LUDNICA Prekinut meč zbog homofobnih povika sa tribina (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija SAD plasirala se u finale Lige Nacija ubjedljivom pobjedom nad Meksikom sa 3:0.

Kristijan Pulišić

Meč su obilježila čak četiri crvena kartona. Ipak, glavna vijest sa ove utakmice odigrane u Las Vegasu nije ni jedan ni drugi podatak, već prekid meča prije isteka 90. minuta, a sve zbog homofobnih povika sa tribina, piše Sportal.

Glavni sudija Ivan Barton je prvobitno produžio meč 12 minuta, ali je potom odlučio da odsvira kraj mnogo ranije zbog konstantnih pogrdnih povika meksičkih navijača upućene LGBT populaciji.

Zvaničnici KONKAKAF federacije su nakon meča saopštili da ti povici nisu razlog prekida meča, već je to bila “diskreciona odluka samog arbitra”. Svima je bilo jasno da je Barton tako postupio upravo zbog uvreda, kako konstatuju američki mediji.

Meksičkih navijača bilo je u velikom broju u Nevadi, sporadično su uzvikivali homofobične parole, i nije im prvi put da to rade, zbog čega je već jednom meksički Savez kažnjen novčano sa 104.000 dolara, i to tokom prethodnog Mundijala.

Haos i na terenu

I doku su Meksikanci pravili haos na tribinama, ni na terenu nije bilo ništa bolje, s obzirom da su tenzije bile na vrhuncu. Sudija je imao pune ruke posla da primiri igrače obje reprezentacije. Nije imao kud, pa je čak četvorici pokazao crveni karton, po dvojici na obje strane. Amerikanci su već vodili 2:0 kada je izbila i najveća gužva na terenu, gotovo masovna tuča – pošto je Cezar Montes zaradio direktan crveni karton zbog grubog starta sa leđa.

To nije sve Veston Mekkeni je postigao drugi pogodak na meču i potvrdio trijumf i plasman u finale. Taj gol je pojačao ionako narasle tenzije i na terenu i na tribinama. Došlo je do sukoba i među navijačima, čuli su se potom i pomenuti povici zbog kojih je sudija, kako navode Amerikanci, i prekinuo meč. Istina, bilo je svega na ovoj utakmici, pojedini igrači su i poderanih dresova završili meč pa je moguće da je glavni arbitar odvirao kraj i kako bi predupredio nove nevolje i eventualnu eskalaciju sukoba.

Amerikanci će u finalu igrati protiv Kanade koja je savladala Panamu s 2:0.