je odbio loptu do Jamala koji je postigao gol, ali je bio u ofsajdu.

67. minut: Arsenal je postigao gol koji je na kraju poništen zbog faula u napadu. Dosta će se pričati o ovoj situaciji.

67. minut: Napoli je preuzeo inicijativu. Italijanski predstavnik sve češće dolazi do protivničkog šesnaesterca, ali za sada bez prave prilike

55. minut: Sjajna prilika za Barselonu. Kanselo je izmiješao odbranu Napolija, poslao loptu do Rafinje koji je pogodio pravo u golmana Mereta.

54. minut: Nema promjena rezulata ni u Londonu ni u Barseloni. Gosti moraju da jure rezultat.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme na oba meča.

Poluvrijeme u Barseloni

Poluvrijeme u Londonu

41. minut: GOOOOL Arsenal je poveo sa 1:0. Kakvu loptu je uputio Edegard prema Trosaru koji nije imao problema da zatrese mrežu gostiju. Potez Norvežanina je ostavio bez daha.

38. minut: Nakon furioznih 30 minuta u Španiji ritam je malo opao. Napoli kroz pas igru pokušava da dođe do gola Barselone.

37. minut: Bez pravih prilika u Londonu. Porto ima prednost iz prvog meča i Arsenal mora više da napada ukoliko želi da anulira prednost tima iz Portugala.

30. minut: Napoli smanjuje vođstvo Barselone! Prva prava prilika Italijana i odmah pogodak. Jako lijepo je Politano sa desne strane ubacio loptu u kazneni prostor, tu se našao sam Amir Rahmani i pogodio suprotan ugao

28. minut: Arsenal je bio opasan u prvom dijelu prvog poluvremena, ali kako vrijeme odmiče Porto igra sve bolje i postaje opasan pred golom domaćina.

25. minut: Nova šansa za Barselonu, Napoli djeluje potpuno inferiorno. Kanselo je posebno raspoložen večeras, a sada je sa lijeve strane loptu povukao u sredinu i opalio sa oko 25 metara, ali lopta odlazi preko gola

17. minut: GOOOOOL 2:0 za Barselonu. Samo minut nakon prvog gola ponovo se trese mreža Napolija, ovaj put strijelac je bio Kanselo. Fenomenalna kontra u izvedbi Jamala koji je vukao loptu preko 50 metara, pronašao samo Rafinju koji pogađa stativu, a lopta se odbija do Žoao Kansela koji postiže pogodak.

15. minut: GOOOOOL Barselona vodi s 1:0, strijelac prvog gola na meču bio je Fermin Lopez. Sjajno je po lijevoj strani probio Žoao Kanselo, proigrao Rafinju koji je uputio loptu u kazneni udarac, a Ferminu je ostao lakši dio posla.

13. minut: Još jedna odlična prilika za Arsenal koji je počeo mnogo agresivnije nego u prvom meču. Od svega prvi korner za Tobdžije.

8. minut: U Španiji dinamična utakmica, ali mreže miruju.

4. minut: Prva prilika za Arsenal u Londonu, ali udarac Vajta glavom ide preko gola.

1. minut: Počele su utakmice.

Sastavi

Barselona – Napoli, prvi meč 1:1

BARSELONA: Ter Štegen – Kunde, Arauho, Kubarsi, Kanselo – Lopes, Kristensen, Gundogan – Jamal, Levandovski, Rafinja

NAPOLI: Meret – Di Lorenco, Rahmani, Žuan Žezus, Rui – Angisa, Lobotka, Traor – Politano, Osimen, Kvarachelija

Arsenal – Porto, prvi meč 0:1

ARSENAL: Raja – Vajt, Saliba, Gabrijel, Kivior – Edegor, Rajs, Žoržinjo – Saka, Haverc, Trosar

PORTO: Kosta – Mario, Pepe, Otavio, Vendel – Varela, Niko – Konseisao, Pepe, Galeno – Evanilson

Riječ trenera

Čavi Ernandez se nalazi u vrlo neugodnoj poziciji, klupa mu se odavno drma, a već je poznato da na kraju sezone odlazi. Pitanje je samo da li će dočekati kraj sezone.

Čavi Ernandez

– Imamo priliku da se poslije četiri godine plasiramo u četvrtfinale Lige šampiona. Igramo pred našim navijačima, imamo kadrovskih problema, ali to ne bi trebalo da nam bude izgovor. Moramo ovu situaciju da okrenemo u našu korist. Ne postoji strah od neuspjeha. Želimo da pokažemo da smo na dobrom putu – rekao je Čavi.

Tradicija

Tradicija međusobnih susreta je na strani Barselone. Ova dva tima su se isključivo susretala u nokaut fazama. Zanimljivo je da im je ovo treći dvomeč, a svaki put je prvi meč završen 1:1. U prvom dvomeču je u revanšu Barselona kod kuće slavila s 3:1, dok je Napoli u drugom dvomeču na svom terenu u revanšu slavio s 4:2.

Statistika

Arsenal je odličan u odbrani i tim je sa najmanje primljenih golova (5) i samo su Inter i Real Sosijedad čvršći u defanzivi.

Tobdžije dominiraju i po drugim statističkim parametrima – treći su po procentu tačnih dodavanja (89,2 odsto), a peti po posjedu lopte (57,3 odsto vremena). Porto je među najopasnijima po broju šuteva u okvir gola protivnika – treći je u Ligi šampiona sa 43 pokušaja. Više su tamo gdje treba gađali samo Siti i Real.

Ovo će biti i duel dvojice najboljih asistenata aktuelne sezone Lige šampiona – Bukajo Saka iz Arsenala i Portov Galeno. Obojica su po četiri puta dodala loptu saigračima koji su postigli pogodak.

Prije utakmice koja je odigrana 21. februara, Arsenal i Porto su posljednji put odmjerili snage 2010. godine, kada je engleski tim eliminisao Portugalce takođe u osmini finala Lige šampiona. Porto je imao prednost od 2:1 nakon prve utakmice, ali je na Emirejtsu doživio težak poraz od 5:0.

Oba tima su upisala po trijumf na domaćem terenu i 2008, kada ih je žrijeb spojio u grupi G elitnog evropskog takmičenja. Porto je pobjedio 2:0, a Arsenal slavio i tada ubjedljivih 4:0. Portugalci su na kraju sakupili 12, a Englezi 11 bodova, pa su i jedni i drugi prošli u narednu fazu takmičenja.

I 2006. se grupna faza završila srećno po oba tima. Bilo je 0:0 u Portugalu, a 2:0 za Arsenal u Londonu, ali su i jedni i drugi sa jednakim brojem bodova (11) izborili plasman u nokaut rundu Lige šampiona.